murr Schunk

Digitální den u K-technologies ve znamení HPX-1

Systém Carestream Kodak Industrex Digital HPX-1 byl hlavním tématem 3. Digitálního dne, který uspořádala koncem února královéhradecká společnost K-technologies ve spolupráci s firmou Carestream, aby seznámily zájemce s možnostmi tohoto pozoruhodného řešení. Účastníci akce měli možnost si zařízení i v praxi vyzkoušet.

 

Specialisté firmy K-technologies, zaměřené na problematiku nedestruktivního testování (NDT), nabízejí na českém trhu tuto novinku společnosti Carestream určenou výhradně pro nedestruktivní aplikace. Na rozdíl od ostatních produktů tohoto typu nejde o jednotku lékařské diagnostiky upravenou pro použití v defektoskopii. Jde o systém cíleně vyvíjený pro oblast NDT s využitím dosavadních zkušeností v oboru. Cílem systému je vytvořit přesné, robustní, ale všestranné a snadno obsluhovatelné zařízení umožňující uplatnit rentgenologii v různých aplikacích. Carestrem Industrex HPX-1 lze proto používat např. s notebookem místo tradiční jednotky stolního počítače, což je jednoznačnou výhodou při použití v terénu, např. v průmyslovém prostředí.

Odolné zařízení nepotřebuje ke zkoušení laboratorní podmínky
Vestavěné kartáče a závory chrání přístroj před vstupem vnějšího světla a nečistot, stejně jako přetlak ve vnitřním prostoru zajištěný pomocí několika větráků a filtrů. Protiprachový kryt zajišťuje, že je jednotka chráněna před prachem a nefiltrovaným vzduchem. Gumová podložka zase zabraňuje přenosu vibrací, zařízení lze přepravovat v robustním transportních bednách, které jsou dodávány jako volitelné vybavení.
Univerzálnost využití pro NDT aplikace v průmyslovém nasazení umožňuje i nejširší rozsah exponovaných folií v průmyslu (šíře 70 – 355 mm, přičemž HPX-1 čte a maže fólie až o rozměrech 35 x 230 cm). Také velký funkční rozsah, stejně jako možnost zakládat folie při použití pružných kazet i při tlumeném denním světle a při použití pevných kazet při pokojovém světle. Jakmile je do přístroje na vstupní plochu vložena fólie, je od okolního prostředí (světla) chráněna optickým světlotěsným krytem a je možné použít běžné osvětlení.
Zařízení je – jak prokázaly i poměrně drastické testy – vysoce odolné proti vnitřnímu znečištění a přežije dokonce i pád z menší (ca 10 – 20 cm) výšky. K jeho výhodám patří i to, že běžnou údržbu mohou provádět sami uživatelé a nevyžaduje technického specialistu. Důležitým kritériem při konstruování HPX-1 totiž byl rovněž požadavek, že přístroj musí být snadno udržovatelný i v terénu. Např. mazací žárovky lze vyměnit jednoduše během pár minut, a bez otevření krytu, pokud je ale potřeba kryt opravdu otevřít a dostat se do vnitřku zařízení, stačí uvolnit čtyři horní šrouby.

Přesné výsledky lze získat i s neškolenou obsluhou
Nástroj HPX-1 Diagnostic Tool pro diagnostiku snižuje riziko nepřesného vyhodnocení radiogramu tím, že odstraní dohady kolem systému kalibrace. Diagnostický nástroj je jednoduchý na používání. Otestování ve srovnání s tradičními metodami zabere jen minimum operátorova času. Snižuje tradičně složitý úkol kontroly kalibrace systému po kliknutí na tlačítko na pouhých několik minut (rutinní kalibrace provádí do 1 minuty) a kontroluje všechny systémové parametry, jež jsou hlášeny a zdokumentovány pro potvrzení, že při práci pracovali na specifické úloze. Systém si sám hlídá, aby byl správně zkalibrován v tovární specifikaci, aktuální stav prozradí na první pohled jednoduché zelené, červené a žluté indikační diody.
Výpočty jsou prováděny rychle a zcela automaticky, a na interpretaci výsledků není třeba experta. Použitelnost vylepšuje měřicí nástroj „Dynamic readout“, který rovněž snižuje čas vyhodnocování. Přístroj dokáže pojmout (a také číst) dokonce několik folií současně (paralelně lze prohlížet až čtyři snímky, které je možné opticky „semknout“ dohromady, čímž se úpravy na jednom automaticky projeví i na ostatních). Ke snímkům lze vkládat poznámky o nejdůležitějších údajích. Systém umožňuje archivaci a zobrazení až 50 výsledků předchozích testů pro porovnání a hodnocení. Vkládání klíčových slov do souborů usnadňuje následné vyhledávání archivovaných snímků. Halogenové „chytré“ mazání, neboli technologie Smart Erase, umožňuje rychlé a efektivní mazání exponovaných folií s vysokou intenzitou založené na maximální přijaté expozici.

 

 
Publikováno: 4. 6. 2013 | Počet zobrazení: 2872 článek mě zaujal 549
Zaujal Vás tento článek?
Ano