Rosler MURR2 Schunk

Nejpřesnější velký obráběcí stroj světa

V únorovém vydání TechMagazínu jsme přinesli krátký pohled na letošní Den otevřených dveří, neboli Open House společnosti DMG / Mori Seiki ve výrobním závodě v Pfrontenu s tím, že k nejzajímavějším exponátům se postupně podrobněji vrátíme v následujících číslech. Zde je tedy slíbený „nášup“ z únorové přehlídky aktuálních novinek v portfoliu největšího současného výrobce obráběcích strojů.

 

Jednou z premiérových novinek, představených v rámci tradiční akce, byl i unikátní systém DIXI 210, který společnosti MORI SEIKI a DECKEL MAHO vyvinuly. Nové obráběcí centrum pro těžké obrobky výrobce charakterizuje jako „nejpřesnější obráběcí stroj na světě“.
K hodnocení nově vyvinutého produktu se zpravidla používá srovnání s předchozím modelem, v lepším případě dokonce s konkurenčními výrobky stejné kategorie. U nových přesných univerzálních obráběcích center DIXI 210 však nefunguje ani jedna z těchto variant. V oblasti vysoce přesných obráběcích strojů je tento výsledek společného vývoje společností MORI SEIKI a DECKEL MAHO s pracovním prostorem 1800 x 2100 x 1250 mm (X x Y x Z) a prostorovou přesností < 35 µm v pravém slova smyslu unikátní a světovou třídou samou pro sebe.
Jako sotva který jiný projekt dokumentuje nové obráběcí centrum na budoucnost orientované cíle kooperace obou společností i v oblasti vývoje produktů. Toto platí především proto, že tento nový ultrapřesný velkoformátový stroj by bez stejně kreativní jako inovativní spolupráce těchto předních výrobců obráběcích strojů vůbec nemohl vzniknout. Nové obráběcí centrum DIXI 210 tak spojuje příslovečnou švýcarskou přesnost společnosti DIXI Machines, dceřinné společnosti MORI SEIKI, s inženýrským umem společnosti DECKEL MAHO Pfronten (dceřinné společnosti koncernu GILDEMEISTER) a s řemeslnými dovednostmi pracovníků švýcarského kmenového závodu DIXI ve městě Le Locle.
Výsledkem je portálový stroj třídy highend, který nabízí perfektnost již od základů. Tak např. portálová konstrukce z komponent z materiálu GGG60 s ustavením na třech bodech zaručuje maximální tuhost a stabilitu a tím optimální základnu pro ultimativní přesnost na straně jedné a maximální parametry při výkonovém frézování na straně druhé.
Vyjádřeno v číslech: Na centru DIXI 210 je možno obrábět obrovské a těžké díly o průměru až 2500 mm, výšce 1250 mm a maximální hmotnosti 8000 kg na jediné upnutí, a to jak efektivně hrubovat (s točným momentem vřetena až 1550 Nm), tak i dokončovat s velkou dynamikou (6 m/s2) a rychlými posuvy (60 m.min-1), a to s prostorovou přesnosti < 35 µm. Na výběr jsou různá vysoce výkonná vřetena s výkonem až 114 kW, stejně jako silné převodové vřeteno se zmíněným krouticím momentem 1550 Nm a maximálně 6300 ot.min-1.
Za svou flexibilitu vděčí DIXI 210 především své geniální konstrukci a výkonným vřetenům. Popsaná přesnost však je v pravém slova smyslu výsledkem ruční práce.  Teprve po více než 500 hodinách manuálního zaškrabávání dosáhnou zkušení pracovníci DIXI požadované přímosti, rovinnosti a pravoúhlosti kontaktních ploch určujících přesnost stroje, která ve vysoce přesné souhře všech lineárních a rotačních os nakonec umožní zmíněné minimální tvarové a polohové tolerance obrobku. Aby tato základní přesnost zůstala zachována i později ve výrobním procesu u zákazníka, disponuje DIXI 210 speciálním termickým managementem včetně chlazení všech komponentů vyvíjejících teplo. Stroj je po instalaci kompletně trojdimenzionálně proměřen a případně digitálně doladěn – co se týče tepelné roztažnosti, tak i prostorové přesnosti.

 

www.dmgmoriseiki.com
 

 
Publikováno: 4. 6. 2013 | Počet zobrazení: 2824 článek mě zaujal 445
Zaujal Vás tento článek?
Ano