murr Schunk

„Superbrýle“ Vuzix 1200 XL: Rozšířená realita na vlastní oči

V akčních sci-fi filmech se můžeme často setkat s pohledem Terminátora či Robocopa nebo jiného stvoření vybaveného špičkovými technologiemi, zejména jak pomocí vyspělého vizuálního systému skenuje okolí, identifikuje a zaměřuje různé objekty a před očima se mu promítají různé informace o nich. Jenže to už není výlučně rekvizitou sci-fi, ale takovéto věcičky už existují i v realitě. 

 

Přesněji řečeno, jde o tzv. rozšířenou realitu (augmented reality – AR) a na letošním veletrhu CES vystavovala firma Vuzix představitele už třetí generace takovýchto zařízení – AR brýle Vuzix 1200 XL. Jsou určeny pro speciální jednotky, záchranáře, hasiče, policii apod., takže i když jsou již komerčně k dispozici, pro běžného uživatele bude nejspíš odrazující jejich cena – suma zhruba 2500 dolarů rozhodně není z kategorie „lidových“.
To, co za ni mohou AR brýle nabídnout, se ovšem také na míle vymyká běžnému standardu. K novým vlastnostem vylepšené generace řady XL patří:
- 35stupńová úhlopříčka zorného pole
- ekvivalent 75palcové virtuální obrazovky - tzn. odpovídá téměř dvoumetrové (190 cm) úhlopříčce
- Samostatně nastavitelné oční oddíly
- Nová menší a lehčí 1080p HD kamera

Informace zvukem i obrazem ve špičkové kvalitě
STAR 1200XL je nejnovějším modelem úspěšných brýlí zobrazujících informace o různých objektech v zorném poli uživatele prostřednictvím rozšířené reality. Oproti svým předchůdcům nabízí širší zorné pole, vylepšenou vysoce výkonnou kameru s HD rozlišením, výkonný software maxReality AR authoring, a je kompatibilní s většinou systému na bázi Windows authoring AR.
AR brýle Vuzix využívají patentovanou kvantovou optiku s průhledovou technologií, která umožňuje přímý pohled na skutečný svět prostřednictvím transparentních širokoúhlých zobrazovacích displejů, kombinovaný s počítačem generovaným obsahem. Počítačový obsah, jako texty, obrázky a videa, jsou promítány v 2D nebo 3D formátu na displeji, odpovídajícím zobrazení na 75palcové ploché obrazovce z třímetrové vzdálenosti. Pro 3D nejsou požadovány žádné zvláštní grafické karty nebo ovladače, jen průmyslový standard 3D obsahu.
Dvojice průhledových displejů formátu 16 : 9 poskytuje nativní poměr stran obrazu WVGA (852 x 480) s nejlepší možnou kvalitou zobrazení a jasu ve 2D nebo 3D standardu s možností individuálního nastavení očních oddílů pro každé oko zvlášť.
Důležitou součástí, která umožňuje realistický AR zážitek, je snímání videa. Nová HD kamera kategorie UVC (Universal Video Class) poskytuje návěsti nebo zacílení pro aplikace a funguje nezávisle na ostatních prvcích brýlí. Je rozeznávána Windows a hlavními operačními systémy jako standardní USB plug & play webkamera bez potřeby speciálních ovladačů.
Video je doplněno zvukem v hi-fi kvalitě, izolační sluchátka poskytují ostrý čistý zvuk a zároveň výrazně snižují rušivý vnější šum. Sluchátka se dodávají s různými odhlučňovacími prstenci a jsou oddělitelná, aby bylo možné použití alternativních audio systémů.
AR aplikace může rozeznávat svou polohu přes hostitelské zařízení, ale GPS snímač polohy nemůže sdělit aktuální přímý pohled,  nebo úhel pohledu uživatele – o to se stará systém Tracker Wrap, který se zapojuje přímo do modulu STAR displeje a nabízí tři stupně volnosti pro informace aplikací, které tzv. tracking umožňují.

Připraveny pro spolupráci
Rozšířená realita je dynamický rozvíjející se trh, který prochází neustálými změnami a vývojem, takže brýle STAR 1200XL jsou navrženy tak, aby zajistily širokou kompatibilitu prostřednictvím rozsáhlého využití společných oborových standardů a adaptability.
Kompatibilitu systému rozšiřují dva typy rozhraní hostitelských zařízení. VGA Controller umožňuje brýle a jejich příslušenství propojit s VGA kompatibilními osobními počítači, a PowerPak s adaptéry připojit komponentní a kompozitní zařízení jako jsou mobilní telefony a tablety, a zobrazovat jejich video výstup.
Každá jednotka STAR 1200XL obsahuje software maxReality, softwarový balík authoring AR vyvinutý firmou Vuzix, což je plugin programu Autodesk 3ds Max, který umožňuje změnit 3ds Max obsah a scénu do interaktivního 3D obsahu s využitím rozšířené reality pomocí pár kliknutí myší. Speciální brýle nejsou však omezeny jen na maxReality, ale umožňují pracovat s většinou aplikací na bázi Windows authoring AR a stavebního software.
 

 
Publikováno: 3. 4. 2013 | Počet zobrazení: 2776 článek mě zaujal 563
Zaujal Vás tento článek?
Ano