hnv murr

Na návštěvě v metropoli elektroinstalačního materiálu

Animovaní medvědi z populárních filmů Břetislava Pojara vyráželi do Kolína „za holkama“, ale my jsme se tam vydali za elektroinstalačním materiálem. Právě zde totiž funguje největší český výrobce tohoto sortimentu – akciová společnost Kopos Kolín.

 

Historie závodu Kopos Kolín začíná na počátku 20. století, kdy bratislavská kabelovna koupila v roce 1926 na okraji Kolína tovární objekt, aby zde o rok později zahájila výrobu plášťových a pancéřových elektroinstalačních trubek, včetně krabic a ostatního příslušenství. V předválečném období získala firma v tomto sortimentu prakticky monopolní postavení. Během války a v poválečném období procházel podnik střídavými změnami, kdy byl postupně začleněn do různých firem a ke změnám docházelo i ve výrobním programu, přičemž za významný lze považovat rok 1962, kdy se technický rozvoj závodu začal zabývat možnostmi technologií zpracovávání plastických hmot v souvislosti s aplikacemi pro elektroinstalační úložný materiál. Novodobá historie kolínské „Kablovky“, už s novým názvem KOPOS, začíná v roce 1994, kdy je 1. května podnik privatizován jako společnost s ručením omezeným s obchodním jménem Kopos Kablo Kolín s.r.o., která se v lednu následujícího roku stala akciovou společností. Na rozdíl od mnoha jiných případů nejde v případě Koposu o zpackanou privatizaci, končící ve finále vytunelováním firmy, ale noví majitelé nastartovali skutečný rozmach podniku, který zůstal v českých rukou a úspěšně se rozvíjí s vizí a dlouhodobou prioritou stát se předním světovým výrobcem elektroinstalačního materiálu. A dosavadní výsledky napovídají, že se to daří.

Z Kolína do světa
Od konce 90. let firma výrazně expanduje na zahraniční trhy. Během 12 let v období 1997 – 2009 byly založeny dceřiné společnosti na Ukrajině, v Bělorusku, Polsku, na Slovensku, ale také v Rusku (kde o pár let rozšířilo zastoupení firmy ještě pobočka ve Smolensku), Rumunsku, Maďarsku, a v Německu. Stěžejní přelom v novodobé historii podniku znamená rok 2004, kdy 10 let po jeho privatizaci začíná zahájení rozsáhlé modernizace, která obsáhne více než polovinu podniku. Současně s tím ale dále pokračují zahraniční aktivity – vzniká další dceřiná společnosti na Slovensku (KOVOFIN) a ve Spojených arabských emirátech, v Gruzii a v Dominikánské republice. Slovenské dceřiné společnosti byly posléze sloučeny do jedné. Celkem má Kopos nyní po celém světě 13 dceřiných společností, které se starají o jeho obchodní úspěchy. Což není jednoduchá záležitost, uvážíme-li, že výrobní program Koposu představuje v současné podobě nějakých 7000 výrobků.
Během posledních let byla dokončena i výstavba nové skladové a administrativně výrobní haly (2009) a spuštěna moderní výrobní linka na inovované kabelové žlaby řad Mars (jejichž výroba jako novinky v sortimentu byla zahájena v roce 2007) a Jupiter. Od roku 2011 má firma nový výrobní podnik i na Ukrajině, kde funguje moderní výrobní hala, zásobující východní trhy.
V současné době je hlavní činností výroba elektroinstalačního úložného materiálu. Jsou to především elektroinstalační lišty a kanály, trubky pevné a ohebné, krabice a upevňovací materiál. K posledním novinkám patří např. kabelové nosné systémy se zachováním funkčnosti při požáru.
Ze zpracovávaných materiálů zaujímá největší objem PVC, výroba z plastů se zaměřuje stále více ekologicky – produkty z bezhalogenového a bezolovnatého materiálu.
Výroba probíhá v Kolíně nyní ve dvou moderních halách – v roce 2055 zahájila provoz hala na výrobu plastů o rozloze 12 000 m2, kterou o čtyři roky později doplnila další hala na výrobu s plochou 6 900 m2. V první vznikají trubky, elektroinstalační žlaby, vstřikované elektromontážní krabice apod. Dominantní výrobu v kovovýrobní hale pak tvoří především dráty a kovové lišty a žlaby.
Část výroby probíhá na zakázku podle specifikací budoucího uživatele, ale podstatnou část výroby si v Koposu sami konstruují a vyvíjejí podle poznatků ze sledování trhu a jeho trendů. Obchodní a marketingové oddělení se má co ohánět, konkurence je tvrdá, ale vývojáři Koposu se snaží být vždy o kousek napřed nejen pokud jde o nekompromisní kvalitu, ale i v uplatňování různých drobných vylepšování a inovací, které dělají výrobky z Kolína populární mezi zákazníky. Například i zdánlivé maličkosti jako těsnicí mebrána v elektroinstalační krabici, kterou lze v případě potřeby pro průchod kabelu jednoduše prorazit šroubovákem, zachovává maximální utěsnění kolem kabelu.
Společnost se řadu let věnuje i výzkumu a vývoji v oblasti odstínění radiace v jaderných zařízeních a podílela se na dodávkách stínicího systému pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum CERN, kde funguje obří urychlovač částic, což je prestižní reference, jako se nemůže pochlubit mnoho evropských firem. 

Lidé (nikoli) v pozadí
O zaměstnance, kterých má firma nyní v ČR kolem 370 (a přes 150 dalších pracuje v zahraničních zastoupeních) se také stará, jak dokumentuje např. ordinace podnikového lékaře nebo moderní útulná podniková jídelna. Na stravování se zaměstnancům rovněž výrazně podílí – oběd (na výběr je několik jídel) přijde na 20 Kč, polévka za 5 Kč, takže záležitost, kterou si opravdu může dovolit každý ze zaměstnanců. Stravuje se tam i vedení podniku, takže má vše co se ve firmě děje „z první ruky“.
V říjnu loňského roku Kopos zvítězil se svým projektem Systém sledování zdravotních prohlídek zaměstnanců v národním kole soutěže „Správná praxe 2012 – 2013“. Úsek řízení jakosti se snaží předcházet úrazům a nemocem z povolání a proto byl v letech 2011 – 2012 vytvořen dokonalejší systém sledování zdravotních prohlídek zaměstnanců.
O zaměstnance nemá Kopos nouzi, lidé na Kolínsku si práce váží, a je jim jasné, že stabilní zázemí prosperující firmy je v dnešní době skutečné terno. Většina pracuje ve firmě už dlouhé roky - průměrná doba působení zaměstnance v Koposu je přes 17 let – přičemž věkový průměr zaměstnanců je 42 let. Na druhou stranu však firma očekává od svých lidí i odpovídající loajalitu a respektování předpisů, takže např. na bezpečnost práce se dbá velmi přísně. I proto je Kopos držitelem certifikátu „Bezpečný podnik“ (získal jej již počtvrté za sebou).
O tom, že podnik se snaží zaměstnávat lidi, kteří jsou špičkoví ve své profesi svědčí i tradiční umísťování řidičů vysokozdvižných vozíků z Koposu v „neoficiálním českém mistrovství“ Linde ještěrka cup, pořádaném společností Linde Material Handling, kde často i reprezentují v mezinárodním finále této prestižní soutěže na Stapler cupu v německém Aschafenburgu. /jv/
 

 
Publikováno: 3. 4. 2013 | Počet zobrazení: 2787 článek mě zaujal 597
Zaujal Vás tento článek?
Ano