Schunk

Kompaktní průtokoměr FSM-X

Mezi další nový produkt CKD, o který firma Bibus rozšířila své portfolio patří miniaturizovaná verze průtokoměru FSM-X. 

 

Důvodem další miniaturizace byl zejména požadavek na snížení hmotnosti průtokoměru pro jeho možnost montáže co nejblíže místa měření průtoku stlačeného vzduchu, např. na ramenech robotů, na pohyblivých částech vakuových manipulátorů apod..
Velmi malé rozměry a krátká reakční doba je dána konstrukcí průtokoměru, který k měření využívá změny teploty proudícího vzduchu. Změna teploty proudícího vzduchu je vyhodnocována pomocí tří mikročipů, z nichž dva krajní jsou v kontaktu s měřeným médiem. Prostřední čip funguje jako referenční ohřívač. Jestliže není žádný průtok, tak je teplotní rozdíl na obě strany od referenčního čipu stejný. Jakmile se objeví sebemenší průtok, tak je jeden z krajních čipů rychleji ochlazován, teplotní rozdíl již není stejný na obě strany od referenčního čipu a tím pádem je zaznamenán průtok média! Velkou výhodou je, že nezáleží na směru toku vzduchu průtokoměrem!!!
Vnější rozměry průtokoměru FSM-X: šířka 10 mm, výška 24,9 mm, délka 49,4 mm včetně spojek pro připojení hadice vnějšího průměru 4 mm nebo závitu M5.
Vnější rozměry a hmotnost samostatného senzoru FSM-X: šířka 8 mm, výška 15 mm, délka 31,4 mm. Hmotnost samostatného senzoru je 4 g.
Technické parametry průtokoměrů FSM-X: Měřené médium je stlačený vzduch a dusík. Využit je obousměrný tok průtoku média. Měřitelný rozsah (l/min):  -0,5 až +0,5; -1 až +1; -5 až +5; -10 až +10; 0 až 0,5; 0 až 1; 0 až 5; 0 až 10. Tlakový rozsah použití od -0,09 až do 0,2 Mpa. Teplota měřeného média: 0 – 50 °C. Reakční rychlost je méně než 5 ms. Opakovatelná přesnost: ±1 % z celého rozsahu modelu průtokoměru. Výstupní signál: analogový 1 – 5 V DC / analogový výstup jednobodový. Napájecí napětí: 24 VDC.

 

                                                                                               www.bibus.cz
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 1704 článek mě zaujal 365
Zaujal Vás tento článek?
Ano