hnv murr

Pneumatika pro pokročilé

Společnost Festo, která patří k předním světovým výrobcům pneumatických zařízení, uvedla na trh již řadu zajímavých produktů určených pro nasazení v průmyslové sféře. Kromě standardního pneumatického, hydraulického a elektrického sortimentu obsahuje portfolio firmy i řadu unikátních prvků pro speciální aplikace, které jsou skutečně mistrovskými díly svého druhu.

 

Tlak pod kontrolou: i v agresivním prostředí
Snímač tlaku SPTW pro kapaliny a plyny umožňuje spolehlivé měření tlaku v rozmezí 1 až 100 bar, a to i v agresivním prostředí.
Díky tělesu čidla a měřicímu členu z ušlechtilé oceli nabízí snímač tlaku vysokou odolnost korozi, odpovídající CRC4. Z nerezové oceli, která zabraňuje tomu, aby došlo k přímému kontaktu média s těsněním, jsou zhotovena také všechna rozhraní. Díky tomu může být převodník použit i v prostředí s agresivními látkami. Kompaktní snímač SPTW měří jak vysoké, tak i nízké tlaky při teplotách od 0 do 80 °C. Stupeň krytí IP67 znamená, že bude spolehlivě pracovat i v náročných průmyslových podmínkách. Je vhodný jak
pro snímání tlaku v obvodech při montáži malých dílů v elektronickém průmyslu, stejně tak pro sledování tlaku v chladicích a mazacích obvodech ve strojírenství. Zvlášť se hodí např. pro vysokotlakou pneumatiku a sledování tlaku v agresivních kapalinách.

Specialisté na jemnou manipulaci

Bernoulliho chapadlo s velmi citlivým úchopem OGGB z produkce firmy Festo je skutečnou alternativou k podtlakovým přísavkám pro manipulaci s vysoce citlivými fotovoltaickými články, nebo jinými křehkými součástkami. Na rozdíl od konvenčních přísavek lze snadno přisát dokonce i porézní materiály, textil, síťovinu, apod. Chapadlo přepravuje tenké, křehké objekty tiše a ekonomicky, ale zároveň spolehlivě a rychle s pomocí tzv. Bernoulliho principu.
Stlačený vzduch se ve štěrbině kruhového tvaru urychlí na nadzvukovou rychlost a proudí radiálně ven. Tak vzniká podtlak na spodní ploše chapadla. Chapadlo jemně přisaje například fotovoltaický plátek (wafer) a pevně jej drží. Parametry potřebného podtlaku se snadno nastavují napájecím tlakem. Ovlivnit lze nejen sílu úchopu, ale i tzv. výšku zdvihu (vzdálenost, ze které je chapadlo schopné předmět přisát – může být v řádu několika centimetrů!). To je zvlášť důležité, pokud se manipuluje s citlivými objekty, jako jsou např. již zmíněné křemíkové plátky, polotovary při výrobě čipů pro elektronická zařízení, nebo solární články, s nimiž se během celé doby mnohokrát manipuluje se stejným nastavením. Plátky (v závislosti na aplikaci) jsou uloženy na speciálních podložkách vyrobených
z organických termoplastických polymerů (PEEK), či polymetalátů (POM), nebo nerezové oceli.
Další velkou výhodou tohoto sytému ve srovnání s konvenčnými přísavkami je to, že zde není riziko žádného znečištění, které by se mohlo dostat do systému (na rozdíl od silikonového prachu, který se uvolňuje, když se plátek zlomí). Znamená to, že odpadají i náklady na pořizování speciálních filtrů.
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 3233 článek mě zaujal 609
Zaujal Vás tento článek?
Ano