Schunk

Italská novinka pro dřevoobrábění

Na výstavě HolzHandwerk 2012 v Norimberku představil italský koncern SCM Group nový model 5osého obráběcího centra Tech Z5 Prisma. Stroj určený pro menší výrobce je navržen pro použití v zakázkové výrobě se širokou využitelností díky 5osé obráběcí hlavě.

 

Hlavním cílem, který vedl k vytvoření tohoto stroje, byl podle výrobce záměr nabídnout menším firmám cenově dostupnou variantu plnohodnotného 5osého CNC stroje pro univerzální použití na obrábění plošných materiálů i masivního dřeva. Konstrukce stroje vychází z tradiční koncepce výložníkového ramene, které se pohybuje nad pracovním stolem.
Základní pracovní jednotkou je výkonná 5osá obráběcí hlava typu Prisma 5 (11 kW) s unikátním konstrukčním provedením, díky kterému má velice kompaktní rozměry (patent SCM). Použití 5osé technologie výrazně zvyšuje flexibilitu stroje a eliminuje nutnost používání úhlových hlav. Pro automatickou výměnu nástrojů jsou k dispozici dva zásobníky nástrojů s celkovou kapacitou 22 nástrojů. Doplňkovou pracovní jednotkou je vrtací hlava obsahující až 18 vertikálních a 8 horizontálních vrtáků a drážkovací pilku v ose X.
Pracovní plocha je tvořena trámcovým typem stolu s možností upínání obrobků pomocí podtlaku nebo svěrek. Nabízeny jsou dvě délky pracovního stolu (3050 a 5200 mm) při maximální šířce obrobku 1550mm (dosah frézovacího vřetene). Maximální obrobitelná výška je 160 mm.
Řídicí systém stroje je vybaven novou generací CAD/CAM softwaru s 3D vizualizací obrobku a automatickou kontrolou kolize mezi nástrojem a pracovním stolem. Přípravu programů v zakázkové výrobě značně urychluje systém přednastavených maker a parametrizace.
Bezpečnost obsluhy je řešena tzv. „bumper“ nárazníky na bočních stranách krytování výložníkového ramene, což obsluze stroje dovoluje pohybovat se prakticky bez omezení před pracovním stolem i během činnosti zařízení. Tím se výrazně zvyšuje komfort zakládání a odebírání, kdy pro kyvadlový systém obrábění lze využít celou polovinu délky pracovního stolu. Zároveň se tím snižují zástavbové nároky stroje. 

 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 1808 článek mě zaujal 341
Zaujal Vás tento článek?
Ano