Schunk

5osé obráběcí centrum HBZ Compact Cell

Společnost Handtmann byla dosud známa hlavně jako výrobce obráběcích center velkých dílů. Inovativním vývojem typu HBZ Compact Cell doplnil tento německý výrobce své portfolio o stroj, který velmi hospodárně při výhodném poměru cena/výkon umožňuje opracovávat díly o rozměrech do 2 x 1 m. Novinka by měla najít uplatnění v širokém spektru oborů od všeobecného strojírenství přes automobilový a letecký průmysl až po solární energetiku a výrobu modelů a forem.

 

Aby mohla být firma úspěšná na trhu při obrábění kovů, jsou klíčovými faktory minimální náklady na díl při vysoce přesném opracování. Jsou-li přitom požadovány i vysoká obrobitelnost a vysoký výkon, je optimálním řešením horizontální obráběcí centrum. Výhodou je, že špony a chladicí médium padají okamžitě dolů a jsou vyneseny mimo obráběcí prostor. A právě tento nápad uplatnila firma Handtmann u svého úspěšného horizontálního obráběcího centra HBZ Aero Cell pro díly o velikosti nad 4 x 2 m. Aby bylo možné v budoucnu pokrýt trh zařízením i pro obrábění menších dílů, nabízí nyní nové 5osé obráběcí centrum HBZ Compact Cell.

Vysoce univerzální řešení
Jde o univerzálně použitelný stroj, který může být využit pro 5osé a 3osé horizontální obrábění dílů do 2 x 1 m. Díky skvělému výkonu, kompaktnímu designu a optimálnímu poměru ceny k výkonu, nalezne velmi široké možnosti použití a to hlavně u dílů z plastů, hliníku nebo oceli, při jejichž opracování je požadován velký intenzivní úběr materiálu a vysoký výkon. Požadované vysoké úběrové výkony jsou dosahovány pomocí výkonných vysokofrekvenčních vřeten s výkonem do 75 kW a otáčkami do 30 000 ot.min-1, a díky vysokým pojezdovým rychlostem a zrychlením. V tomto směru (tzn. výkon a dynamika) je stroj plně srovnatelný s velkým obráběcím centrem HBZ Aero Cell.
Výhody HBZ Compact Cell vyplývají především z kompaktní konstrukce stroje a malé požadované plochy pro jeho instalaci. Všechny strany kolem stroje jsou pro obsluhu dobře přístupné, což je při práci s paletami a upínacím zařízením pro díly zvlášť důležité. Jednoduché naložení a vyložení palety v horizontální pozici přímo před stojem je bezproblémové a jednoduché. Přestože stroj je velmi kompaktní konstrukce, má uživatel k dispozici velký a přehledný pracovní prostor. V tomto ohledu je HBZ Compact Cell velmi velkoryse konstruován. Prosklené dveře vedle ovládacího pultu umožňují bezpečné sledování obráběných dílů obsluhou a bezproblémový vstup přímo do pracovního prostoru.

Od samotného stroje po komplexní systém
Minimalizace drahých vedlejších časů, kdy stroj nepracuje produktivně, je důležitým bodem pro efektivní výrobu. HBZ Compact Cell skýtá v tomto ohledu optimální a rozsáhlé možnosti provádět celý přípravný proces současně s hlavní obráběcím časem. Dále lze i automatizovat proces nakládání a vykládání palety.
Výrobce vybavuje obráběcí centrum podle přání zákazníka zařízením k výměně palet, které je obsluhováno buď jeřábem, kolejovým systémem anebo paletovým regálem s portálem. Kompletní systém může být optimálně použit buď u jednoho nebo více obráběcích center. Standardně je HBZ Compact Cell vybaveno jednou paletou (200 x 1000 mm), která je umístěna před strojem a je v horizontální pozici nakládána nebo vykládána z obráběcího centra pomocí halového jeřábu. Celý systém lze i později pružně rozšířit a tak zákazník může individuálně uvážit, zda se rozhodne hned pro kompletní řešení, nebo jen pro samotné obráběcí centrum.
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 1721 článek mě zaujal 380
Zaujal Vás tento článek?
Ano