rosler murr Schunk

První využití akumulátoru z elektromobilu pro domácnosti na světě

Společnosti ABB a General Motors ukázaly, jak lze baterie z vozu Chevrolet Volt využít ke sbírání energie a jejímu opětovnému vracení do sítě a jako doplňkového zdroje pro napájení obytných či kancelářských budov.

 

ABB ve spolupráci s automobilkou GM představily unikátní technologii:  opětovné využívání akumulátorů z elektromobilů – z pěti použitých baterií z vozu Chevrolet Volt vytvořily modulární jednotku, která je schopná po dobu dvou hodin dodávat elektrickou energii, která vystačí třem až pěti průměrným americkým domácnostem. Jde o první využití akumulátoru z elektromobilu pro domácnost.

Z auta do „domácí elektrárny“
Nepřerušitelný zdroj elektrické energie a systém na vyvažování elektrické sítě byl představen v Americe během akce Electrification Experience společnosti General Motors. Prototyp zařízení dodával 25 kW elektřiny a 50 kWh energie a napájel veškeré pomocné osvětlení a audiovizuální zařízení v pavilonu akce, který nebyl připojen do sítě.
Během představení projektu běžel systém uchovávání energie v režimu „vzdáleného záložního zdroje“, kdy 100 % elektrické energie pro objekt pocházelo z baterií z vozu Volt přes systém měniče elektrického akumulátoru (Energy Storage Inverter) společnosti ABB. Podobnou aplikaci bude jednou možné využít k napájení několika domů nebo malých komerčních budov během výpadku elektrické sítě, pro ukládání elektrické energie v době s nízkou sazbou za odběr, a k jejímu využívání ve špičce s vysokou sazbou, nebo jako náhradního zdroje při výpadcích ve výrobě energie ze slunečních, větrných nebo jiných obnovitelných zdrojů.
Tyto funkce, společně s frekvenčním řízením elektrických rozvodných systémů, by jednoho dne mohly využívat společnosti v oboru výroby a distribuce energií ke snížení cen pro zákazníky a ke zlepšení kvality dodávek elektrického proudu. Těmto aplikacím se říká komunitní akumulátor, aby se tak odlišily od projektů na akumulaci energie o velikosti rozvoden.
„Ukázali jsme, jak rychle se tento výzkumný koncept mění ve skutečnost,“ uvedl Allen Burchett, senior vice prezident společnosti ABB pro obchodní rozvoj v Severní Americe. „Akumulátorový systém ABB-GM pro vůz Volt je prvním případem na světě, kdy se automobilové akumulátory využívají jako možný záložní zdroj energie pro domácnosti a jiné komerční účely. Systém bude možné po dokončení technického zhodnocení připojit do sítě, a tím zjistíme, jaké aplikace pro inteligentní sítě (smart grids) jsou možné, ať už jde o záložní zdroje, snížení nákladů na energii, posílení rozvodných systémů společností v oboru výroby a distribuce energií, a uchovávání přebytků obnovitelné energie.“

Druhý život autobaterií
Výzkum a vývoj této technologie provedlo Výzkumné středisko společnosti ABB v Raleigh v Severní Karolíně a podniková jednotka firmy pro vysoké napětí v Lake Mary na Floridě se stará o testování konceptu, průzkum trhu a vývoj produktu. Spolupracuje s výrobci automobilových baterií i distributory elektřiny na nových možnostech. GM se nyní zaměřuje na to, aby akumulátory používané v budoucích modelech vozidel značek Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac nabízely ekologické i společenské výhody přesahující dobu jejich využití ve vozidle. To umožňuje i dlouho před recyklací baterie její druhotné využití jako akumulátorového zdroje.
„Vývoj baterií v GM se vztahuje na celou dobu životnosti akumulátoru, včetně druhotného použití. V mnoha případech se stává, že když elektrický akumulátor dosáhne konce své životnosti pro použití v automobilu, je využito pouze 30 %, nebo i méně, její celkové životnosti. Zůstává tak velmi dlouhé období životnosti před recyklací akumulátoru, které lze využít v jiných aplikacích, například pro napájení budov,“ uvedl Pablo Valencia, senior manager společnosti GM pro řízení životního cyklu baterií.
To by umožňovalo využít až 70 % životnosti vysloužilých automobilových akumulátorů pro jiné účely. Podle studií GM lze předpokládat, že zhruba třetina (33 %) baterií vyřazených z elektromobilů Volt by mohl poskytnout dostatek kapacity pro energii postačující k zásobování 50 běžných domácností po dobu jedné hodiny, např. při výpadku elektrické sítě. /abb/
 

 
Publikováno: 11. 2. 2013 | Počet zobrazení: 2542 článek mě zaujal 511
Zaujal Vás tento článek?
Ano