rosler murr Schunk

Rekuperační systém ABB nabízí úspory energie na železnici

Unikátní řešení pro železniční dopravu od ABB umožňuje zpracovat nadbytečnou energii, kterou vytváří vlak při brzdění ve stanici, a následně ji při rozjezdu o několik sekund později vracet. Zachycováním a recyklací této energie se výrazně sníží celková spotřeba elektřiny - až o 10 %. 

 

Řešení, aplikované letos u dopravního podniku Southeastern Pennsylvania Transit Authority (SEPTA) provozujícího šestý největší přepravní systém v USA, je založeno na systému rekuperačního ukládání energie ABB Envistore. Ten využívá k rekuperaci brzdné energie vlaku a jejímu opětovnému použití při zrychlování obvykle dvouvrstvé superkondenzátory. Pro projekt SEPTA nahradili inženýři ABB toto úložné médium větším lithium-iontovým akumulátorovým systémem, umožňujícím ukládat velká množství přebytečné brzdné energie a později, během špiček a v době vysokých teplot, ji vracet.
Řešení od dubna tohoto roku úspěšně funguje v měnírně na lince rychlodráhy ve Filadelfii, kde slouží pěti stanicím a rekuperuje energii z téměř 400 každodenních zastavení vlaků v každé stanici. Očekává se, že umožní zrecyklovat přes 1200 MWh energie ročně.
Envistore si vybrala i společnost AGP Metro Polska pro novou linku metra ve Varšavě, kde bude recyklovat brzdnou energii ze stanic a gravitační energii z podjíždění pod řekou Vislou.
 

 
Publikováno: 8. 2. 2013 | Počet zobrazení: 1984 článek mě zaujal 492
Zaujal Vás tento článek?
Ano