Rosler murr Schunk

Systém, který snižuje čas a náklady

Rakouská firma Engel a italský výrobce Cantoni stanovují nový standard pro procesní integraci: metoda Inject2blow, kterou společně vyvíjejí, kombinuje procesy vstřikování a vyfukování v jedné formě na jednom vstřikovacím stroji. To výrazně snižuje čas a náklady na výrobu plastových obalů.

 

S dobou cyklu pod 14 s pro výrobu nádobky se širokým hrdlem na lisu firmy Engel s upínací silou 90 t a vstřikovacím strojem s 2 + 2 dutinami pro formy vyráběné firmou Cantoni, nemohou tradiční metody výrobní efektivitě systému inject2blow jednoduše konkurovat. Polotovary běžně musí být vyrobeny pomocí vstřikování do forem a pak podrobeny dalšímu procesu vyfukování než získají podobu konečného produktu. Nová kombinovaná metoda - první svého druhu na trhu - umožňuje výrobu malých obalových nádobek připravených k okamžitému použití v jednom procesu.

Výhody integrovaných řešení
Integrované výrobní systémy Engel a Cantoni obsahují kromě vstřikovacího stroje posuvný stůl Cantoni a lineárního robota Engel, který odstraňuje z formy hotové díly. Oba procesy - vstřikování i vyfukování - jsou zviditelněny, monitorovány a kontrolovány prostřednictvím řídicí jednotky vstřikovacího stroje Engel CC 200. Operátoři se nemusejí učit, jak používat nové technologie, jsou jednoduše intuitivně provázeni procesy integrovaného vstřikování a vyfukování prostřednictvím řídicí jednotky, kterou již znají.
Vstřikovací lisy řady Victory a e-Victory, které jsou přizpůsobeny individuálním požadavkům aplikace, mohou být použity ve výrobních buňkách. Tyto stroje nabízejí dostatek volného prostoru pro posuvný stůl, a velikost stroje lze volit podle požadované upínací síly, místo velikosti a poloměru formy. Bezbariérová oblast formy také zjednodušuje automatizační proces, protože robot má přístup k formě ze strany.
Vzhledem k tomu, že upínací prvky lze využít až do jejich okrajů, nebo dokonce za ně, mohou se na relativně malých vstřikovacích strojích používat i velké formy.
Další výhodou integrace procesů jsou nižší systémové investiční náklady, menší potřebná podlahová plocha, vyšší dostupnost a jednodušší kontrola kvality, i to, že není potřeba maximální upínací síly. Metodu inject2blow lze použí pro zpracování širokého spektra termoplastů od polyethylenu, polypropylenu a polykarbonátů až po PET.

Minimální spotřeba energie, maximální flexibilita
Nový integrovaný proces odlišuje od starších metod zejména vysoký stupeň energetické účinnosti. Uplatňují se tu dva klíčové faktory: Na rozdíl od tradičních dvoufázových metod nemusí být polotovar před další částí formovacího procesu opět ohříván a systém Ecodrive umožňuje u hydraulického stroje Engel v řadách Victory a e-Victory úspory energie na úrovni spotřeby dosahované plně elektrickými stroji. Hydraulické vstřikovací stroje vybavené servo-hydraulickým systémem Ecodrive spotřebovávají o 30 až 70 % méně energie než srovnatelné stroje, které tuto úspornou možnost nemají.
Přes vysoký stupeň procesní integrace a automatizace jsou výrobní buňky velmi flexibilní, umožňují snadný přechod z jednoho výrobku na druhý, a výroba je ekonomická i v malých dávkách. Protože proces inject2blow je založen na standardních vstřikovacích strojích, může být systém použit i s formami pro výrobu klasickým vstřikováním. /eng/

 

 
Publikováno: 29. 11. 2012 | Počet zobrazení: 2346 článek mě zaujal 555
Zaujal Vás tento článek?
Ano