rosler murr Schunk

Češi dodají zařízení pro Leningradskou jadernou elektrárnu 2

Strojírenské společnosti Arako a Sigma Group podepsaly smlouvy na dodávky zařízení pro Leningradskou JE 2 (LAES-2) v celkové hodnotě 156 mil. Kč. Jde o dodávky průmyslových armatur, zavíracích ventilů a kohoutů, vysokotlakých systémů a čerpacích jednotek, které navazují na memoranda o spolupráci, jež obě společnosti loni podepsaly se státní korporací Rosatom a na začlenění těchto firem do dodavatelského řetězce Rosatomu.

 

S oběma společnostmi úzce spolupracuje i Konsorcium MIR.1200 v tendru na dostavbu JE Temelín a v případě výhry konsorcia budou Arako a Sigma dodávat zařízení pro jaderný ostrov. Podle Leoše Tomíčka, výkonného viceprezidenta společnosti Rusatom Overseas, představuje ruský jaderný průmysl obrovskou příležitost pro české společnosti. „Kontrakty podepsané s Arakem a Sigmou jsou nejnovějším příkladem zapojení českých firem do projektů skupiny Rosatom. Český jaderně inženýrský průmysl je v Evropě svým rozsahem a kvalitou produkce unikátní a je dlouhodobě orientován na technologii VVER. Je proto logické, že chceme rozšířit dodávky pro naše projekty o produkty českých výrobců.“
Společnost Arako zahájila svoji účast na ruských jaderných projektech před více než 40 lety, během nichž dodala průmyslové armatury do 23 jaderných elektráren stavěných společností Rosatom v 8 zemích. Jen za poslední tři roky dodala zařízení v celkové hodnotě 857,9 mil. Kč na Rostovskou, Bělojarskou a Novovoroněžskou jadernou elektrárnu, které jsou ve výstavbě.
Také Sigma Group, zaměřená na výzkum, vývoj a výrobu středně těžkých, těžkých a unikátních čerpacích agregátů do technologických celků v energetice, má s ruským jaderně energetickým trhem dlouholeté zkušenosti a kromě kontraktu pro dodávku na Leningradskou jadernou elektrárnu realizovala dodávky čerpacích agregátů pro Kalininskou, Balakovskou, Bělojarskou a Novovoroněžskou JE a dlouhodobě spolupracuje s mnoha dceřinými firmami korporace Rosatom.
 

 
Publikováno: 17. 11. 2012 | Počet zobrazení: 2226 článek mě zaujal 495
Zaujal Vás tento článek?
Ano