rosler murr Schunk

Přesné broušení i velmi malých nástrojů

Společnost Ing. Šimůnek, která zastupuje bavorskou společnost Feinmechanik Michael Deckel GmbH, představila na brněnském výstavišti u příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu nejnovější výsledek vývoje - 5osou CNC nástrojovou brusku S20+ pro broušení i nejmenších nástrojů. Bruska byla osazena CBN a diamantovými brusnými kotouči italského výrobce fy Cafro.   

 

Uvedená novinka, bruska S20+, vychází z předchozího modelu S20, ale nabízí optimalizované konstrukční prvky, nový design, výbavu a širší příslušenství, včetně nabídky alternativ různých řídicích systémů a software vyvinuté švýcarskými odborníky. Vertikální konstrukce stroje zaručuje optimální tuhost a ideální pohyb os. Patentovaný svisle upnutý nástroj nabízí vyšší přesnost obvodového házení a je také příjemnější pro obsluhující personál. Díky přímo poháněnému brusnému vřetenu s vysokým krouticím momentem, integrovanému 6násobnému zásobníku kotoučů a automatizaci pomocí řetězového zásobníku pro 41 nástrojů, je bruska velmi vhodná pro vysoce přesné ostření i pro výrobu složitých nástrojů. 
Předností zařízení je sériově zabudovaný zásobník brusných kotoučů se systémem rychlé výměny pro 6 sad s až 18 brusnými kotouči, umožňující obrábět nástroje s nejrůznější geometrií a z různých materiálů při jednom osazení. Přesnost upínání je zabezpečená systémem HSK a v případě použití robotizované zakládací jednotky RC 1250 může být zásobník vybaven naklápěcí funkcí.
Jádrem celého zařízení je řídicí systém s přehledným, výškově stavitelným ovládacím panelem. Čím výkonnější je řídicí systém, tím hospodárnější je provoz brusky. Výrobce dodává na výběr řídicí systém turbo-PMAC firmy DeltaTau se software MTS nebo systém NUM Axium Power P2 se softwarem NUMROTOplus.
Automatizace je řešena integrovaným řetězovým zásobníkem pro 41 nástrojů až      do délky 170 mm. Natáčecí chapadlo může uchopit obrobky v rozsahu průměrů       od 5 do 25 mm. Čas výměny trvá zhruba 23 s. Robotizovaná zakládací jednotka     RC 1250 s 5osým robotem Fanuc umožňuje automatizovaný provoz větších dávek. Robot zakládá z třech palet polotovarů (kde může být umístěno až 600 nástrojů)      do hydraulického sklíčidla a díky dvojitému chapači zajišťuje minimální čas výměny.
Nástrojová bruska S20+ disponuje velkým množstvím inteligentního příslušenství, mezi které patří také opce pro vysoce přesné broušení obzvlášť malých nástrojů. Pomocí přímého odměřování v lineárních osách, definované polohy zastavení vřetene brusného kotouče, hydro upínání a optimalizaci házení umožňuje výrobu velmi malých nástrojů až do Ø 0,3 mm.
Dalším příslušenstvím pro optimalizovanou hospodárnost je infračervený měřicí snímač, pevný věnec s 13 nastavitelnými tryskami pro chladicí kapalinu v ose C, manuální luneta pro přesné broušení dlouhých tenkých nástrojů, přístroj pro optimalizaci házení (≤ 2 µ) a 9 nastavitelných chladicích trysek pro osu A. /pk/
u pro stroje instalované v ČR, SR, ale i v okolních zemích. 

 
Publikováno: 17. 11. 2012 | Počet zobrazení: 2521 článek mě zaujal 517
Zaujal Vás tento článek?
Ano