Rosler murr Schunk

Boj o parametry začíná přesností

V expozici firmy Renishaw na MSV 2012 bude předvádět své možnosti kompaktní univerzální fréza DMU 40 eVo společnosti DMG/MoriSeiki, premiérově představená na loňském veletrhu EMO, která reprezentuje novou generaci této řady. Je ideální pro 5osé oboustranné obrábění i 5osé polohování, stejně jako 5osé simultánní obrábění kontur na jedno upnutí. Hlavní tahákem bude však v tomto případě hlavně její vybavení: na stroji bude naživo předvedena novinka firmy Renishaw - systém XR20-W pro kalibraci rotačních os a aplikace dotekové sondy OMP400.

 

K výhodám nového systému XR20-W patří mj. automatizovaná kalibrace – systém XR20-W  je poháněný motorkem a snímání dat je synchronizováno s pohybem osy, takže snímání dat se obejde bez zásahu operátora. Nabízí bezkontaktní referenční měření vzdálené od testované osy, vysokou přesnost měření (±1 úhlová vteřina) a opakovatelnost. Novinka převzala osvědčené funkce svého předchůdce, k nimž byly přidány nové možnosti – např. bezdrátový provoz, nový software pro sběr dat nebo vestavěná cílová a nastavovací optika. Použití bezdrátové technologie umožňuje snadnější a rychlejší nastavení a odstraňuje problémy s volnými kabely i ohrožení bezpečnosti, které tyto kabely vytváří.
Měřicí systém je nyní oddělen od montážního systému. Modulární přístup umožňuje mnohem jednodušší a rychlejší nastavení a může být konfigurován pro široký rozsah rotačních stolů, soustruhů a jiných rotačních os.
Přístroj je mimořádně kompaktní a lehký a jeho upevnění na stroji i manipulaci s ním lze zvládnout jednou rukou. Zabudovaná nastavovací optika zahrnuje precizní nastavení odrážečů vůči měřicí ose XR20-W provedené ve výrobním závodě, což spolu s jednoduchou pomůckou optického nastavení minimalizuje chyby nastavení i výsledného měření. Nastavení lze dokonce provádět prostřednictvím softwaru, čímž se stává práce operátora rychlejší a bezpečnější.
Rozšířená automatická kalibrace a cyklus předběžného měření kompenzuje zbývající chyby úhlového nastavení, vzorkování dat během testování přeběhu detekuje a stanovuje smysl orientace osy a rychlost posuvu osy. Servopohon, který využívá jedinečnou zabudovanou technologii rotačních kodérů zajišťuje rychlost měření rotační osy pro větší úhly (> 5°) až do 10 ot.min-1.
Laureát Jejího veličenstva: Doteková sonda OMP400
Dalším pozoruhodným prvkem z arzenálu firmy Renishaw na představovaném stroji DMU 40 eVo je ultrakompaktní vysoce přesná doteková sonda OMP400 určená pro 3D měření na malých až středních CNC obráběcích centrech. Za tento produkt obdržela společnost Renishaw dokonce The Queen’s Award za inovační vývoj - nejprestižnější byznysové ocenění, jaké může britská firma získat.
Ultrakompaktní měřicí sonda OMP400 nastoluje nový standard spolehlivosti. Kombinuje miniaturizaci sondy s novými výhodami tenzometrické technologie, použité poprvé u vysoce přesné sondy MP700. Tenzometry upevněné ke konstrukci měří nejmenší pohyby doteku a umožňují dosažení vysoké citlivosti systému. Lze tak použít větší délky doteku bez výrazného snížení přesnosti sondy.
Patentovaná inovativní technologie RENGAGE integrovaná v OMP400 přináší nesrovnatelný výkon v 3D měření pro pokročilé měření na stroji při obrábění povrchů s konturami a komplexních tvarů. Je kompatibilní se stávajícími rozhraními optických přijímačů Renishaw (modulované: OMI-2T,OMI-2C, OMI-2 a OSI/OMM-2; legacy: OMI) a díky integrování do IPX8 je navržena tak, aby odolala nejnáročnějším podmínkám ve stroji.
 

 
Publikováno: 11. 10. 2012 | Počet zobrazení: 3220 článek mě zaujal 625
Zaujal Vás tento článek?
Ano