hnv murr

Packaging Live ovládnou roboti

Na blížícím se Mezinárodním strojírenském veletrhu bude opět k vidění kompletní balicí linka Packaging Live, která návštěvníkům v pavilonu A2 přiblíží výrobní proces balení, jak to doopravdy vypadá v praxi. V inovované formě balicí linky bude kladen tentokrát velký důraz na automatizaci.     

 

Proces balení zahájí mimořádně rychlý balicí stroj na tzv. stickpacky, který bude chrlit velké množství sáčků cukru za minutu a na konci linky bude velký robot ovládající paletizační pracoviště. Návštěvníkům bude prezentováno také skupinové balení, manipulaci robotem, lepení a vyplňování krabic či fixaci palety kartonovými výztužemi. Nebudou chybět značící technologie pro potisk miniaturních sáčků i velkých krabic a nedílnou součástí linky bude také ukázka využití RFID technologií – tzv. chytrých etiket v praxi. Moderátorsky prováděný interaktivní program bude doplněn zajímavými soutěžemi pro návštěvníky.

Co bude k vidění
K tradičním firmám, které se podílejí a zastřešují balicí linku, patří Ondrášek INK-JET System, Gaben, ARC-Robotics, Viking Mašek, Technology Morava a FP International a nově také firma Servisbal obaly.
Rodinná firma Ing. Rudolf Mašek – packaging machinery se zabývá výrobou balicích strojů od ekonomických modelů po vysokovýkonné automaty, které se prodávají celosvětově pod značkou Viking Mašek. Na veletrhu představí vertikální balicí stroj ST560, určen k vícenásobnému balení do malých jednoporcových sáčků na jeden pracovní cyklus od práškových, granulovaných produktů až po tekutiny a tuhé pasty. Dopravníkem budou v lince dopravovány sáčky do násypky druhého balicího stroje, kterým je vertikální plně automatizovaný krokový hadicový stroj M250. Může být vybaven několika druhy dávkovačů, podle druhu baleného zboží.
Společnost ARC-Robotics poskytuje komplexní služby v oblasti robotizovaných systémů a je certifikovaným integrátorem společnosti Fanuc Robotics s.r.o. V projektu prezentuje dva roboty. První robot Fanuc M-430iA s integrovanou funkcí LineTracking bude balit produkty do krabic. Speciálně vyvinutý robot pro manipulaci v potravinářském a farmaceutickém průmyslu nabízí vysoký výkon v nepřetržitém provozu, čistou, omyvatelnou mechanickou jednotku a chemicky odolný povrch. Funkce LineTracking umožňuje robotu manipulovat s produkty  na běžícím pásu, bez možnosti zastavení linky, čímž se výrazně zkracuje výrobní čas. Druhý robot Fanuc M410iB/160 bude viděn při paletizaci zabalených krabic a vkládání proložek. Tato řada robotů představuje absolutní vrchol mezi paletizačními roboty s maximálním dosahem 3142 mm, nosností až 700 kg a výkonem až 1900 cyklů/hod.
Společnost ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM s.r.o. vznikla před více než 15 lety a vypracovala se na jednoho z největších dodavatelů špičkové techniky pro označování výrobků ve všech výrobních oborech. Hlavní náplní je prodej popisovacích zařízení francouzské firmy Markem-Imaje o jejichž oblíbenosti svědčí mimo jiné neustálý nárůst prodejů. Na letošním veletrhu EMBAX získala tiskárna Markem-Imaje 9232 zlatou medaili za inovace. Letos se v lince představí novější tiskárna Markem-Imaje 9232E, se speciálně navrženým inkoustovým okruhem. Disponuje širokou škálou typů a barev inkoustů pro celou řadu materiálů. Bude se starat o potisk krabic datem výroby. Neméně důležitou součástí bude tiskárna velkých znaků 5800, která opatří krabice velkými logy a čitelným čárovým kódem.
Ryze česká firma Gaben, spol. s r.o. se specializuje na oblast identifikačních systémů pro výrobní a logistické podniky. Součástí balicí linky bude produkt, který bude monitorovat systém pro sběr dat MESLINE a poskytne informace o výkonu linky na velkoplošných obrazovkách. Pro potřeby zobrazování výrobní nebo balicí dokumentace na výrobních linkách doplnila firma koncové terminály o 22/24“ průmyslový displej s LED dotykovou obrazovkou. Samonosné provedení s kovovou konstrukcí umožňuje instalaci do náročných provozů. Na konci linky bude umístěný aplikátor chytrých etiket s RFID tagem a čtecí brána, která automaticky zaznamená průjezd označených palet.
Gaben rovněž představí zcela novou řadu odolného dotykového 42“ displeje (uhlopříčka 107 cm), který nachází uplatnění jako prezentační pomůcka ve výrobních a logistických provozech.
Vysoká škola Báňská – Technologická univerzita Ostrava společně s firmou Gaben vybudovali na půdě univerzity mezinárodní RFID laboratoř ILAB, která je členem evropské sítě laboratoří GS1, European EPC LAB Network. RFID slouží k přenosu dat pomocí elektromagnetických vln a jejich ukládání. V projektu Packaging Live se zaměřili na aplikaci EPCIS systému k přenosu procesních logistických dat do nadřízeného IS a následné zobrazení procesů.
Společnost TECHNOLOGY s.r.o. nabízí balicí techniku a kompletní balicí linky včetně etiketování a obalového materiálu v širokém sortimentu. Na veletrhu v rámci balicí linky představí dvě zařízení. Prvním z nich je lepící stroj G47F – STANDARD s bočním vedením určený pro střední a větší produkci balení. Součástí  jsou dva boční ovinovací pásy pro centraci kartonu a průchozí válečková trať. Uzavírání vrchních chlopní kartonu probíhá zcela automaticky. Na konci logistického řetězce najdeme ovinovací stroj MYTHO M TP, jde o poloautomatický stroj s otevřenou plošinou, vybavenou bezpečnostní fotobuňkou na vstupu, pro najetí ručního transpaletu. Zajišťuje vysokou produktivitu, efektivnost a spolehlivou fixaci výrobků na paletách.
Společnost Servisbal obaly s.r.o. v rámci linky předvede např. fixační mřížky Kartofix, které se používají pro fixaci a stabilizaci produktů uvnitř krabice. Výroba těchto mřížek probíhá bez výsekového nástroje, je velmi rychlá a levná s možností smluvních dodávek „just in time“. Dalším produktem jsou fixační proložky Kartofix. Proložky mohou být různých druhů: pro paletizaci, jako paletová noha nebo vrstvený roh. Všechny fixační mřížky a proložky tvoří s krabicí jednodruhový, 100% recyklovatelný obal.
Firma FP International, vynálezce výplňových tělísek FLO-PAK nabízí celou paletu ekologických obalových řešení, která slouží k ochraně produktů vycpávkami, jejich ovinutí do fólií a usazení do obalu. V balicí lince proto nemůže chybět vyplnění krabic vzduchovými polštáři, které představují komfortní ochranu produktu během dopravy.
Společnost THIMM Obaly, k.s., s obalovými řešeními šitými na míru, dodává pro potřeby linky obaly z vlnité lepenky, do kterých se balí hotový výrobek a na který se bude před očima diváků tisknout. V jejich nabídce jsou individuální koncepty z vlnité lepenky včetně kompletního poradenství.

Projekt Packaging Live je interaktivním doprovodným programem Mezinárodního strojírenského veletrhu. Poprvé byl spuštěn v roce 2010 na veletrhu Embax/Salima, kde se letos opakoval a pro velký zájem byl také prezentován na MSV v roce 2010 a 2011.
Organizátorem projektu je reklamní agentura EQUICom ve spolupráci s Veletrhy Brno. Agentura se kromě vlastních projektů při významných veletrzích (MSV, Embax, IBF, TECHAGRO, NVHZ) věnuje také komplexnímu marketingu pro klienty a je členem mezinárodní sítě nezávislých agentur IN.
 

 
Publikováno: 24. 8. 2012 | Počet zobrazení: 3206 článek mě zaujal 633
Zaujal Vás tento článek?
Ano