rosler murr Schunk

MSV 2012 ve znamení návratu vystavovatelů

V dnech 10. – 14. září se – již po čtyřiapadesáté - otevřou brány brněnského veletržního areálu, aby přivítaly špičku ve strojírenském průmyslu a navazujících oborech, a také desetitisíce návštěvníků, kteří se tak jako každý podzim, již tradičně sjedou do moravské metropole na vrcholnou událost výstavní sezóny: Mezinárodní strojírenský veletrh, jehož partnerskou zemí je letos Indie.   

 

Nejvýznamnějšího průmyslového veletrh ve střední Evropě, se každoročně účastní více než 1500 vystavovatelů (loni téměř 1600) a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 35 % vystavovatelů a zhruba desetina návštěvníků. Jak zdůrazňují organizátoři, návštěvnost je tradičně vysoce odborná, přes 70 % návštěvníků ovlivňuje rozhodování o investicích, třetina patří k vrcholovému managementu. Ani letošní ročník by neměl být výjimkou.
Letos navíc souběžně s MSV 2012 proběhne prestižní mezinárodní veletrh obráběcí a tvářecí techniky IMT a technologické veletrhy Fond-ex, Welding, Plastex a Profintech spolu s veletrhem osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí Interprotec. Tedy skutečně reprezentativní přehlídka stěžejních průmyslových oborů zaměřených nejen na strojírenství, ale i souvisejících procesy a technologie.
Sestava přihlášených vystavovatelů ukazuje, že se na brněnské výstaviště vrací i firmy, které z různých důvodů vynechaly poslední ročník či ročníky. Tato skutečnost je pozitivní zejména proto, že nejde jen o návrat vystavovatelů z jedné nomenklatury, ale tento trend lze pozorovat průřezově napříč všemi obory všech pořádaných veletrhů. Zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu a součástí veletrhu je tradičně rovněž špičkový doprovodný program odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.
Automatizace a řídicí a měřicí technika
Hlavním, zvýrazněným tématem MSV 2012 je především průřezový projekt průmyslová automatizace, prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky zahrnující všechny obory veletrhu. Obor elektronika, automatizace a měřicí technika je po obráběcí technice a materiálech a komponentech ve strojírenství třetím nejobsazenějším specializovaným celkem MSV. Přihlášeni jsou už všichni významní vystavovatelé jako Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Siemens, UNIS, KUKA Roboter CEE Gmbh a další. V oboru Materiály a komponenty jsou přihlášeni např. Arcelor Mittal, Vítkovice, Union Ocel, Lenze, ZKL, NORD Poháněcí technika, Wikov, TOS Znojmo a další. Mezi nové firmy, které si vybraly MSV pro prezentaci svých výrobků patří mj. PROMET Group či Dillinger Hütte. Po 10 letech se vrací na MSV v oboru energetika také firma Eaton Elektrotechnika.
Zvýšený zájem vystavovatelů ve srovnání s předchozím ročníkem zaznamenali organizátoři také v hydraulice a pneumatice. Prezentovat se budou např. Bosch Rexroth, CHARVÁT Group,IMI International – NORGREN, STASTO Automation a další významné firmy. I přesto, že se letos nekoná veletrh Transport a logistika, nové firmy registrují organizátoři také v oboru doprava, manipulace, průmyslové balení a logistika. Po 7 letech se vrací např. firma Expresso Deutschland, k největším expozicím bude patřit stánek společnosti Kredit, a pojezdová kola z Hong-Kongu představí International Hardwares Trading Co.
IMT a PLASTEX: silný tandem doprovázející MSV
Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT obsadí kvůli enormnímu zájmu vystavovatelů kromě tradičních pavilonů P a B také pavilon F. Už v létě byly přihlášeny prakticky všechny významné firmy oboru, např. TAJMAC-ZPS, Kovosvit MAS, TOS Varnsdorf, Alfleth, Trumpf a mnohé další. Na brněnské výstaviště se vrací také Erwin Junker, MAKINO, TOSHULIN, po 8 letech bude opět vystavovat společnost PRAMET TOOLS či Tungaloy anebo BLASER SWISSLUBE.
Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX se na brněnském výstavišti koná po čtyřech letech, i když mívá běžně rovněž dvouletý cyklus, ovšem v roce 2010 se nekonal, vzhledem k tomu, že jeho termín kolidoval se světovou veletržní jedničkou K Düsseldorf. Nicméně hojná účast vystavovatelů na letošním ročníku potvrzuje, že v ČR je plastikářský a gumárenský průmysl dobře etablován. Ke klíčovým odběratelům zpracovatelů plastů patří zejména automobilový, elektrotechnický a obalový průmysl. Zájem o stroje a výrobní zařízení, často šité přímo na míru zvolené technologii nebo konkrétní zakázce je vysoký a právě tuto cílovou zákaznickou skupinu chce oslovit Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX, jako hlavní událost oboru v ČR. Posledního ročníku se v roce 2008 účastnilo 196 firem z 21 zemí a téměř polovina vystavovatelů prezentovala stroje a zařízení pro zpracování plastů a pryží. Ani letos si ho nenechala ujít žádná z významných plastikářských firem. Na seznamu expozic nechybí jména jako Arburg, Engel, Kuboušek, Luger či Wittmann Battenfeld a přibyli také noví vystavovatelé – HAHN Automation, Istrex Oil, Polytex Composite, Institut pro testování a certifikaci a další, takže organizátoři evidují oproti poslednímu ročníku zhruba 15 % nárůst pronajaté výstavní plochy.
Veletrhy s aureolou plamenů a jisker
V rámci tradičního dvouletého cyklu se letos vrací souběžně s MSV na brněnské výstaviště rovněž trojlístek veletrhů FOND-EX, PROFINTECH a WELDING.
Mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX se od svého počátku v roce 1972 vypracoval na třetí největší specializovaný slévárenský veletrh na světě a jedničku v oboru ve střední Evropě. Je jednoznačně nejvýznamnější odbornou akcí tohoto zaměření v regionu, kam si zástupci sléváren a modeláren přijíždějí prohlédnout nové stroje a zařízení a seznámit se s progresivními technologiemi a materiály. Na předcházejícím ročníku veletrhu se představilo 93 firem z 10 zemí a podíl zahraničních vystavovatelů dosáhl 28 %. Mezi největší vystavovatele bude patřit např. Hüttenes-Albertus CZ, ASK Chemicals Czech, ŠEBESTA-služby slévárnám a další.
Obdobná charakteristika platí i o souběžném mezinárodním veletrhu svařovací techniky WELDING, který má ještě o tři roky delší historii - na brněnském výstavišti se koná již od roku 1969. Více než třetina vystavovatelů se prezentuje v segmentu stroje a zařízení pro svařování a navařování plamenem, řezání kyslíkem a elektrickým obloukem. Početné zastoupení firem mají i přídavné a pomocné materiály, prvky, stroje a zařízení pro ostatní svařování a manipulační a automatizační prostředky. Své novinky a služby zde představí např. firmy FRONIUS, AIR LIQUIDE, CLOOS, AIR PRODUCTS, apod. Společnost ESAB si dokonce vybrala brněnský veletrh jako jediný, na kterém se bude letos prezentovat.
Tyto dvě prestižní přehlídky doplňuje Mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH, na němž se budou prezentovat rovněž lídři v oboru jako např. Rösler Oberflächentechnik GmbH, Surfin a další.
 

 
Publikováno: 24. 8. 2012 | Počet zobrazení: 3083 článek mě zaujal 609
Zaujal Vás tento článek?
Ano