murr Schunk

Čas dovolených je na obzoru – pozor na pokuty u sousedů

V blížícím se čase dovolených spousta našich řidičů vyráží na delší trasy za vidinou zasloužené dovolené, proto přinášíme praktické informace o změnách dopravních předpisů a vyšších sazbách za pokuty, které od letošního roku platí v některých sousedních zemích.  

 

Slovensko – třikrát a dost
Náš nejbližší soused znatelně přitvrdil v postizích opilých řidičů. Jedno promile alkoholu za volantem bude od léta již trestným činem a řidiči hrozí až rok vězení. Slovenští poslanci schválili novelu silničního zákona, která rovněž zavádí princip třikrát a dost. Pokud bude řidič odsouzen za alkohol za volantem třikrát v průběhu 10 let, přijde doživotně o řidičský průkaz. Stejný postih čeká řidiče, který pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky způsobí smrtelnou nehodu. V současnosti je v takovémto případě možné odebrat řidičský průkaz maximálně na 10 let. Pokud řidič v průběhu 5 let způsobí tři dopravní nehody, nebo dvakrát požije alkohol nebo jinou návykovou látku za volantem, bude mu odebrán řidičský průkaz a bude jej moct získat zpět až po opětovném absolvování kurzu v autoškole.
Od začátku roku platí na Slovensku také nový ceník pokut, jak jsme psali v TM č.3, snížily se sazby za překročení rychlosti mimo obec, ale za tento přestupek uvnitř obce jsou pokuty naopak vyšší. S novými pokutami přibyla také nová dopravní značka „Nehoda“, která označuje úsek, kde se musí pokračovat v jízdě se zvýšenou opatrností. Za přestupek spáchaný v takto označeném úseku se udělené sankce automaticky zvyšují o pětinu.
Na Slovensku změnili platnost vinět, místo 7denní známky, která stála 7 €, zavedlo slovenské ministerstvo dopravy 10denní za 10 €. Cena roční známky (50 €) a měsíční (14 €) se nemění.

Rakousko - pokuty za povinnou výbavu
Ve většině evropských zemí jsou požadovány bezpečnostní vesty a lékárnička, ale rakouští policisté splnění této povinnosti kontrolují víc než jinde. Pokud budete vesty skladovat v zavazadlovém prostoru, hrozí pokuta 30 €. Pokud tam necháte lékárničku, tak dokonce 100 €. Nejčastějším přestupkem ale asi bude překročení rychlosti (za 20 km.h-1 navíc nejméně 20 €) a projetí na červenou (od 70 €). Oproti naší nule je alkohol tolerován do 0,49 promile. Ale nepokoušejte se na to hřešit. V okamžiku, kdy tuto hodnotu překročíte, je postih velmi tvrdý, nejmenší pokuta je 300 €, ale podle okolností může být až 5900 €, a to i když důsledkem nebude ani malá nehoda, ale podle posouzení policistů dojde ke zvlášť velkému ohrožení ostatních účastníků dopravy. O takto vysoké pokutě ale rozhodne soud.
Rakousko podražilo také dálniční známky, nejen roční (77,80 €), ale i krátkodobé např. dvouměsíční vyjde na 23,40 €, 10denní na 8 €. Poplatky za dálnice platí i motocyklisté - 10denní známka je stojí v přepočtu 122 korun, dvouměsíční 310 Kč. Platí se také za průjezd některými horskými průsmyky a tunely, ale také za mnohé vyhlídkové a výletní silnice. Když policisté zjistí, že známku nemáte, hrozí pokuta až 120 €.
V Rakousku, stejně jako u nás, nemusíte při menší dopravní nehodě volat policii, stačí vyměnit si údaje a sepsat záznam o nehodě. Pokud vám to přijde riskantní a budete trvat na přivolání policie, bude vám účtován poplatek 40 €.
Od ledna platí na rakouských dálnicích nové pravidlo, jehož cílem je zajistit hladký průjezd sanitek, hasičů a policistů. Zatímco se dosud v Rakousku nechával na dálnici těmto vozům volný odstavný pruh, nyní už platí princip tzv. záchranné uličky, což znamená, že na dvouproudé dálnici musí zajet auta, jakmile začne vznikat zácpa, co nejvíce ke kraji. Řidičům, kteří nové pravidlo záchranné uličky poruší, hrozí podle rakouského autoklubu ÖAMTC pokuta ve výši až 726 €. Kdo vyloženě zabrání průjezdu záchranným vozidlům, riskuje postih až 2180 €.

Německo – přísněji v centrech
Zvýšeným úsilím o zlepšování životního prostředí zavedlo Německo od začátku roku 2012 přísnější pravidla emisních zón v centrech měst a do 18 center německých měst mají zakázán vjezd automobily s červenou emisní známkou, tedy takovou, která splňuje pouze emisní normu Euro 2.

Itálie – řidičský průkaz vždy sebou
Podobně jako v Rakousku nesmí alkohol v krvi řidiče přesáhnout 0,49 promile. Výjimkou jsou profesionální řidiči, řidiči mladší 21 let a také řidiči, kteří vlastní řidičský průkaz kratší dobu než tři roky - pro ty všechny platí nulová hranice. V případě, že řidič nemá řidičský průkaz, může mu policie zabavit automobil. Velké komplikace hrozí, i když řidičský průkaz máte, ale ne u sebe. Přepravovat spolujezdce na motocyklu může jen řidič starší 18 let.
Rychlostní limity jsou stejné, jako u nás. Řidiči by si ale měli dát pozor na sníženou rychlost na dálnicích na 110 km.h-1 při nepříznivých povětrnostních podmínkách, zejména za deště. Policie často tuto sníženou rychlost monitoruje.
Odlišnosti v parkování se vztahují zejména na historická italská města, kde je vyznačena doba parkování v historických čtvrtích. Turista, který má rezervovaný hotel, může přivézt svá zavazadla, ale pak musí vůz odvézt ze zakázané zóny.
Pravidla o přednosti v jízdě a jiná základní pravidla jsou stejná jako v ČR. Pro příklad uvádíme některé pokuty: překročení rychlosti o 10 km stojí 40-155 €; za rychlost o 60 km vyšší zaplatíte až 1559 €; nebezpečná jízda v zatáčce nebo při špatné viditelnosti, nebo nepoužití bezpečnostních pásů může stát 311 €; jízda na červenou stejně jako použití mobilního telefonu při jízdě až 624 €.

Švýcarsko - po dálnici jen 120 km.h-1
Na dálnicích je povolena největší rychlost 120 km.h-1 a chcete-li je používat, musíte si koupit dálniční známku (pro vozidlo do 3500 kg za 40 CHF). Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky vyjde na 200 CHF. Známku lze zakoupit přímo na švýcarských hranicích. Za tunely na dálnicích se již další poplatky neplatí, pouze za řadu tunelů na silnicích.
Policie dbá na dodržování největší dovolené rychlosti a velmi často také kontroluje řidiče na přítomnost alkoholu a drog. V těchto případech hrozí vysoké pokuty a tresty. Např. za více než 0,5 promile 600 CHF, za více než 0,7 promile 800 CHF, pokuty za vyšší hodnoty (počínaje 0,8 promile) stanoví soudce.
Za špatné parkování hrozí pokuta od 40 do 120 CHF; stání na chodníku, pokud nezůstane volný prostor široký nejméně 1,5 m, stojí 20 CHF; stání na hlavní silnici mimo obce 30 CHF; stání na jednom místě mimo parkoviště déle než 24 h 40 CHF; nezastavení na červenou 250 CHF; použití mobilního telefonu bez „hands free“ 100 CHF.

Francie – pozor na radary
Ve Francii je od jara letošního roku povinný alkotester. Jeho absence bude oceněna pokutou 17 €. Stačit má však i obyčejný jednorázový. Pro větší bezpečnost přibude na francouzských silnicích radarů, které nebudou označené jako na našich silnicích. Stejně jako u nás se trestá používání antiradarů. Pokud budete mít takové zařízení ve vozidle, můžete počítat s pokutou až 1500 €. Ani ostatní pokuty nejsou malé. Projetí křižovatkou na červenou nebo překročení rychlosti o 20 km.h-1 je pokutováno nejméně 90 €, jízda pod vlivem alkoholu nad povolený limit přijde minimálně na 135 € (maximální dovolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile, u řidičů autobusů a autokarů 0,2 promile).
Poplatky za použití dálnic se ve Francii platí na přepážkách u mýtných bran. V průměru je nutné počítat v rozmezí 2 až 3 Kč za ujetý kilometr. Zpoplatněny jsou také průjezdy alpských tunelů a některé mosty.

Chorvatsko – pas vždy sebou
K pobytu do tří měsíců není nutné vízum, postačuje platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (nikoli OP starších typů). Bez pasu však mohou být problémy při ubytování, využívání služeb půjčoven i jiné komplikace a proto MZV ČR doporučuje pas, a to i pro děti mladší 15 let (nikoli jen zapsání v dokladu rodiče). Platnost dokladu musí být ještě nejméně 30 dnů po vstupu do země. Při pobytu mimo ubytovací zařízení platí přihlašovací povinnost do 24 h. Policie může požadovat, aby cizinec prokázal dostatek finančních prostředků pro pobyt a návrat (jako důkaz stačí kreditní a bankovní karty).
Díky hustému turistickému ruchu mají policisté v průběhu celého léta znatelně zvýšenou aktivitu. Často proto měří rychlost a sledují zákazy předjíždění.
Osobní automobily a motocykly mohou jet po rychlostní silnici nejvýše 110 km.h-1, po dálnici pak 130 km.h-1. Řidiči s datem vydání řidičského průkazu do dvou let musí dodržovat omezení a jet na silnici nejvýše 80 km.h-1, na rychlostní silnici 100 a na dálnici 110 km.h-1.
Výše pokut odpovídá západoevropskému standardu. Pokud řidič není schopen zaplatit pokutu na místě, může tak učinit do 8 dnů na poště nebo v bance. Policie je však oprávněna zadržet zahraničnímu řidiči pas, dokud pokutu nezaplatí. Řidičský průkaz může být označen datem, do kdy platí zákaz řízení v Chorvatsku.

Vymáhání pokut ze zahraničí
Nespoléhejte na to, že se pokutě od zahraničních policistů vyhnete. V platnost vstoupila nová směrnice EU, která zjednodušuje vymáhání pokut v rámci Evropské unie. Policisté tak v zahraničí začínají postupně využívat propojené databáze vozidel v rámci EU. Budou tak oprávněni např. vyzvat českého majitele vozidla, se kterým byl v zahraničí spáchán přestupek, k uhrazení pokuty. Pokud majitel vůz neřídil, musí tuto skutečnost doložit a policii poskytnout údaje o řidiči, který se s autem přestupku dopustil.
 

 
Publikováno: 16. 7. 2012 | Počet zobrazení: 4283 článek mě zaujal 444
Zaujal Vás tento článek?
Ano