hnv murr

Dohled nad stadiony

Technologie do fotbalu již vstoupily – v podobě vybavení moderních stadionů. Na jedné straně nabízejí nové možnosti fanouškům, například s využitím bezdrátových komunikačních technologií jako je např. Cisco Connected stadium, vysílání zápasů ve 3D, které vnesly do sledování sportovních přenosů doslova novou dimenzi.

 

Je tu však i další stránka, o které se obvykle příliš nemluví, i když je uznávána a pro technologické firmy slouží často jako významná reference: systémy, které umožňují lepší dohled nad stadiony a zejména jejich návštěvníky.
Příkladem může být třeba Allianz Arena fotbalového klub FC Bayern Mnichov – objekt, v němž se uplatnilo mnoho moderních technických prvků sloužících k většímu pohodlí, přehledu i bezpečnosti fanoušků. Významným technologickým partnerem při budování stadionu byla logicky společnost Siemens, která má v Mnichově své sídlo. Téměř 70 000 diváků, kteří mohou fotbalové utkání sledovat přímo na stadionu se na něj nejdříve musí dostat a technika firmy Siemens provází diváky při jejich vstupu a hledání sedadla na samotném stadionu. Při významných utkáních je možné využít vstupenky s integrovaným bezkontaktním RFID čipem, které poskytují vyšší úroveň zabezpečení a rychlejší odbavení příchozích.
Klíčovou otázkou je samozřejmě zajištění bezpečnosti. Všichni účastníci proto procházejí stanovišti se vstupní kontrolou. Na stadionu nechybí ani systém zabezpečení proti neoprávněnému vniknutí a průmyslová televize. Devět desítek kamer napojených na centrální dispečink sleduje každé zákoutí stadionu a slouží nejen bezpečnostnímu personálu, ale i policii a hasičům. V případě potřeby mohou záznamy sloužit i jako důkaz u soudu.
Obdobnými technologiemi je vybaven i nový stadion Ajaxu Amsterdam, kde byla dvorním dodavatelem domácí firma Philips. Špičkový monitorovací systém sleduje nejen dění na stadionu a v jeho okolí, ale je vybaven i softwarem, který rozezná, pokud se někde začnou vytvářet větší skupinky lidí – potenciální zárodek davu, s nímž by mohly být problémy – a na kritická místa okamžitě automaticky zaměří pozornost bezpečnostních kamer. Bezpečnostní software pro rozeznávání tváří dokáže detekovat problémové jedince zaznamenané v databázi. Podobný systém slouží ve Velké Británii po trpkých zkušenostech s britskými chuligány, aby nežádoucím osobám, které mají v policejním rejstříku záznam zakazující jim vstup na fotbalová utkání zamezil v přístupu na stadion.
 

 
Publikováno: 16. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2872 článek mě zaujal 643
Zaujal Vás tento článek?
Ano