hnv murr

ERP a související moduly a aplikace v oblasti výroby

Podnikové informační systémy ERP propojují a automatizují administrativu podnikových procesů s cílem zvýšit jejich efektivitu na všech úrovních řízení. Nejčastěji řeší procesy v obchodu, logistice, výrobě, servisu, správě majetku, fakturaci a v účetnictví. Klíčovým procesem výrobních podniků je zajišťování předmětu dodávky řízením převážně vlastní výroby.   

 

Řízení výroby probíhá v návaznosti na obchod, logistiku a distribuci. V čistě obchodních firmách řízení vlastní výroby odpadá, zajišťování předmětu dodávky je nákupním procesem. Tomu by měl odpovídat i výběr podnikového informačního systému.

Obecně by měl správně implementovaný ERP podniku zajistit:
•    rychlé a efektivní řízení podnikových procesů,
•    centrální pořizování a sdílení společných dat,
•    zajištění konzistence dat, omezení redundance a snížení chybovosti,
•    zvýšení bezpečnosti dat (zálohování, přístupová práva, zpětné dohledání změn),
•    optimalizaci pracovního toku dokumentů (postupy pro reklamace),
•    rychlé schvalování dat (povolení nákupu, platby),
•    možnost přímého datového propojení s obchodními partnery a orgány státní správy,
•    rychlé a chybami nezatížené výstupy jako podklady pro manažerské rozhodování,
•    podpora pro vedení účetnictví,
•    dlouhodobé úspory v investicích v oblasti ICT.
Firma se tak stává pružnější v reakci na požadavky zákazníků a zvyšuje tím svoji konkurenceschopnost na trhu.

Základ: správné množství a distribuce informací
Základním požadavkem na funkcionalitu ERP v oblasti výroby bývá rychlé a snadné pořizování přiměřeného množství informací, které je třeba pro efektivní řízení a vyhodnocování vlastní výroby. Toho lze dosáhnout řešením standardních dílčích požadavků, jako jsou vkládání popisů výroby (TPV) ve správné míře podrobnosti, aby to umožnilo předběžně kalkulovat ceny výrobků, zadávat příkazy do výroby, plánovat výrobu v čase, zjišťovat a hlídat termíny dokončení, pomoci při zajišťování materiálů, předávat potřebné pokyny výrobním dělníkům, sbírat a evidovat informace o postupném dokončování výrobních příkazů, vyhodnocovat výrobu z hlediska ekonomiky, kvality a výkonů pracovníků. Mimo standardní požadavky se často ještě vyskytují požadavky na různá zákaznicky orientovaná propojení na konstrukční a technologické programy třetích stran (CAD, CAM a MES systémy), konfigurátory výrobků, které umožňují zadávat komfortnějším způsobem speciální technologické postupy včetně normování, přímá propojení se správou výrobní dokumentace, speciální plánovací rutiny a nestandardní řešení sběru výrobních dat v reálném čase.
V závislosti na odvětví, ve kterém firmy podnikají, lze také sledovat jisté odlišnosti v požadavcích na vlastnosti a funkcionalitu ERP systému. Klasický model pro řízení nespojité výroby založený na hierarchických kusovnících resp. materiálových rozpadech nejčastěji využívají strojírenské a elektrotechnické firmy. Stejný model lze úspěšně použít pro řízení výroby nábytku, plastikářské výroby, odlévání do forem, zpracování papíru a jiné. Pro chemické a potravinářské podniky bývá charakteristický požadavek na řízení spojité výroby, při které nelze přerušit tok materiálu při přechodu od operace k operaci. Spíše než podle odvětví lze ale podniky rozlišovat podle toho, zda se jedná o výrobu kusovou nebo sériovou. Zpravidla s tím i souvisí stupeň specializace pracovišť jako výrobních zdrojů.

Rozhodující je charakter výroby
Podniky, které vyrábějí v sériích, opakovaně a technologické postupy se jim často nemění, zajímá nejčastěji způsob a rychlost přeplánování výroby s ohledem na termíny dodávek a v reakci na aktuální rozpracovanost a dostupnost výrobních zdrojů, kterou v průběhu výroby negativně ovlivňují výpadky strojů, absence pracovníků a urgentní zakázky. Přesnost zadávání výrobních časů je pro ně důležitější a požadují proto funkce pro jejich následnou opravu na základě statistického porovnání norem a skutečně odpracovaných časů u jednotlivých výrobků. Protože většinou pracují s pojistnými zásobami materiálu na skladech, zajišťování materiálu v návaznosti na jednotlivé zakázky je většinou druhořadé. Firmy s převládající sériovou výrobou častěji požadují hodnocení kvality výroby a pracovníci bývají ve větší míře odměňováni v závislosti na výkonu a kvalitě odevzdané práce.
Ve firmách s nízkou četností opakování výroby, což jsou převážně zakázkově orientované firmy, kladou důraz na rychlost a jednoduchost zadávání technologických popisů do systému. Často poptávají importy kusovníků z různých konstrukčních programů CAD se současnou podporou vkládání technologií z podobných výrobků. Technologické časy zadávají pouze nepřesným odhadem. Časové plánování výrobních operací je proto zatíženo relativně velkou chybou a pracovníci jsou zpravidla odměňovaní za evidovaný čas na operaci. Důležitější než přesný plán výroby je pro ně minimalizace skladových zásob, podpora zajišťování materiálu podle hrubého plánu výroby a schopnost jednoduše reagovat na časté změny ve výrobních postupech vlivem dodatečných změn požadavků zákazníků nebo postupným odhalováním chyb ve výrobní dokumentaci. Komplexní implementace ERP systémů v tomto typu firem bývá o něco náročnější, protože zde existuje velká rozmanitost výrobků, která zvyšuje nároky na pořizování popisů výroby.

Výrobní podniky zatím cloudu moc nevěří
Od nasazení ERP ve výrobním podniku lze mj. čekávat přímé úspory v důsledku propojení všech firemních procesů, usnadnění rutinní práce zaměstnanců, které vede ke snížení administrativy, vícenásobné využití jednou vložených dat a eliminace duplicit, minimalizace skladových zásob, zlepšení využívání výrobních kapacit a celkové zvýšení efektivity výrobních procesů. V neposlední řadě dojde ke snížení celkových nákladů na provoz ERP a zvýšení počtu spokojených zákazníků.
Zajímavé nasazení Byznys ERP v oblasti řízení zakázkové výroby bylo realizováno ve společnosti, která pro přední vydavatele periodického tisku a významné tuzemské tiskárny zajišťuje balení a distribuci jejich výrobků. Pro zvýšení komfortu vkládání prvotních dat byl vytvořen uživatelský formulář, který slouží obchodníkům k zadávání technologie, kalkulací, schválení technologie a dále umožní přímé zakládání objednávek. Ukazuje i některé údaje o průběhu a stavu takto zadaných zakázek a částečně tak podporuje dispečink. Promítají se do něho výrobní hlášení, které se pořizují v reálném čase na výrobních pracovištích s pomocí technologií RFID a čárových kódů.
Při výběru ERP se vyplatí vedle zaměření na jeho funkční rozsah, stabilitu řešení a možnosti přizpůsobení se speciálním požadavkům, zjistit si také co nejvíce informací o dodavatelích. Důležitá je jejich historie a pozice na trhu a zkušenosti s projekty ve firmách podobné velikosti, které působí ve stejném nebo příbuzném oboru, a které si lze přímo ověřit během předvedení ERP u referenčního zákazníka.
Mezi poslední trendy v oblasti ERP produktů patří tzv. cloud computing, pomocí kterého lze minimalizovat prvotní pořizovací náklady na hardwarové a softwarové prostředky. Jejich správu a údržbu provádí provozovatel cloudu, a tím se snižují náklady na provoz. Pro výrobní firmy ale představuje jejich závislost na spolehlivém připojení do cloudu určité provozní riziko, které nejsou zatím většinou ochotné podstoupit.
 

 

 
Publikováno: 15. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2396 článek mě zaujal 577
Zaujal Vás tento článek?
Ano