hnv murr

Železnice – „datová“ revoluce pod povrchem

Doprava ve světě prochází přelomovým obdobím, i když to na první pohled není příliš viditelné. Vlaky budoucnosti se asi nebudou příliš lišit od těch, jaké známe dnes. Když ale nahlédneme pod povrch, vidíme, že i železnice se dynamicky mění. Klíčovou roli v této přeměně hrají informační technologie. Železniční systémy jsou stále „chytřejší“ – inteligentnější a digitální.  

 

Očekává se, že na investice do dopravní infrastruktury se v příštích dvou desetiletích vydá celosvětově na 30 bilionů amerických dolarů. Pouhé zlepšení infrastruktury, jako jsou např. dopravní cesty nebo tradiční zabezpečovací zařízení, ale nebude stačit. Železniční dopravci budou muset zavádět nová inovativní řešení, která jim pomohou zlepšit efektivitu provozu, lépe reagovat na rostoucí požadavky zákazníků a vyrovnat se s důsledky globalizace, urbanizace a liberalizace.

Možnosti technologických inovací
Železnice je odvětví, které neváhá sáhnout po technologických novinkách. Byla jednou z prvních oblastí, kde se uchytily RFID technologie - těmi byly vybaveny např. vagóny pro automatickou identifikaci a sledování. Stejně rychle našly své místo i čtečky AEI a další čidla, teplotní, akustická nebo kolizní, která odvětví zajistila obrovský rezervoár informací, z něhož může dále čerpat.
Železnice při přepravě cestujících a zboží produkují, sbírají a ukládají cenná data, která lze dále analyzovat. Vyspělé softwarové analytické nástroje umožňují přetvářet „surová data“ v hodnotné informace, které lze dále využít v mnoha dalších oblastech jako je dynamické řízení provozu, prediktivní řízení oprav a údržby, optimalizace oběhů kolejových vozidel, prognóza poptávky, optimalizace nabídky, ale také bezpečnost a zabezpečení provozu.
S přechodem železnice do digitálního věku je požadován další rozvoj systémů tak, aby dostupná data byla využita nejen k popisu probíhajících jevů, ale hlavně k předpovědi budoucích - aby využití dat vedlo k celkově efektivnějšímu fungování železniční dopravy.
Železnice budoucnosti bude používat analytické nástroje ke zpracování a vyhodnocení značných množství dat ne v řádu týdnů a dnů, ale minut a sekund. To umožní správcům železniční infrastruktury identifikovat různé korelace problémů infrastruktury s dalšími faktory a efektivně zjišťovat potenciální problémy a poruchy v předstihu, ještě než nastanou, a tak se vyhnout možným kolizím nebo nákladným zásahům údržby.

Analytika generuje drahám úspory
V současné době pracuje IBM Global Rail Innovation Center na zajímavých projektech po celém světě. Pro ČR může být nasazení „chytrých“ technologií také v Evropě, konkrétně např. ve Švýcarsku. Ve spolupráci s telekomunikační společností Alcatel-Lucent, pomáhá Švýcarským spolkovým dráhám (SBB) zvýšit přesnost železniční dopravy a tím i spokojenost zákazníků.
Realizovaný projekt pomůže společnosti SBB efektivně přepravit na 900 000 pasažérů a více než 220 000 t nákladu denně. Společnost bude také moci vyřešit až polovinu problémů na síti, které zapříčiňují zpoždění vlaků dříve, než k nim vůbec dojde. Realizovaný projekt totiž umožní získat dokonalý přehled o celé infrastruktuře a 7000 km tratí tak vidět „jako na dlani“. Očekávané přínosy z využití řešení IBM se pohybují v řádech milionů dolarů.

Optimalizace jízdních řádů
Optimalizační nástroje umožní vytvářet jízdní řády, které zohledňují požadavky zákazníků a ekonomické cíle dopravce - s co nejkratšími jízdními dobami, optimální přestupovostí a zároveň s co nejmenším počtem neefektivních oběhů kolejových vozidel. Takové jízdní řády poskytují předpoklad pro co nejvyšší obsazenost nabízené kapacity a růst tržeb. V krátkodobém horizontu mohou být optimalizační nástroje využity např. při řízení provozu, kdy dispečerům umožní reagovat na aktuální situaci, tak aby se minimalizovaly negativní dopady na cestující.
Analytické nástroje mohou být po vzoru leteckých společností využity i při řízení vztahu se zákazníky a jejich segmentaci. Cílení marketingových kampaní, prodej služeb partnerů, věrnostní programy, řízení tržeb a optimalizace výnosů jsou jen příklady oblastí, kde lze efektivně využít informace o zákaznících, jejich potřebách a požadavcích.

Na cestě ke změnám
Ve spolupráci s dalšími organizacemi poskytujeme železničním společnostem sofistikovaná řešení, postavená na nejmodernějších softwarových technologiích pro pokročilé zpracování dat. Správci infrastruktury a dopravci mohou využít nástroje pro predikci, optimalizaci, vizualizaci a simulaci, které respektují všechna specifika odvětví.
V rámci úspěšného partnerství se železničními společnostmi se IBM podařilo vytvořit jedny z nejvýznamnějších technologií pro celé odvětví. Nicméně je před námi ještě hodně práce především na poli efektivního využívání hodnoty ukryté v obrovských množstvích dat, která vznikají při každodenním provozu železnice. Odhadnout správnou míru investic v této oblasti dnes není jednoduché. Nicméně tam, kde je riziko, se obvykle skrývá i velká příležitost. Jinými slovy – firmy, které dokáží efektivně využít stále rostoucí množství dat, získají nejen přístup k unikátním informacím ve správném čase, ale učiní i velký krok směrem k posílení vlastní konkurenceschopnosti.
 

 

 
Publikováno: 15. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2222 článek mě zaujal 586
Zaujal Vás tento článek?
Ano