rosler murr Schunk

Síť dobíjecích stanic ČEZ se rozrůstá

V dubnu byla zprovozněna další stanice k dobíjení elektromobilů v barvách ČEZ – tentokráte v Ostravě. Jde už o 12 veřejnou dobíjecí stanici, kterou společnost ČEZ otevřela v České republice. Celkově jich ČEZ má téměř 20, patří sem i stanice neveřejné, které byly zprovozněny pouze pro vlastní testovací provoz některých partnerských subjektů.   

 

Infrastruktura dobíjecích stanic pro elektromobily se rozrůstá nejen v české metropoli, ale i v dalších městech. Po Praze a Plzni následovala Ostrava, kde ČEZ otevřel veřejnou dobíjecí stanici v kancelářském komplexu Orchard. Z celkového počtu dvanácti stanic v České republice jde o první stanici v barvách ČEZ, která byla zprovozněna na území Moravy.
„Výstavba dobíjecích stanic se s příchodem jara opět naplno rozjíždí. V nejbližší době se objeví stanice pro normální dobíjení také ve Vrchlabí a Hradci Králové, mimo to plánujeme zprovoznit stanice na dalších místech v Praze. Přípravy například vrcholí u řetězce McDonald´s, u kterého zanedlouho otevřeme hned několik stanic najednou,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.
Provoz první dobíjecí stanice, zřízené v rámci projektu Elektromobilita společnosti ČEZ, byl zahájen 30. listopadu 2011 v Duhové ulici před sídlem ČEZ. Do roku 2013 ČEZ plánuje instalaci celkem 150 až 200 veřejných dobíjecích stanic. Do projektu se kromě firem zapojují také města a obce. Jejich účast v projektu Elektomobility přispívá k rozšiřování sítě dobíjecích stanic a vyplývá z jejich zájmu podporovat bezemisní dopravu ve svých aglomeracích.
„Od samého vzniku areálu byl kladen důraz na nejvyšší technický standard, maximální energetickou úspornost provozu a flexibilitu nájemních ploch. Vzhledem k tomu, že podporujeme zdravý a čistý život ve městě, byla výstavba dobíjecí stanice dalším logickým krokem pro maximální ochranu životního prostředí,“ řekl Richard Ness, generální ředitel The Orchard, která je partnerskou firmou projektu Elektromobilita společnosti ČEZ.
V Ostravě je v současnosti podle aktuálních údajů Občanského sdružení Elektromobily téměř 10 elektromobilů a několik elektrických skútrů. Jeden elektromobil značky Peugeot iOn v cargo verzi mají také zaměstnanci ČEZ Měření, kteří auto používají ke svým každodenním pracím, jako jsou revize nebo výměny elektroměrů.

Způsob platby při používání dobíjecí stanice
Zákazníci, kteří chtějí využívat služeb dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, musí uzavřít s ČEZ zákaznickou smlouvu. Ta jim v následujících dvou letech umožní neomezené dobíjení u všech stanic společnosti ČEZ za paušální symbolický poplatek. V roce 2012 poplatek činí 100 korun měsíčně, v roce 2013 půjde o poplatek ve výši 150 korun. Každému zákazníkovi bude přidělen unikátní speciální čip. Dobíjecí stanice s uživatelem komunikuje pomocí displeje a tlačítek, kterými uživatel ovládá navigační menu. Zákazník tak bude moci sledovat, kde a jak dlouho dobíjel a kolik kWh načerpal.
Společnost ČEZ také zprovoznila nový webový portál www.elektromobilita.cz, na kterém je aktuální mapa s podrobnými informacemi o jejích stanicích a také návod, jak se stát zákazníkem Elektromobility společnosti ČEZ. 

Projekt Elektromobilita společnosti ČEZ
Skupina ČEZ podporuje koncept elektromobility v souladu se strategií FUTUR/E/MOTION. Kroky, které ČEZ v tomto směru podniká, se týkají podpory užívání elektromobilů a poskytování komplexních služeb s vazbou na distribuční síť ČEZ. Cílem je přispět k rozvoji zcela „bezemisní“ dopravy v České republice a testovat dopady elektromobility na distribuční síť.
Společnost ČEZ se v projektu Elektromobilita zaměřuje na výstavbu dobíjecích stanic pro normální dobíjení. Jde o dobíjecí stanice, které pracují ve své základní verzi s napětím jako běžná domácí zásuvka (tj. 16A/230 V). Na rozdíl od ní má však několik výhod. Dokáže například optimalizovat dobíjení elektromobilu, prodlužuje tím životnost baterie a brání jejímu poškození. 
Síť dobíjecích stanic ČEZ postupně doplní i o stanice rychlého dobíjení, které pracují s vyšším napětím a umožňují dobíjet 100 % kapacity akumulátoru do 50 minut. Tyto stanice však vyžadují speciální připojení na elektrickou síť. Společnost ČEZ jejich instalaci zahájí letos a první dobíjecí stanice tohoto typu bude umístěna v Duhové ulici, kde je sídlo společnosti.

 

                                                                                       www.cez.cz
 

 

 
Publikováno: 18. 6. 2012 | Počet zobrazení: 3684 článek mě zaujal 602
Zaujal Vás tento článek?
Ano