rosler murr Schunk

Automobilová evoluce nebo revoluce?

Dnešní auta nejsou už jen dopravními prostředky, ale i přehlídkou nejmodernějších technologií. Siemens pracuje s partnerskými firmami na projektu, jehož výsledkem by mohl být systém, umožňující vůz, resp. jeho různé funkce a vlastnosti „upgradovat“ podobně jako to známe např. u počítačů.  

 

Kromě objemu motoru, rychlosti a dalších standardních parametrů ve specifikacích vozu najdete i velké množství zkratek (např. ABS, ASR, ESP, EBA) či anglických termínů (např. active parking aid, lane departure warning system, proximity-controlled cruise control). Většina řidičů možná ani neví, co tyto termíny přesně znamenají, ale skutečností je, že díky všem těmto funkcím jsou dnes vozy pohodlnější a bezpečnější, než kdykoliv dříve.
Má to pochopitelně i své nevýhody. Zatímco dříve si mohl, s trochou šikovnosti a základní sadou nářadí, opravit auto prakticky každý technicky zdatný řidič, dnešní vozy jsou natolik složité a naplněné elektronikou, že podobné řešení nepřipadá v úvahu. Složitost automobilů je ovšem oříškem i pro samotné výrobce. Zavést jakékoliv nové funkce do praxe je řemeslně náročné a velmi nákladné a jejich dodatečná instalace do stávajících vozů, jejichž konstrukce nebyla na tyto funkce připravena už při výrobě, je pak ještě těžší.
Řešení tohoto problému by mohl přinést projekt RACE, jenž vznikl ve spolupráci společnosti Siemens a dalších partnerů. Jeho vizí je vůz vybavený jednotným systémem, který tvoří několik centrálních počítačů se sběrnicí. Přes ni by pak bylo možné do automobilu jednoduše instalovat další dodatečné funkce, podobně jako do počítače. Místo jednotlivých kontrolních jednotek by tak vlastnosti vozu určovalo spíše jeho softwarové vybavení. Kromě výrazného zjednodušení konceptu celého systému by odpadla i spousta nadbytečné elektroniky a elektroinstalace ve voze. Celý systém je koncipován pro elektromobily, kterým by měl umožnit i komunikaci s rozvodnou sítí a dopravními informačními systémy.
V současné době pracují vývojáři na dvou prototypech automobilů s tímto konceptem. První vůz se jmenuje Evolution a stávající systémy jsou v něm postupně vyměňovány za novou technologii. Druhý má název Revolution a je od základu stavěn na bázi konceptu s centrálním systémem. Jelikož je projekt naplánován na tři roky, budeme si muset na tyto prototypy ještě chvíli počkat. /joe/
 

 

 
Publikováno: 18. 6. 2012 | Počet zobrazení: 2840 článek mě zaujal 601
Zaujal Vás tento článek?
Ano