hnv murr

Odolné počítače fungují i v Antarktidě

Počítače nabízejí stále dokonalejší parametry, ale existuje skupina, která žene jejich schopnosti až na hranici představitelných možností. Odolné, neboli „rugged“ počítače. Specializuje se na ně jen několik výrobců, k nejznámějším patří značka Panasonic, která své portfolio rozšířila o několik zajímavých novinek. Některé z nich jsme měli možnost otestovat.    

 

Odolné počítače nejsou přes své honosné označení samozřejmě určeny k tomu, aby s nimi uživatelé mlátili o zem, nebo se s nimi potápěli do hlubin, ale příležitostný pád z metrové výšky, polití kapalinou nebo dopravu po rozdrncané cestě přežijí na rozdíl od svých běžných protějšků bez úhony, a mohou dále fungovat a plnit úkoly, pro něž jsou určeny. Konektory jsou chráněny gumovými vodo- a prachotěsnými krytkami, stejně jako části vystavené případnému nárazu jsou potaženy bezpečnostní vrstvou z odolného materiálu. Prostě všude tam, kde má běžný počítač nějakou slabinu hrozící vniknutím nečistot nebo vlhkosti, ulomením či zkratem, je použit nějaký způsob ochrany před rizikem poškození. Stupeň odolnosti je definován mezinárodními standardy, odlišujícími navíc způsobilost k provozu v průmyslové, či vojenské sféře, kde jsou vystaveny opravdu extrémním podmínkám.
Panasonic má v řadě odolných počítačů Toughbook tři skupiny: první je označována jako plně odolné (fully ruggedised), určené pro vojáky, expedice apod. do nejtvrdších podmínek, vysoce odolné (semi ruggedised) pro pracovníky v terénu a tzv. business ruggedised, neboli zodolněné, přístroje určené hlavně lidem na cestách, kde jsou vystaveny občas poměrně nešetrnému zacházení, ale nepotřebují mít zaručen nejvyšší stupeň odolnosti, který si musí uživatel samozřejmě patřičně zaplatit.

… až na konec světa
O provozních kvalitách těchto odolných počítačů koneckonců vypovídá prověření jejich technologie na jednom z nejextrémnějších míst na Zemi. V Evropě je většinou používají specialisté v terénu, ale Toughbook už si může připsat i úspěšně složenou zkoušku svých schopností ve skutečně drsném prostředí. Model CF-19 využívali účastníci expedice Antarctic ICE, aby mohli shromažďovat a analyzovat data i v těch nejextrémnějších povětrnostních podmínkách a získaná data odesílat na ústředí expedice. Odolný počítač Toughbook pro ně znamenal spojení se světem.
Dosud museli účastníci polárních výprav nosit pevné disky počítačů co nejblíže k tělu, aby nezamrzly, což u Toughbooků není potřeba, vzhledem k tomu, že výrobce zaručuje jejich provozuschopnost i v podmínkách, které by pro běžné počítače znamenaly „konečnou“. Konkrétně CF-19 funguje i při teplotách pod –50 °C. Dalším rozhodujícím faktorem byla spotřeba energie, protože během cesty mohla výprava používat pouze dva solární panely. Toughbook CF-19 má díky režimu „eco-mode“ velmi nízkou spotřebu energie a jeho baterie vydrží v závislosti na aktivitě 8-10 h. I když počítače musely odolávat silným otřesům při přejíždění ledového terénu, fungovaly vždy bez problémů.
Dotykový displeji do každého počasí umožňuje ovládání i v tlustých rukavicích, takže výzkumníci mohli pracovat i venku.
Větším, resp. spíše vyspělejším bratříčkem CF-19 je model CF 31. V konfiguraci Standard poskytuje terénním pracovníkům optimální podmínky k efektivní práci za každých okolností – v nepříznivém počasí, ve vlhku, pod zemí či ve stísněných prostorách. Je vybaven procesorem Intel Core i5 2520M vPro a grafikou Intel HD 3000, 13,1" displejem s vysokou svítivostí 1200 cd a kruhovou polarizací pro venkovní použití a vydrží toho opravdu dost: je odolný vůči vibracím a nárazům, vodě a prachu podle (IP 65 a MIL-STD 810G). K plusům patří i zpětná kompatibilita s dokovacími stanicemi a montážními sadami do auta pro modelové řady CF-30. Zařízení je vysoce flexibilní se širokými možnostmi připojení s využitím nových volitelných konfigurací, jako např. druhý konektor LAN, fotoaparát, 3G (HSPA+, 21MBit/s DL) nebo GPS.
Vlajkovou lodí výrobce je však hlavně model CF-31 ve variantě Vysoká konfigurace. Kromě výkonnějšího procesoru (Intel Core i5 2540M vPro) je vybaven samostatnou výkonnou, přepínatelnou grafickou kartou ATI Mobility Radeon 6750M. Displej a odolnostní parametry jsou shodné jako u standardní verze.

I tablety už leccos vydrží
Odolné jsou však už nejen klasické notebooky, ale i jejich mladší nástupci: tablety. U nich je situace sice komplikovanější, protože jednu jejich stranu tvoří citlivý dotekový displej, nechráněný víkem jako u notebooků, i s tím se však výrobce dokázal vypořádat.
Příkladem je 10,1" tablet Toughpad FZ-A1s OS systémem Android, určený pro ty, kdo často pracují v terénu v náročných podmínkách. Je navržen tak, aby splňoval standardy v oblasti odolnosti, jako je odolnost vůči pádu z výšky 120 cm, i stupně ochrany proti prachu a vodě (splňuje IP65). Tablet je osazen dvoujádrovým procesorem Marvell vybaveným speciálním bezpečnostním jádrem (splňuje FIPS 140-2 úroveň 2), poskytujícím vysokou úroveň ochrany proti zneužití, a tak umožňuje, aby multifunkční jádro mohlo plnit další úkoly. Matný displej s antireflexní vrstvou a digitizérem poskytuje výbornou čitelnost i na přímém slunečním světle společně s 10hodinovou výdrží baterie, integrovanou GPS a vyměnitelnou baterií. 
Dalším z nabídky odolných zařízení Panasonic této katergorie je tablet Toughbook CF-H2 Field vybavený OS Windows 7 Professional a výkonným procesorem Intel Core i5 2557M vPro  (1,7GHz, 3 MB Intel Smart Cache) zvládá i náročné úlohy. Extrémně jasný 10,1" LCD displej s technologií Transflective Plus, Dual Touch a kruhovým polarizačním filtrem nabízí (v závislosti na světelných podmínkách) svítivost až 6000 cd, k čemuž přispívá i zobrazovací technologie Circulumin. Tablet je odolný vůči vibracím a nárazům, vodě a prachu (splňuje normy IP65, MIL-STD 810G). Dvě za provozu měnitelné baterie umožňují provoz až 6,5 h. V jeho standardní výbavě je USB, LAN, sériové rozhraní (v závislosti na modelu), a praktickou „vychytávkou“ je i gumový řemínek na zadní straně, umožňující spolehlivé upevnění přístroje na ruku, takže druhou lze psát na jeho displej přiloženým dotekovým perem (opět bezpečně připojeným pružnou spirálkou). Jako volitelné vybavení jsou nabízeny integrovaná čtečka čárového kódu, případně RFID, čtečka karet Smartcard, kamera/fotoaparát a GPS. Výhodou odolného zařízení je i nízká hmotnost – pouze 1,58 kg.
Tablet nabízí výrobce i ve speciální verzi Health, určené, jak už napovídá název, pro sektor zdravotnictví. Tato varianta umožňuje i snadnou dezinfekci zařízení, používaném v prostředí s biologickými či radiologickými riziky. /pv/
 

 

 
Publikováno: 18. 6. 2012 | Počet zobrazení: 2647 článek mě zaujal 565
Zaujal Vás tento článek?
Ano