its murr Schunk

O recyklaci polystyrénu se postarají kompaktory i přímo na pracovišti

Expandovaný polystyrén je „nafouklá“ verze materiálu, používaná díky svým technickým parametrům (nízká hmotnost v poměru k objemu, výborné tepelně izolační vlastnosti, schopnost do znační míry tlumit vlivy otřesů a nárazů) pro ochranné balení nejrůznějších produktů do přepravních krabic.  

 

Poté, co splní svůj účel po transportu, vyvstává opačný úkol – jak se bílé hmoty z výplně transportních obalů zbavit. Tady už je objem naopak na překážku a cílem je zkomprimovat polystyrénové bloky na minimum.
Řešením je lisovací zařízení. A právě k tomu slouží zhutňovací lisy, jako např. výrobky dánské firmy Runi. Šroubový lis umožňuje efektivně zhutnit objem odpadového polystyrénu až 50násobně oproti původnímu, a co je hlavní: takto zhutněný polystyrén získává hmotnost až 300 kg/m3, takže z odpadu se stává opět cenná vstupní surovina pro recyklační průmysl.
K silným stránkám zařízení patří i jeho poměrně malé prostorové nároky – např. model Runi SK 120, nejrozšířenější model z portfolia dánského výrobce, je kompaktní systém o rozměrech 1,75 x 2,95 x 0,50 m, takže nezabere o moc více místa než např. velkoobjemové koše či kontejnery, a lze ho instalovat např. i pod paletový regál. Díky prostorové nenáročnosti je umožněno jeho umístění ve skladech, obchodních řetězcích, u výrobních linek apod., kde vzniká odpad z obalového polystyrénu. Pro větší nároky jsou k dispozici výkonnější větší modely, jako SK 240 a SK 370 nabízející větší kapacitu. Stejně malé nároky jako vyžaduje na prostor, má i pokud jde o energie (napájení využívá zásuvky 220 nebo 380 V, příkon motoru lisu je 1,5 kW), samočinně slisuje vhozený polystyrén a po ukončení lisovacího procesu se automaticky vypne.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 2780 článek mě zaujal 474
Zaujal Vás tento článek?
Ano