OnRobot Schunk

Široká modulární řada CNC soustruhů SP z produkce Kovosvit MAS

Široké produktové portfolio výrobní společnosti KOVOSVIT MAS a.s. lze rozčlenit na dvě základní skupiny – CNC frézovací centra a CNC soustruhy a soustružnická centra. Produktové portfolio soustružnických strojů nabízí širokou škálu průměrových a délkových variant strojů pro pokrytí těch nejrozmanitějších potřeb náročných zákazníků.   

 

Řada SP line, která představuje CNC soustruhy a soustružnická centra se již v minulosti rozrostla o velikostní varianty a i v letošním roce přibude další model. Bude se jednat o menší stroj s označením SP 160, což značí maximální obráběný průměr. V tomto článku se ale budeme věnovat většímu a výkonnějšímu zástupci, řadě SP 430.
Za dobu od uvedení na trh této řady Kovosvit MAS již vyrobil a umístil u spokojen
ých zákazníků více jak 5 desítek těchto strojů. Modulární provedení stroje umožňuje sestavit celou řadu technologických variant od soustruhu s dvěma řízenými osami až po soustružnické centrum s osou „Y“, protivřeteníkem a spodní nástrojovou hlavou s naháněnými nástroji. Standardní maximální průměr obrábění je 430 mm nástroji ze spodní nástrojové hlavy, s určitým omezením a konzultací z hlediska technologie lze obrobit z horní hlavy maximální průměr až 550 mm. Varianta s protivřetenem umožňuje obrábět maximální průměr 440 mm.

Řada strojů SP 430 je nabízena ve dvou délkových variantách pro maximální délku obrobku 1100 a 2500 mm. Standardně jsou nabízeny následující základní varianty:
Mezi základní vlastnosti SP430 patří vysoká tuhost a vysoký krouticí moment na vřetenu (až 2106 Nm na vřetenu A11, 25/30 kW!) zaručující výkonné soustružení na maximálním průměru. Dynamika a vysoké rychlosti v jednotlivých osách zkracují vedlejší časy a zajišťují tak efektivnější využití stroje. Použitím valivého vedení je dlouhodobě zajištěno obrábění s vysokou přesností. Zvolená hodnota předepnutí valivého vedení také přispívá k vysoké tuhosti celého stroje. Na stroji jsou použity kvalitní komponenty od renomovaných výrobců. Spodní nástrojová hlava je uložena na kluzném vedení, které také zaručuje tuhost, vysokou přesnost, dlouhodobou užitnou hodnotu a bezporuchovost.
Konstrukce stroje umožňuje rychlý odvod třísek z pracovního prostoru. Příčný pohyb horní 12polohové nástrojové hlavy pod úhlem 70° zaručuje snadný přístup obsluhy do pracovního prostoru. Horní nástrojová hlava slouží pro upnutí pevných nebo naháněných nástrojů a v případě vybavení stroje osou „Y“ se pohybuje ve velkém zdvihu, +100 mm a -80 mm což je nejvyšší hodnota v této kategorii strojů. Zakončení hlavního vřetena je A8 nebo A11 dle provedení stroje a umožňuje průchod tyče až o průměru 90 mm. V pinole koníka je dutina pro pevný hrot Mo6. Nejsložitější provedení stroje SP430SY/2 s protivřetenem je vybavený spodní 12polohovou nástrojovou hlavou s naháněnými nástroji, která se pohybuje pod úhlem 45°. Ostatní varianty s koníkem mají spodní hlavu 8polohovou, která slouží pro upnutí pevných nástrojů. Vzhledem ke kombinacím, které se nabízí ohledně konfigurace stroje, je možné dle zákaznického požadavku postavit i jiné, ze standardně nabízené varianty. Vzniká tak nekonečná řada CNC produkčních soustruhů a soustružnických center pro uspokojení opravdu všech potřeb náročného zákazníka. 
SP430 line je nabízena s řídicím systémem SIEMENS – SINUMERIK 840Dsl (SOLUTION LINE) s pohony řady SINAMICS, FANUC Series 30i/31i/32i a na přání zákazníka HEIDENHAIN MANUAL PLUS 620.
Na produkční soustruh SP430 byla zpracována riziková analýza a stroj je vybaven
integrovanou bezpečností v řídicím systému – SAFETY INTEGRATED firmy Siemens, DUAL CHECK SAFETY firmy FANUC nebo pomocnými bezpečnostními
moduly při použití řídící techniky HEIDENHAIN.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 2177 článek mě zaujal 363
Zaujal Vás tento článek?
Ano