Schunk

Nová velikost v oblasti produkčního soustružení Světová premiéra CTX beta 800 4A

Společnost GILDEMEISTER Drehmaschinen GmbH prezentuje v podobě svého stroje CTX beta 800 4A kompaktní, vysoce výkonné soustružnické centrum s koncepcí TWIN pro nároční 4osé kompletní obrábění tyčí, hřídelí a přírub.  

 

Deset let zkušeností z nasazení patentovaného příčného zdvihu protivřetena a úspěšný konstrukční systém nové generace CTX spojila společnost GILDEMEISTER Drehmaschinen GmbH do svého nového soustružnického centra CTX beta 800 4A, které na dnech otevřených dveří ve Pfrontenu slavilo svou světovou premiéru. Toto nové centrum zpřístupňuje oblast 4osého produkčního soustružení nyní i pro střední spektrum obrobků o délce soustružení do 735 mm a průměru 300 mm při obrábění přírubových dílů resp. do 102 mm při kompletním obrábění tyčových dílů.
Prvky budoucnosti jsou zde: kapalinou chlazené hlavní vřeteno a protivřeteno, oba revolvery s pohonem nástrojů DirectDrive, osou Y a přesným nástrojovým upínacím rozhraním TRIFIX® a patentovaná koncepce TWIN s příčně pojízdnou kombinací protivřeteno-koník. A ke všemu přistupuje ještě výkon komfortního řídicího systému Siemens 840D solutionline s ShopTurn 3G a oproti srovnatelným strojům TWIN o 20 % větší pracovní rozsah stroje CTX beta 800 4A na menší ustavovací ploše.
Jako světová premiéra spojuje soustružnické centrum CTX beta 800 4A hned několik inovativních detailů a nabízí tak v sumě jedinečný výkon v oblasti produkčního soustružení obrobků do délky 735 mm a průměru 300 mm u přírubových dílů resp. až 102 mm při práci skrz otvor vřetena. Umožněno je to přímými pohony DirectDrive v obou 12místných revolverech pro náročné soustružnické a frézovací operace, rychlým nástrojovým upínacím rozhraním TRIFIX a kombinací protivřeteno-koník polohovatelnou v rozsahu 180 mm, například pro 4osé obrábění s koníkem na hlavním vřetenu nebo pro paralelní obrábění na hlavním vřetenu a na protivřetenu. Hlavní vřeteno může být volitelně vybavené integrovaným motorovým vřetenem v provedení ISM 76 nebo ISM 102, zatímco na protivřetenu pracuje varianta ISM 76. Pro soustružnické operace poskytují obě vřetena v základním provedení až 5000 ot.min-1 při krouticím momentu 360 Nm.

Přímou cestou k maximální flexibilitě a nejvyššímu výkonu
Přímé pohony DirectDrive v revolverech udělují poháněným nástrojům krouticí moment 34 Nm při až 10 000 ot.min-1. Oba revolvery jsou vybavené osou Y, přičemž horní revolver poskytuje rozsah pojezdu ±60 mm, zatímco dolní revolver lze přestavovat ±40 mm ve směru Y. Kapalinou chlazená vřetena zajišťují maximální teplotní stabilitu procesu a ve spojení s přímými odměřovacími systémy u os X nejvyšší bezpečnost a přesnost výroby, zatímco rychloposuv až 45 m.min-1 minimalizuje procesní časy.

Se systémem TRIFIX k ještě vyšší produktivitě
Oba revolvery DirectDrive jsou již v základním provedení na všech nástrojových místech vybavené přesným upínacím rozhraním TRIFIX. Pracné seřizování stroje je díky tomu minulostí. Místo toho se nástroje upínají pomocí rozhraní TRIFIX, čímž se přípravné časy redukují až o 80 %. Rozhraní navíc poskytuje excelentní opakovanou přesnost v rozsahu mikronů a vysoce stabilní upnutí nástroje. Tak je zajištěna maximální přesnost a bezpečnost procesu i při vysoce náročných materiálech obrobků. 

Řízení třídy highend s jedinečným bonusovým materiálem
Po stránce programování poskytuje řízení Siemens 840D solutionline díky ShopTurn 3G mnohem více než jen základní obráběcí procesy jako soustružení kontur, zapichování a soustružení zapichováním nebo tvarové a dráhové frézování či frézování závitů. V tomto kontextu je nutno jmenovat především dvoukanálové programování horního a dolního revolveru pro obrábění ze dvou stran nebo až 4osé frézování oběma revolvery na hlavním vřetenu a na protivřetenu.
Inteligence CNC řídicího systému reprezentuje kompletní know-how společnosti GILDEMEISTER Drehmaschinen GmbH. To se projevuje zejména u speciálních technologických cyklů, např. pro soustružení nerotačních tvarů, obrábění vícehranů, měření během procesu nebo efektivní použití speciálních nástrojů. Pomocí ShopTurn 3G lze rychle realizovat i speciální opce stroje podle potřeb zákazníků nebo řízení technologického procesu, ať už použití např. revolverových lunet nebo zařízení pro manipulaci s obrobky. A v neposlední řadě řídicí systém nabízí i grafiku pro rychlé seřízení, zatímco tlačítka DMG SOFTkeys umožňují integraci doplňujících nebo podrobnějších stavových informací.

Highlights CTX beta 800 4A

- 2 × 12místný revolver VDI 40 DirectDrive s max. 10.000 ot.min-1 pro maximální výkon*,
- Osa Y* u obou revolverů (nahoře ±60 mm, dole ±40 mm) pro náročné kompletní obrábění tyčí, hřídelí nebo přírub,
- Revolver s přesným upínacím rozhraním TRIFIX pro kratší přípravné časy a vyšší přesnost obrobků i stabilitu procesu,
- Koncepce TWIN*: příčný zdvih kombinace protivřeteno-koník pro flexibilní využití pracovního prostoru, např. pro 4osé obrábění s koníkem na hlavním vřetenu nebo pro paralelní obrábění na hlavním vřetenu a protivřetenu,
- Minimální obráběcí časy díky rychloposuvu až 45 m.min-1,
- Snadné a rychlé programování pomocí Siemens ShopTurn 3G,
- Maximální stabilita a dlouhodobá přesnost, robustní konstrukce, vedení velikosti 45,
- Inteligentní manipulační řešení.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 2289 článek mě zaujal 388
Zaujal Vás tento článek?
Ano