rosler murr Schunk

Optimalizace řízení strojů

Firma Festo patří k těm dodavatelům automatizační techniky, kteří nové trendy nejen podporují, ale často i sami tvoří. Moderní stroje vyžadují stále větší objem řídicích signálů, ale jak takové signály optimálně zpracovat? Roli hraje nejen jejich počet, ale i rozmístění po stroji, délky kabelů, přístupnost, atd.  

 

Nejrůznější topologii řízení stroje zvládne platforma pro řízení strojů pod názvem CPX. Jde o stavebnici elektronických (a pneumatických) modulů, které mohou pracovat s mnoha různými signály. Kromě běžných binárních vstupů a výstupů zde najdeme také standardní analogové - většinou s možností přepínání proud/napětí s rozsahem 0-20 mA, 4-20 mA, resp. 0-10 V. Dalšími moduly jsou vstupy pro termočlánky nebo odporová teplotní čidla, opět s přepínáním na konkrétní typ. Snímat lze také tlak stlačeného vzduchu - modul obsahuje čtyři čidla s rozsahem 0 až10 barů nebo -1 až +1 bar. K dispozici je také modul pro odměřování polohy, ať už potenciometrem, bezdotykově (Temposonic), nebo inkrementálním magnetickým snímačem. Do světa elektrických pohonů vede modul pro řízení až dvou manipulátorů se čtyřmi osami (serva, krokové motory, stejnosměrné motory, lineární elektromotory) nebo modul pro přímé řízení jednotlivých motorů. Pomocí modulu CMAX lze polohovat také pneumatické pohony/serva.
Pneumatická část s interní komunikací může obsahovat libovolnou kombinaci různých velikostí ventilů, proporcionálních redukčních ventilů i tlakových čidel. Interní komunikace dovolí připojit velký počet ventilů a také rozdělit jejich napájení na několik sekcí a odpojovat je navzájem nezávisle od elektrického zdroje, znamená též vynikající diagnostiku. Obrazně řečeno - elektronika se stěhuje i mezi pneumatiku.
Stavebnice dovoluje kdykoliv snadno a rychle vyměnit, odebrat nebo doplnit nejen jednotlivé moduly, ale i techniku jejich připojení (sendvičová konstrukce dovoluje libovolné změny modulů i konektorů - viz obr. 1).

Modularita terminálů CPX

V případě potřeby lze terminál doplnit o periferní jednotky, které terminál rozšíří ve formě „pavouka“ s až 16 nohami a až 64 podřízenými stanicemi (např. elektrické vstupy a výstupy, ventilové terminály, atd. - obr. 2), přesto se pro programátora systému stále jedná o jedinou stanici a jedinou adresu na síti. Topologie instalace tak může být centrální, necentrální nebo dokonce hybridní.

 

 

 

Rozšíření terminálu o periferie – hybridní topologie

Pomocí všech signálů a především pomocí komunikace po průmyslové síti tak terminál zvládne řízení celého stroje - ovládací modul (šířky pouhých 40 mm) obsahuje buď komunikační uzel pro průmyslovou síť (např. ProfiNet s optickou komunikací – viz obr. 4), nebo dokonce volně programovatelný automat (CEC - obr. 3), který si poradí nejen s vysokým počtem signálů, ale zvládá například i interpolaci elektrických pohonů ve 2D.
Větší objem dat znamená přesnější informace o zařízení, lepší diagnostiku a především možnost distribuovaného řízení, kdy se o danou část technologie stará vždy lokální řízení. V takovém případě je na terminálu kromě komunikačního modulu i lokální automat, komunikující s ostatními (např. moduly z obr. 3 a 4).

Automat v ovládacím modulu terminálu

 

 

                     Komunikační modul pro ProfiNet

 

 

 

 

Na obr. 5 je symbolicky uveden příklad, co vše lze pomocí terminálu CPX ovládat a řídit - bez rozvaděčů, bez složité kabeláže, s vynikajícím krytím. Příklad symbolizuje skutečnou integraci funkcí v automatizaci a nastavuje nové směry, kterými se tato oblast ubírá.

CPX/MPA - platforma pro řízení strojů

Pokud máte zájem dozvědět se další informace o výrobcích a službách společnosti Festo, můžete nás navštívit na našem stánku během veletrhu Amper v Brně. Naše expozice bude umístěna v pavilonu V, stánek číslo 67 a kromě zmíněných výrobků, zde uvidíte zastoupení velké části sortimentu, který firma Festo nabízí. K dispozici budou také naši obchodně-techničtí poradci a specialisté pro oblast elektrických pohonů. Těšíme se na Vaší návštěvu.

 

www.festo.cz
 

 

 
Publikováno: 5. 4. 2012 | Počet zobrazení: 2697 článek mě zaujal 583
Zaujal Vás tento článek?
Ano