asseco Aimtec murr

Nové nástroje pro obrábění kalených dílů

Z množství letošních novinek, které uvádí japonská společnost Tungaloy na trh, přiblížíme trojici nástrojů, mezi které patří dvě nové destičky s CBN břitem, dále modifikovaný utvařeč třísek a nejmenší nástroje pro obrábění kalených ocelových dílů.

 

Díky investicím do výzkumu, vývoje i inovovaných výrobních technologií nabízí mateřská společnost Tungaloy vysoce kvalitní produkty, které prostřednictvím svých poboček na celém světě pomáhají firmám v různých odvětvích průmyslu zvyšovat jejich produktivitu.

CBN destičky pro vysokoposuvové obrábění
Stávající destičky CBN používané pro vnější dokončovací soustružení kalených ocelových dílů jsou obvykle nabízeny ve standardních ISO tvarech. Vzhledem k tomu, že u standardních destiček je největší dostupný radius špičky 2,4 mm, je nutné pro dosažení vysoce kvalitního povrchu používat výrazně sníženou rychlost posuvu. To limituje urychlování tohoto procesu. Další problém pak může nastat při obrábění povrchu hřídele mezi dvěma velkými průměry pomocí těchto standardních ISO destiček CBN. Pro tyto případy zákazníci často používají dva různé soustružnické nástroje tak, aby se vyhnuly interferencím.  
Na pomoc přichází dvojice nových destiček s CBN břitem typu STH. Jde o novinky STH300-SR BXA10 a STH500-SR BXA10, které umožňují efektivní dokončovací soustružení kalených ocelových obrobků.
Tyto břitové destičky přinášejí řešení výše popsaných problémů díky zcela nové koncepci soustružení. Destičky STH ve tvaru zapichovací destičky TungCut jsou určeny pro dokončovací stranové soustružení. Břit této CBN destičky je charakteristický svojí jedinečnou wiper geometrií s velkým radiusem na břitu. Díky tomu lze zajistit vynikající kvalitu povrchu při soustružení a zároveň umožnit použití zvýšených posuvů až 1,5 mm na otáčku a hloubku řezu až 0,1 mm.
Wiper geometrie na bočních hranách je navržena tak, aby poskytovala lepší kvalitu povrchu při dokončovacích operacích čelního soustružení. Použitá unikátní technologie WavyJoint pro spojení karbidové destičky s CBN břitem navíc profituje z větších styčných ploch a pevného spojení. Toto jedinečné řešení zaručuje pevnost spojení mezi oběma částmi destičky a vylepšuje odvod tepla, které vzniká při agresivním obrábění vysokým posuvem.
Destičky STH jsou zaměnitelné s ostatními zapichovacími destičkami TungCut a lze je tak použít do stávajících těles nástrojů TungCut s velikostí sedla 3 nebo 5, a s vybranými tělesy nástrojů je také umožněno čelní i vnitřní soustružení.

Modifikovaný utvařeč třísek pro vyšší výkonnost
Cílem modifikace utvařeče třísek -HF pro destičky z kubického nitridu boru bylo přinést uživatelům další zvýšení jeho výkonu při soustružení kalených dílů. CBN destičky Tungaloy jsou často vyhledávány pro jejich mimořádně vysokou přidanou hodnotu a výborný poměr ceny a výkonu. Široký sortiment destiček pro soustružení je k dispozici s velkou škálou utvařečů třísek: -HP zajišťuje přesné dokončování, -HS je určen pro soustružení s vysokým posuvem, -HM a -HF jsou určeny k odstraňování nauhličených vrstev kalených ocelových dílů.
Lamač třísek -HF, vyvinutý pro účinné soustružení nauhličených povrchů kalené oceli při hloubce řezu až do 1 mm, se osvědčil díky své stabilní kontrole třísek v širokém rozsahu posuvů a hloubek řezu. Tento utvařeč byl nově modifikován a vylepšen tak, aby dále zvýšil kontrolu utváření třísek. Kuželovitá stěna nové geometrie utvařeče -HF, umístěná uprostřed čela, funguje tak, že mění směr třísek zpět k materiálu a optimálně je utváří. Kromě toho tato optimálně navržená geometrie podporuje plynulý tok třísek, takže třísky mají menší třecí kontakt s čelem, čímž se snižuje opotřebení.
Destičky s inovovaným utvařečem -HF jsou k dispozici v jakosti kubického nitridu boru BXA20. Díky úspěšné integraci silného vícevrstvého povlaku TiAlN je zvýšena odolnost proti opotřebení a vyštipování břitu. Speciální substrát z kubického nitridu boru s vynikající tvrdostí a lomovou houževnatostí vykazuje BXA20 mimořádný výkon při soustružení kalené oceli v širokém rozsahu řezných podmínek od kontinuálních až po přerušované řezy. Nové CBN břitové destičky umožňují dosáhnout až 1mm hloubku řezu, což umožňuje snížit počet řezů a zároveň poskytují dlouhou a předvídatelnou životnost nástroje při obrábění kalené oceli.

Nejmenší nástrojové novinky TinyMiniTurn  
Řada TinyMiniTurn, která nabízí širokou škálu geometrií poskytující vynikající výkon při soustružení malých průměrů, se může pochlubit uceleným sortimentem monolitních celokarbidových nástrojů umožňujících obrábění již od průměru 0,6 mm.
Nově představené nástroje jsou opatřeny nepovlakovaným CBN břitem BX310, který zvyšuje odolnost proti opotřebení při nízkých až středních řezných rychlostech, takže je ideální pro obrábění malých kalených otvorů již od průměru 2,8 mm.
Úhel nastavení břitu 98° umožňuje použití jediné geometrie ve více aplikacích včetně soustružení, profilování a srážení hran. CBN břity mají úpravu řezné hrany v provedení 0,13 mm x 15°, což zajišťuje bezpečnost a robustnost řezné hrany.
Novinky jsou vybaveny chladicím kanálem pro možnost použití vnitřního chlazení. To má za výhodu, že procesní kapalina při soustružení malých průměrů je nasměrována přesně do místa řezu pro zvýšení životnosti nástroje a kontrolu třísek, což bylo při externím přívodu chladicí kapaliny obtížné.

Michal Karkoš, Tungaloy
Foto: Tungaloy

 
Publikováno: 1. 5. 2023 | Počet zobrazení: 276 článek mě zaujal 48
Zaujal Vás tento článek?
Ano