EDF murr Schunk

Válečkování – produktivní zlepšení kvality povrchu po obrábění

Válečkování je beztřísková technologie obrábění kovových dílů, která přináší zlepšení kvality povrchu obrobku, zvýšení přesnosti rozměru a zároveň zpevňuje povrchovou vrstvu dílců.

 

Přítlakem tvrdých válečkovacích elementů na obrobek dojde k překročení meze kluzu a k plastické deformaci povrchové vrstvy obrobku. Na povrchu po soustružení, broušení, frézování, vrtání nebo vystružování dojde ke srovnání výstupků a prohlubní. Výsledkem je zrcadlově lesklý povrch, výrazně menší hodnota drsnosti Ra, a zpevněná povrchová vrstva o síle 0,20 až 0,70 mm. Její pevnost je o 5 až 10 procent vyšší než před válečkováním, má prokazatelně lepší odolnost proti opotřebení a proti korozi.Mezi přední světové výrobce válečkovacích nástrojů patří americká firma COGSDILL, která byla založena v roce 1914 v Detroitu jako servisní středisko nástrojů pro místní automobilky. Mezi hlavní výrobky patří nástroje na odstranění ostřin po vrtání, válečkovací nástroje a vyvrtávací systémy pro horizontální vyvrtávačky. Společnost má nyní dvě výrobní střediska, jedno v USA, druhé ve Velké Británii, kde se vyrábí právě válečkovací nástroje. V České republice zajišťuje distribuci nástrojů COGSDILL plzeňská firma HOFMEISTER. Kromě vlastních nástrojů nabízí kompletní řešení technologie výroby.

Do standardního sortimentu, který je k dodání ze skladu, patří nástroje pro válečkování s ocelovými válečky na obrábění otvorů a vnějších průměrů. Otvory lze válečkovat v rozsahu od 3,97 do 177 mm, pro hřídele je možný rozsah průměrů od 1 do 65 mm. Kromě standardních délek lze dodat i nástroje prodloužené, kde řada XL je delší o 50 mm a řada XXL o 100 mm. Pro stroje s omezeným pracovním prostorem, jako jsou např. vícevřetenové soustruhy, jsou určeny válečkovací nástroje řady MIKRO.
Pro sériovou výrobu vnějších průměrů nabízí COGSDILL speciální válečkovací stroje, které lze provozovat v manuálním režimu, nebo k nim připojit robotické rameno.Druhou skupinou válečkovacích nástrojů COGSDILL jsou univerzální nástroje, u kterých je pracovním elementem vyměnitelný diamantový hrot. Díky způsobu nasazení jsou takové nástroje vhodné i pro malosériovou výrobu a pro konvenční obráběcí stroje. Lze je použít pro válečkování větších otvorů, vnějších průměrů včetně tvarových přechodů, kuželů i zaoblení a také pro válečkování čelních a rovinných ploch.
Jednobřité nástroje UDBT jsou určeny pro soustružnické aplikace, ale také pro horizontální vyvrtávací centra za použití úhlových hlav. Velikou výhodou je možnost změny nastavení nástroje vůči ose obrobku v rozsahu ±90 stupňů. Dodává se s kvadratickou upínací částí nebo s upnutím Capto C5, příp. C6. Díky materiálu hrotu je možné použít řeznou rychlost až 200 m/min. a posuv 0,4 mm/ot. v závislosti na požadované hodnotě Ra.
Příkladem je nasazení nástroje u hřídele s průměrem 200 mm: Při rychlosti 180 m/min. a posuvu 0,05 mm/ot. bylo dosaženo Ra = 0,28 a povrchová vrstva byla zpevněna z původní hodnoty 220 HB na 275 HB.Pro práci na frézovacích strojích při válečkování rovinných ploch je určen nástroj typu DBFM. Vyrábí se od průměru 63 mm (s pěti diamantovými hroty) až do průměru 125 mm (s devíti „břity“). Pracovní rychlost až 200 m/min., pracovní posuv 0,03 mm/hrot. Velkou výhodou je jednoduchá výměna diamantových hrotů bez nutnosti doměřování nebo složitého nastavování.

Stanislav Škabraha, HOFMEISTER
Foto: HOFMEISTER

 
Publikováno: 1. 5. 2023 | Počet zobrazení: 91 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 7
Zaujal Vás tento článek?
Ano