asseco Aimtec murr

V pivní metropoli se věnovali inovacím obrábění

Svou druhou letošní akci tentokrát pro oblast Čech uspořádala firma ISCAR v Plzni. Na únorový seminář novinek izraelského výrobce obráběcích nástrojů byli pozváni účastníci do atraktivního prostředí Plzeňského pivovaru.

 

Specialisté firmy ISCAR představili koncept inteligentního obrábění – Machining Intelligently. Jde převážně o rychloposuvové nástroje s malou hloubkou třísky a díky tomu jsou energeticky úsporné. Nové nástroje mají klidný chod, vyšší produktivitu, lepší odvod třísek a vzhledem ke snížení teploty v řezné zóně i delší životnost. Směr, kterým se novinky také ubírají, podtrhuje u ISCARu často slýchané heslo NO SETUP TIME – tedy BEZ POTŘEBY SEŘIZOVÁNÍ. A o co vlastně jde? Jde o nástrojové systémy pro výměnu destiček a hlavic přímo na strojích – ve velmi krátkém čase.

Průmysl 4.0 v pojetí firmy ISCAR
Josef Klíma, oblastní manažer Morava + MTB, seznámil účastníky semináře s filozofií firmy, novými trendy i produktovými novinkami. V další části nazvané ISCAR – nástroje v praxi, prezentoval Pavel Svoboda, manažer frézování, na videoukázkách reálné nasazení různých typů nástrojů a jejich výhody v praktických příkladech obrábění různého typu.
K nim patří i rozšíření nástrojů řady MULTI-MASTER. ISCAR uvádí, že v dnešní době nabízí více jak 40 tis. kombinací sestavení nástroje. Z hlediska ekonomičnosti a zvyšujícího se tlaku na snižování spotřeby strategických surovin, tedy i karbidu, se tento systém stává velice oblíbeným. Za zmínku z této řady stojí nové barelové vyměnitelné hlavice pro tvarové obrábění. Barelové (soudečkové) frézy mají velký rádius v porovnání s kulovou frézou a mohou uspořit až 75 % průchodů při stejném opracování povrchu.
Zajímavou novinkou v oblasti nástrojů pro soustružení je řada LOGIQ-4-TURN. Nová negativní destička CXMG disponuje čtyřmi pozitivními břity pro menší odpor a klidný řez, jako je tomu u jednostranné, ale pouze dvoubřité pozitivní destičky CCMT. Bok destičky CXMG zapadá do rybinovitého tvaru lůžka, čímž je zajištěno její velmi pevné a spolehlivé upnutí v držáku.
Pod názvem NEOSWISS se představil nový systém držáků NQCH pro stroje švýcarského typu s rychlovýměnnou hlavicí. Na jeden držák lze upnout mnoho typů levých i pravých hlavic. Speciální mechanismus upínacího klínu hlavice zabezpečuje maximálně tuhé upnutí.
Z frézovacích nástrojů byla zmíněna např. hlava pro 45° frézování DOVEIQMILL s hladicí geometrií a 90° frézovací hlava HM390 pro tříbřité destičky s řeznou hranou ve šroubovici pro lehký řez bez vibrací a menší zatížení stroje. Dále pak nové vysokoposuvové frézy FFX4 z řady LOGIQ4FEED se dvěma velikostmi unikátních čtyřbřitých destiček, interně nazývané „přesípací hodiny“, a nová řada vysokoposuvových 8břitých fréz NEOFEED. Tělesa se dodávají ve dvou provedeních – FFQ8 pro vysoké posuvy a MFQ8 pro zvýšené posuvy. Do obou typů těles se montují oboustranné čtvercové destičky s 8 řeznými hranami.

Rychleji, přesněji, hlouběji…
Václav Novosad, manažer vrtání, předvedl účastníkům výběr nástrojů pro obrábění otvorů. Mluvilo se zejména o tříbřitých vrtácích z řady LOGIQ3CHAM. Stávající řada těles D3N byla doplněna o délku 8 × D. Sortiment vyměnitelných karbidových hlavic byl doplněn o hlavice F3P s plochým čelem pro otvory s rovným dnem. Praxe také ukázala velkou oblibu hlavic H3P se samostředící geometrií.
Samostředící geometrie je použita i na hlavicích HCP-IQ z řady vrtáků SUMOCHAM a umožňuje vrtat otvory hloubky více než 8 × D bez předvrtání pilotního otvoru. Navíc jsou hlavice nově dostupné od průměru 4 mm – tím se stal tento nástroj nejmenším vrtákem s vyměnitelnou hlavicí na světě. Tělesa SUMOCHAM DCN se dodávají až do délky 12 × D. Nově přibyly do portfolia i monolitní karbidové vrtáky SCD v provedení 16 × D, 20 × D, 30 × D, 40 × D a 50 × D.
K atraktivním produktům v segmentu vrtáků ISCAR patří i modulární systémy, jako jsou řady MODUDRILL, COMBICHAM a výstružníky BAYO T-REAM.
ISCAR nabízí i nejmenší dělový vrták s vyměnitelnou destičkou. Jde o řadu nástrojů NEOGUN v průměrech 8–12 mm, které lze použít na všech typech strojů při rotačních i nerotačních aplikacích.

ISCAR online
Součástí produktových informací a online pomocných platforem firmy ISCAR se staly i sociální sítě, jako jsou Facebook, YouTube či LinkedIn. Využití těchto platforem a aplikací pak představil zástupce jednatele firmy ISCAR Tomáš Ortman.
Jde zejména o nástrojového pomocníka pro výběr nástroje NEO-ITA, který zákazníkům umožňuje zjednodušit výběr optimálního nástrojového řešení pro konkrétní aplikaci, stroj a materiál obrobku.
Elektronický online katalog poskytuje neustále aktualizovanou knihovnu nástrojů včetně postupně nabíhajících novinek, kterých ISCAR v průběhu roku vydá cca 50 – říkají jim NPA (New Product Announcement nebo-li oznámení o novém produktu). Lze je nalézt v samostatné sekci na webových stránkách. Jednou z mnoha funkcí E-catalogu je také možnost tvorby nástrojových sestav.
Zároveň byl prezentován i tzv. webshop, další online platforma, která umožňuje zakoupit veškeré zboží firmy ISCAR v režimu 24/7 a která neslouží pouze k objednávání zboží. Registrovaní uživatelé zde mohou zjistit dostupnost zboží v centrálním skladu, sledovat zásilku na cestě k zákazníkovi a další. Webshop ISCAR naleznete na domovské stránce www.iscar.cz v záhlaví pod tlačítkem ONLINE PRODEJ.

Novinky z portfolia partnerů
Účastníci akce se mohli seznámit i s novinkami partnerských firem. Například Petr Heinrich, technický ředitel společnosti Kovosvit MAS, představil novou unifikovanou řadu vertikálních obráběcích center MCV Quick a nové vřeteno pro silové obrábění (více na str 17).
Produkty CAD/CAM společnosti SolidVision prezentoval Vladimír Grmela, např. pod označením SolidCAM iMachining firma nabízí adaptivní frézování, vhodné hlavně tam, kde se používají monolitní nástroje. Tento systém kontroluje hlavní parametry nástroje i použitého materiálu, výkon stroje, posuv, otáčky apod. Spirálně přizpůsobená dráha nástroje a využití celé jeho řezné hrany umožňují kromě kratších strojních časů a dobrého odvodu třísek i optimální rozložení sil a prevence vibrací, pak rovnoměrné zatížení soustavy, zvýšení životnosti nástroje i stroje samotného.
Jak zdůraznil na závěr semináře Miroslav Řehoř, šéf české pobočky společnosti ISCAR, tyto akce nejsou jen čistě účelově prezentační záležitostí zaměřenou na představení novinek, seznámení s trendy apod., ale i společenskou akcí. Jejich cílem je umožnit setkání a výměnu informací profesionálů z nejrůznějších průmyslových oborů. Jeho slova ostatně potvrdila i vysoká účast téměř šedesátky zákazníků z Čech.
Po delší době ISCAR vydal v pěkné knižní vazbě nový katalog NÁSTROJE ISCAR PRO FRÉZOVÁNÍ, který obsahuje veškeré novinky z poslední kampaně NEOLOGIQ.

Josef Vališka
Foto: ISCAR

 
Publikováno: 17. 3. 2023 | Počet zobrazení: 246 článek mě zaujal 57
Zaujal Vás tento článek?
Ano