asseco Aimtec murr

Futuristické zbraně i pod vodu

Británie i Čína vyvíjejí špičkové zbraně. Královské námořnictvo přichází s autonomním ponorkovým dronem a Čína s protilodní střelou.

 

Podle britského ministerstva obrany má ponorkový dron Cetus operovat buď samostatně, nebo vedle ponorek s posádkou a měl by ovládnout podvodní bojový prostor. Tento první evropský podmořský dron bude velký jako dvoupatrový autobus, tj. 12 m dlouhý o Ø 2,2 m a hmotnosti 17 tun. Bude schopen operovat ve větší hloubce než současné ponorky a v rámci jedné mise by měl urazit až 1000 mořských mil.
Na druhé straně světa zatím Čína pracuje na nové protilodní střele, která bude schopna operovat v různých prostředích a nabídnout vysokou nadzvukovou rychlost i dosah ve vzduchu a superkavitační schopnosti pod vodou. Bude moci zasáhnout cíle dále a rychleji než jakékoli konvenční torpédo.
Pozoruhodnou zbraň má pohánět nadzvukový náporový motor na tuhá paliva obsahující asi 60 % bóru. Výzkumný tým uvedl, že 5m střela by se ve vzduchu pohybovala rychlostí až 2,5 Mach ve výškách asi 10 km na vzdálenosti až 200 km. Poté by sestoupila a klouzala dalších 20 km po vlnách, aby se vyhnula detekci, a cca 10 km před cílem se ponoří do vody a stane se superkavitačním torpédem, které snižuje odpor tím, že se pohybuje ve vzduchové bublině rychlostí až 100 m/s.

Foto: Royal Navy

 
Publikováno: 11. 1. 2023 | Počet zobrazení: 303 článek mě zaujal 58
Zaujal Vás tento článek?
Ano