IBM Rosler murr Schunk

QuickFlex: novinka v upínání nástrojů

Německá společnost WTO zaměřená na vývoj precizních nástrojových systémů představila na posledním veletrhu EMO v Hannoveru pod názvem QuickFlex inovativní rychlovýměnný systém.  

 

Novinka, umožňuje dosáhnout snížení času výměny nástrojů, větší flexibilitu a tím i vyšší produktivitu společně s vyšší přesností, stabilitou a to vše, jak zdůrazňuje výrobce, při nižších nákladech. Poháněný držák nástrojů s upnutím ER-kleštiny a rychlovýměnným systémem kombinuje v sobě všechny tyto výhody.
Systém QuickFlex v sobě spojuje vysokou tuhost s bezpečnou manipulací. Základními prvky systému jsou dvě nezávislá kuželová spojení. Krátký kužel těsně za závitem upnutí kleštiny je pro radiální centrování a axiální oporu adaptéru QuickFlex. Tento kužel zaručuje vysokou přesnost systému nezávisle na případném opotřebení kužele pro upnutí ER-kleštiny. Umístění kužele za závitem jej chrání před třískami a nečistotou, takže vysoká přesnost systému je proto zaručena trvale. Krátký kužel také funguje jako definovaná kontaktní plocha, zatímco zadní kužel uchycení zaručuje úplnou radiální oporu volného konce adaptéru. V kombinaci se závitem to vede k vysoké tuhosti a stabilitě systému. Plný výkon přenosu krouticího momentu ze soustružnického centra na řezný nástroj je zajištěn pomocí polygonních výstupků umístěných hned za zadním kuželem.

Ekonomické a flexibilní řešení s optimální manipulací
Výměna nástroje je rychlá a snadná s pomocí patentovaného speciálního klíče umožňujícího ovládání jednou rukou. Stačí zablokovat tímto klíčem vřeteno držáku QuickFlex a upínací matice kleštiny se utáhne pomocí stranového klíče maximálním momentem. Utažení adaptéru maticí tímto způsobem zajišťuje trvalou přesnost házení. Tento systém je velmi rozdílný od ostatních výměnných systémů s těžkopádným upínáním a povolením.
První výhodou je podle výrobce minimální investice, protože stačí nejdříve pořídit jen držák nástrojů a používat upnutí řezného nástroje přímo v držáku standardní ER- kleštiny, takže uživatele nic nenutí nakupovat hned od počátku celý rychlovýměnný systém. Držák nástrojů je tak možno ze začátku použít bez rychlovýměnných adaptérů, které si lze dokoupit dle potřeby. Tak se může uplatnit jeho další výhoda, kterou je maximální rozšiřitelnost, protože k držáku lze - v případě potřeby - kdykoliv doplnit rychlovýměmné adaptéry. Je tedy možné začít nejdříve se základním systémem a postupně jej rozšiřovat podle konkrétních požadavků a potřeb. A jako další výhody zdůrazňuje výrobce to, že pro snížení času výměny nástroje mohou být rychlovýměné adaptéry vybaveny nástroji a přednastaveny mimo stroj, a nástroje lze rychle a bezpečně měnit pomocí patentovaného klíče.

Primární nabídkou firmy, kterou chce WTO oslovit uživatele a rozšířit novinku k širokému uplatnění v praxi je tzv. základní sada rychlovýměnného systému, která se skládá s držáku nástrojů, tří různých typů upnutí s kleštinou a výměnnými adaptéry, patentovaného a stranového klíče. Kompletní program QuickFlex zahrnuje celou řadu různých typů adaptérů s veškerým běžným upínáním nástrojů. V roce 2012 budou podle výrobce QuickFlex pokrývat všechny stroje zavedených značek s BMT revolverovými hlavami, k nimž směřuje současný trend. Počítá se s ním např. pro modely Okuma LT-2000 M EX, Mazak QTS-200 M, Doosan Puma 1500/3100/ TT1800, Miyano ABX 51/63, Goodway GLS-1500 či Takisawa TY-2000.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 3728 článek mě zaujal 693
Zaujal Vás tento článek?
Ano