murr Schunk

VUT v Brně ožije studentskou soutěží BSEC

Studenti VUT v Brně se mohou opět těšit na inženýrskou soutěž navazující na loňský EBEC. Letošní ročník se však už odehraje pod novým názvem BSEC (Brno Student Engineering Competition) jako soutěž pro 3–4 členné týmy odehrávající se hned na dvou fakultách VUT.

 

Soutěž se uskuteční v prostorách Vysokého učení technického v Brně ve dnech 20.–25. února a účastníky již tradičně bude čekat velká výzva, týmová spolupráce, a hlavně využití znalostí ze školy v praxi. Týmy se mohou hlásit do 18. února na https://best.vutbr.cz/bsec/.
Celá soutěž má dvě části v podobě fakultního kola a předkola. Internetové předkolo začíná v neděli 20. února, kdy všechny přihlášené týmy mají 24 hodin na řešení jednoho zadání a zaslání výstupu. Porota poté vyhodnotí všechna řešení a vybere postupující, kteří se zúčastní příslušného Fakultního kola, na které se přihlásili. Na Fakultě strojního inženýrství bude soutěž probíhat 23. února, o dva dny později se pak na soutěžící bude těšit Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií.

Soutěžní kategorie
Letošní ročník zahrnuje tři soutěžní kategorie, a to Build it, Plan it a Code it. V kategorii Build it soutěžící řeší zadaný problém formou sestrojení funkčního modelu zařízení v daném časovém limitu z poskytnutého materiálu a užitím nářadí, které mají k dispozici. Výstupem je prezentace sestrojeného zařízení, jeho klíčových principů a postupu.
Kategorie Plan it je zaměřena především na získávání a vyhodnocování informací z dostupných zdrojů a následné řešení problému.
V kategorii Code it mají soutěžící možnost ověřit si své programátorské schopnosti a kreativní myšlení na daném zadání z praxe. Závěrem je pak odprezentování jejich řešení, jeho klíčových principů a postupu při řešení úkolu. Výstupy ve všech kategoriích jsou na konci hodnoceny odbornou porotou.

Zadání jsou i letos vytvořena ve spolupráci s partnerskými firmami z technického odvětví, jako např. Garrett, P&G, Škoda Auto, FNZ či Valeo. Právě networking s firmami z oboru je jedna z klíčových částí BSECu a o kontakt s firmami proto nebude nouze ani tento rok. Navečer před každým soutěžním kolem proběhne tradiční Networking Night, kde budou mít jak soutěžící, tak i ostatní studenti příležitost se setkat se zástupci partnerských firem a blíže se s nimi seznámit. Všechna kola navíc budou zakončena Speed datingem s partnery.Akci BSEC pořádá Studentská organizace BEST Brno a přípravy na ni probíhají téměř půl roku. Samotný BEST Brno vznikl v roce 2005 s cílem pomáhat studentům rozvinout svoje dovednosti kreativním způsobem a získat bližší kontakt s praxí. BEST (Board of European Students of Technology) je studentská nezisková organizace, která má v současnosti 90 poboček ve 33 zemích Evropy a celkem eviduje přibližně 2700 členů. Její tradice sahá až do roku 1989 a počet jejích členů od té doby neustále roste. V České republice je BEST zastoupen také v Praze.

Zuzana Matonohová

 
Publikováno: 3. 3. 2022 | Počet zobrazení: 249 článek mě zaujal 40
Zaujal Vás tento článek?
Ano