hnv murr

Světlo proti padělatelům

Kopírování a padělání výrobků představuje pro firmy nezanedbatelný problém, který má na svědomí i citelné ekonomické ztráty pro výrobce, jejichž produkty jsou kopírovány a nabízeny za dumpingové ceny.   

 

Asociace německých inženýrů VDMA odhaduje, že jen německým strojírenským výrobcům způsobují padělatelské aktivity škody ve výši 6,5 mld. eur ročně. Ale k dispozici jsou už i účinné prostředky jak proti padělatelům bojovat.
Společnost Tailorlux, specializující se na světlem modulované materiály vyvinula jednoduchý, ale vysoce účinný inovativní systém rozeznávání padělků, založený na luminiscenci fosforu. Ten umožňuje rychlé rozeznání originálního výrobku od napodobeniny. Technologie Tailor-Safe představená na loňském veletrhu Materialica využívá speciální systém značení pomocí unikátních markerů. Je založena na použití anorganických luminiscenčních pigmentů, s jejichž pomocí lze označit různé předměty.

Přesná identifikace, kterou nezkopíruje ani výrobce
Luminiscenční pigmenty ze vzácných prvků, které vyzařují unikátní spektrografickou charakteristiku, jsou zaintegrovány do výrobku a jejich jedinečná charakteristika může být digitálně zaznamenána a uložena do speciální dedikované databáze. Na základě tohoto unikátního identifikačního vzorku lze přesně zjistit, zda jde o originální výrobek. Stačí k tomu ruční čtečka o velikosti mobilního telefonu, která obsahuje spektroskopický analyzér, schopný během krátkého okamžiku v řádu zlomku sekundy pravost produktu bezpečně identifikovat. Stejně tak čtou v průmyslových podmínkách tyto zakódované informace in-line senzory. Jakmile je marker vytvořen, nikdo - dokonce ani samotný výrobce - není schopen jej přesně reprodukovat. Výhodou je, že autentifikační systém je použitelný prakticky pro jakýkoli produkt z různých materiálů.
Systém dokáže porovnat až 300 miliard různých rozpoznávacích možností, které jsou spektroskopicky zakódovány, systémy vyspělé spektroskopie dokáží v průmyslových podmínkách zvládnout až 10 000 individuálních měřicích prvků za sekundu. Dalšími prvky, které lze tímto způsobem prostřednictvím databáze originálů přidat jsou např. doplňkové informace jako datum výroby, technická data, apod.

I produkty mají svůj otisk prstu
Materiály používané pro identifikaci jsou netoxické a lze je tak využívat i pro produkty vyžadující zvláštní pravidla jako jsou např. hračky, textilie, léky či potravinářské obaly. Luminiscenční pigmenty vynikají mj. i vysokou odolností - jsou tvrdé, chemicky inertní a odolné vůči teplotám až do 1700 °C, nelze je setřít. Mikroskopická velikost částeček tvořících markerové pigmenty umožňuje jejich začlenění např. i do tiskárenských inkoustů nebo povrchových materiálů používaných v průmyslové výrobě. Fungují v podstatě stejně jako unikátní otisk prstu, charakteristický výhradně pro svého jedinečného nositele. Na rozdíl od např. RFID čipů není možné žádné „elektronické vygumování“ uložených informací, vzhledem k tomu že v samotném markeru nejsou uložena žádná data. Ta obsahuje až databáze, vůči níž jsou porovnávány. S více než 300 miliardami kombinací představuje tak Tailor-Safe výjimečnou úroveň zabezpečení.
Popisek
Luminiscenční identifikační pigmenty a ruční analyzér PAC 2020i pro jejich rozeznávání, vyvinutý ve spolupráci s firmou Polytec
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 3991 článek mě zaujal 734
Zaujal Vás tento článek?
Ano