rosler murr Schunk

Vytištěný ocelový most už funguje

V Amsterdamu byl v létě instalován unikátní ocelový most – první svého druhu na světě vytvořený pomocí kovového 3D tisku.

 

Designovou mostní konstrukci ze 4500 kilogramů nerezové oceli vyrobila nizozemská firma MX3D. Zhotovení 12 metrů dlouhé lávky zabralo čtveřici komerčně dostupných průmyslových robotů, které skládaly pomocí svařovacích hořáků strukturu mostu vrstvu po vrstvě, půl roku.
V polovině června pak byla celá konstrukce mostu transportována na své místo přes kanál Oudezijds Achterburgwal v centru Amsterdamu. Nyní už je po instalaci zpřístupněná nejen pro chodce, ale i pro cyklisty.
Konstrukci mostu neustále monitoruje připojená soustava senzorů, která hlídá provozní data, jako jsou: napětí, pohyb, vibrace a teplota napříč strukturou, jak po ní lidé procházejí a také povětrnostní podmínky a vliv změny počasí. Získané informace jsou následně vkládány do digitálního dvojčete mostu, který inženýři využijí ke studiu vlastností unikátního materiálu a pomocí strojového učení odhalí jakékoli trendy, které by mohly naznačovat potřebu údržby nebo modifikace mostu. Rovněž očekávají, že to pomůže konstruktérům pochopit, jak by bylo možné technologii kovového 3D tisku použít pro větší a složitější stavební projekty.
První poznatky fyzikálních parametrů na základě dosud sebraných dat, zejména pokud jde o pevnostní sílu oceli v aplikaci s využitím 3D tisku, jsou pozitivní. Výzkumníci zjistili i řadu významných a důležitých informací pro další podobné projekty, např. skutečnost, že pevnostní charakteristiky závisí na orientaci tisku. Překvapivým zjištěním pro ně bylo i to, že základní pevnost, kterou u čerstvě vyrobené oceli původně očekávali, se ve skutečnosti v některých směrech zvýšila.
„Při vyšetřování poruch mostů je často odhaleno zmeškané varování před zhoršením jejich technických parametrů, proto stálá zpětná vazba dat by mohla těmto selháním prostřednictvím včasné výstrahy zabránit, říká Mark Girolami z Cambridgeské univerzity, který s týmem v Institutu Alana Turinga v Londýně pracuje na digitálním dvojčeti modelu.

Petr Mišúr
Foto: MX3D / Adrian De Groot

 
Publikováno: 30. 8. 2021 | Počet zobrazení: 296 článek mě zaujal 58
Zaujal Vás tento článek?
Ano