asseco Aimtec murr

Dřevěnou družici vypustí Finové

Finská společnost Arctic Astronautics plánuje ještě letos vypustit na oběžnou dráhu kolem Země první dřevěný satelit na světě.

 
Problém s narůstajícím objemem vesmírného odpadu je obecně známý, jednou z jeho nejnovějších obětí se nedávno stala i robotická ruka na ISS, do níž prorazila otvor prolétající část kosmického smetí.
Již loni představili kuriózní řešení Japonci, kteří se chystají v roce 2023 vypustit experimentální družici s vnější dřevěnou konstrukcí, která má ověřit, jak se bude v kosmu chovat tento materiál, jež by mohl bez problémů shořet v atmosféře, aniž by zůstaly nebezpečné části.
Možná je však ještě dříve předstihnou finští výzkumníci, kteří chtějí ještě letos vypustit zhruba kilogramový WISA Woodsat o rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Je vyrobený pouze z březové překližky se speciálním nátěrem, který mu má pomoci lépe odolávat extrémním podmínkám, jako je teplo, chlad, vakuum a záření, aby dokázal přežít ve vesmíru. Zařízení bude vybaveno devíti malými solárními články, jež mu pomohou udržet se na oběžné dráze, a senzory, které budou spolu s kamerami na speciální selfie tyči zaznamenávat misi.
Satelit bude do vesmíru vyslán z kosmodromu na Novém Zélandu pomocí rakety Electron americké firmy Rocket Lab.
 
Publikováno: 23. 7. 2021 | Počet zobrazení: 713 článek mě zaujal 171
Zaujal Vás tento článek?
Ano