murr Schunk

Elektromobilů přibývá, ale jen někde

Zatímco globální prodeje nových aut se loni kvůli pandemii propadly téměř o pětinu, u elektromobilů byl trend opačný – prodaly se jich přes tři miliony, tzn. o 41 % více než v roce 2019.

 
Podle dat Mezinárodní energetické agentury (IEA) pokračuje nárůst i letos. Za první tři měsíce se globálně prodalo 1,1 mil. těchto vozů, meziročně o 140 % více. Přičemž největší zájem je především v Číně a v EU (kde roste zájem hlavně o hybridní pohony), a také v USA. V ČR prodej hybridů za první čtvrtletí letošního roku vzrostl o 83 % na 4705 automobilů, ovšem registrací elektromobilů naopak o třetinu ubylo (nově jich vyjelo jen 563).
Loni vyčlenily vlády po celém světě na dotace pro pořízení elektromobilů zhruba 13 mld. dolarů, což představuje zhruba 8 % z částky, kterou lidé za elektromobily zaplatili. V roce 2015 to bylo podle IEA téměř 20 %, tedy pětina. Zatímco v západní Evropě např. Německo, Francie či skandinávské státy mohutně investují do infrastruktury a poskytují velkorysé dotace na nákup elektromobilů, řada zemí, jako třeba Rusko či latinskoamerické nebo africké státy, se o rozvoj elektromobility nezajímají. Elektromobily a hybridy bez dotací jsou výrazně dražší než auta se spalovacími motory a dobíjecí infrastruktura minimální, takže není žádná motivace k jejich pořizování.
 
Publikováno: 21. 6. 2021 | Počet zobrazení: 358 článek mě zaujal 75
Zaujal Vás tento článek?
Ano