murr Schunk

Drony napodobují let ptačího hejna

Vědci ze skupiny MRS z Fakulty elektrotechnické ČVUT testovali v prostředí pouště Spojených arabských emirátů let nízkoletícího roje autonomních vícerotorových dronů.  

 

Projekt vychází ze spolupráce s Technology Innovation Institute z Abú Zabí, který si vybral skupinu MRS (Multi-Robot System) z ČVUT s ohledem na její světovou dominanci v oblasti rojování a stabilizace nízkoletících robotů. Základní výzkum ověřuje principy fungování stabilizovaného roje nízkoletících robotů vybavených kamerou s neuronovou sítí při vyhledávání osob v nouzi, kterým by mohl dopravit balíček první pomoci.
„Při realizaci projektu jsme se nechali inspirovat přírodou. Hejna ptáků za letu či plovoucích ryb jsou vybavena smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci, například se vyhnout predátorovi. Náš roj napodobuje tento skupinový pohyb. Roboty si během letu vyměňují jen minimum informací, přesto postupují koordinovaně,“ říká dr. Martin Saska, vedoucí skupiny MRS.
Současně s možnostmi využití roje dronů v humanitárních operacích zkoumal tým robotiků i jejich nasazení při záchranných operacích ve vícepatrových budovách, zejména při požáru.
Jeden ze scénářů řešených MRS zahrnoval vývoj dronu schopného vyletět do 10. patra budovy a vstřelit oknem dovnitř hasicí kapsli. Její kompetence v této oblasti vycházejí ze zkušenosti se soutěží MBZIRC v Abú Zabí, kde český tým v soutěži, považované za neoficiální mistrovství světa autonomních dronů, loni vyhrál jednu ze soutěžních disciplín. Druhý úkol spočíval v schopnosti dronů vyhledávat přeživší osoby při bezpečnostních incidentech ve výškových budovách.

Radovan Suk

 
Publikováno: 21. 6. 2021 | Počet zobrazení: 354 článek mě zaujal 74
Zaujal Vás tento článek?
Ano