asseco Aimtec murr

Hybridní obojživelník i jako ponorka

Víceúčelové obrněné vozidlo Storm, s nímž ukrajinská firma Highland Systems debutovala na veletrhu IREX v Abú Dhabí, vypadá jako z budoucnosti.

 
Obojživelná pásová vozidla nejsou novinkou, ale Storm je první MPV svého druhu, který využívá hybridní elektrické hnací ústrojí. S hmotností 8 tun je všestranný 6místný stroj s výkonem 1840 kW ve své kategorii opravdu výjimečný. Vysokorychlostní obrněný obojživelník nabízí impozantní dojezd 18–36 hodin v hybridním režimu s naftovým prodlužovačem dojezdu, nebo 1,5–3,5 hodiny jízdy na čistě bateriový provoz v závislosti na rychlosti. Ta maximální je na souši 140 km/h a ve vodě působivých 30 km/h (až trojnásobek toho, co nabízejí konkurenti), přičemž zvládne vlny do 1,5 m.
S 50 cm světlé výšky a odolnými gumovými pásy může šplhat po vertikálních stupních až 150 cm nebo překonat dvoumetrový příkop. Jeho pancíř nabízí ochranu před balistikou střelou, minami a IED až do úrovně STANAG 2. Stroj lze nakonfigurovat na dálkové ovládání pro bezposádkové nebo dokonce autonomní mise. Modulární koncept umožňuje místo výměny celého pásu vyměnit jen poškozený díl, díky čemuž je jeho provoz téměř o 70 % levnější než u jiných modelů.
Podle zájmu plánuje výrobce přejít na sériovou výrobu, další vývoj má zahrnovat jak kolovou, tak ponornou variantu.
 

 
Publikováno: 26. 5. 2021 | Počet zobrazení: 867 článek mě zaujal 189
Zaujal Vás tento článek?
Ano