asseco Aimtec murr

Zázrak otce Františka – nový papamobil

Vatikánský papežský vozový park nyní rozšířila dvojice dalších papamobilů. A to, že jejich název je zázrak, jak zní překlad japonského výrazu Mirai, je pro hlavu katolické církve vcelku symbolické.  

 
Současný papež František je známý tím, že jako svůj oficiální vůz používá i Dacii Duster. Nyní ale bude mít k dispozici skutečný (přinejmenším technologický) zázrak. Jde o dar věnovaný automobilkou Toyota Japonské konferenci katolických biskupů při příležitosti papežské návštěvy Japonska v listopadu loňského roku.
Speciální papamobil Mirai je upravenou verzí prvního sériově vyráběného vodíkového vozu na světě. Přes 5 metrů dlouhý vůz byl zbaven části střechy i zadních partií, které nahradila konstrukce, jež zvedla jeho výšku na 2,7 m, aby mohl papež pohodlně stát a být viděn. Pohon na vodíkové palivové články umožňuje na jedno natankování ujet až 500 km, a to bez emisí, což koresponduje s úsilím papeže Františka o globální životní prostředí, o čemž svědčí i jeho encyklika Laudato si‘ z roku 2015, v níž se odvolává na potřebu chránit Zemi.
 
Publikováno: 16. 12. 2020 | Počet zobrazení: 1008 článek mě zaujal 201
Zaujal Vás tento článek?
Ano