murr Schunk

Tři dekády pod praporem vycházejícího Slunce

Společnost CNC invest si letos připomíná 30 let působení na českém trhu, na kterém drží hrdě vztyčenou vlajku Země vycházejícího slunce, pod níž patří většina výrobců strojů, které zastupuje. Jak vidí tato tři desetiletí ve zpětném zrcátku jednatel Vladimír Bláha?

 

Co vám nejvíce utkvělo v paměti?
Třicet let je poměrně dlouhá doba, během které jsme zažili a zvládli tři krize. Nejhorší byla v roce 2009, kdy jsme se dostali do situace, že jsme byli na 25 % obratu. Ale díky tomu, že se snažíme myslet na zadní kolečka, vytvořili jsme si z předchozích velmi úspěšných let rezervu, a i když jsme investovali do vlastního objektu, pomohlo nám to a zůstali jsme pořád v černých číslech.

Uvažovali jste, že může nastat něco podobného i před současnou krizí, která silně postihla automotive, na který je česká průmyslová výroba úzce navázána?
Samozřejmě, nemůžeme si dovolit, aby nás vývoj zastihl nepřipravené. Kdybychom neměli potřebné rezervy, tak už bychom museli třeba propouštět nebo řešit kritickou situaci jiným způsobem. Místo toho jsme naopak dva lidi přijmuli, protože hledíme dopředu, a víme, že budeme potřebovat další specialisty.

Co považujete za hlavní milníky?
Za nejdůležitější považuji, že jsme přivedli v roce 1996 na náš trh velmi významného partnera, japonskou firmu Okuma, která u nás do té doby nebyla moc známá. Z dob Strojimportu tu kralovaly výhradně stroje Mazak, sem tam se dovezla i značka jiného výrobce. Podniky tak z japonských firem znaly hlavně Mazak, ale ne Okumu. S touto japonskou značkou jsme spolupracovali až do roku 2012, celkem 16 úspěšných let, během kterých jsme dodali na náš trh 380 strojů Okuma.
Mezitím jsme v roce 2001 začali spolupracovat s firmou Citizen a dalšími japonskými výrobci, např. s firmou Brother, a v roce 2012, kdy skončila naše spolupráce s Okumou, jsme navázali nové kontakty s firmou SNK, Niigata, ENSHU a zejména s Yasdou, která představuje špičku v přesnosti a kvalitě.

Jenže tyhle stroje nepatří právě kvůli svým parametrům k zrovna levným produktům a český trh byl zaměřen hlavně na cenu…
Ano, ale situace se mění, a důležité jsou i jiné parametry, třeba produktivita, dlouhodobá životnost a přesnost. Například velký stroj Yasda, poměrně drahé zařízení, které jsme jako první této značky dodali na náš trh, zakoupila společnost TOS Varnsdorf pro výrobu hlav k jejich strojům. Předtím je museli vyrábět na třech různých zařízeních. Doba výroby jedné hlavy tak byla řádově kolem 90 hodin, a kvůli přesunu mezi stroji mohla být navíc ohrožena přesnost. Pořízením stroje Yasda, který jsme v TOSu nainstalovali v roce 2018, se doba výroby zkrátila na 9,5 hodiny, prakticky na desetinu! Vše se tak odehrává na jednom stroji s maximální přesností. Stroj byl sice drahý, ale efekt, který přinesl, je obrovský.
Připravujeme proto akci, která by měla znovu upozornit výrobce obráběcích strojů na značku Yasda, protože dodává zařízení všem světovým výrobcům strojů, které vyrábějí základní komponenty dalších strojů, a proto nabízejí o řád vyšší přesnost než tito rovněž vysoce přesní samotní výrobci. O tom jsme se při návštěvách jejich továren mohli přesvědčit na vlastní oči. Třeba GE, významný dodavatel pro americký letecký průmysl, má pro výrobu turbínových lopatek motorů výhradně stroje Yasda.
V nabídce máme samozřejmě i stroje dalších výrobců, a to nejen japonských, ale třeba i z Brazílie, Tchaj-wanu, nebo nejpřesnější soustruhy Hardinge z USA, které jsou zase špičkové v mikronových operacích, schopné vytvářet povrchy, jež není nutno dále brousit.

Pomohlo vám získání důvěry a spolupráce s významnými japonskými výrobci pomyslně „otevřít dveře“ k dalším firmám?
Za ta léta jsme tam samozřejmě už nějaký kredit získali, což rozhodně není snadné. Takže třeba právě poté, co skončila spolupráce s Okumou, která se vydala jiným směrem, jsme na základě dlouhodobé spolupráce s ní získali důvěru jiného japonského výrobce, právě firmu Yasda. Tyto firmy si své obchodní partnery pečlivě vybírají. Podobně to probíhalo i v případě společností Niigata a SNK, kde pomohla dlouhodobá spolupráce s firmou Citizen, a samozřejmě hlavně výsledky, které máme dnes možná nejlepší z evropského trhu. Zastoupení firmy Yasda nám otevřelo cestu i k rozšíření našeho portfolia o CNC brusky významných japonských výrobců Amada a Shiygia.
Takže za tři skutečně zásadní klíčové momenty v naší historii považuji výbornou spolupráci s Okumou, která nás zařadila mezi významné dodavatele CNC obráběcích strojů, letitou spolupráci s firmou Citizen, spolu s rozšířením našeho sortimentu o přesné soustruhy Miyano, a v neposlední řadě spolupráci se značkou Yasda, která nás drží na vlně špičkové techniky.

 
Publikováno: 15. 12. 2020 | Počet zobrazení: 524 článek mě zaujal 124
Zaujal Vás tento článek?
Ano