MURR2 Schunk

Mazak představil další posily

Letní sezóna nebyla u firmy Mazak rozhodně „okurkovou sezónou“ – představila hned dvě novinky: Kompaktní 5osé vertikální obráběcí centrum nové generace a nové 3D laserové obráběcí centrum pro řezání trubek a profilů malých průměrů.

 

Nejčerstvějším přírůstkem do nabídkového portfolia Yamazaki Mazak je nové vysoce přesné simultánní vertikální obráběcí centrum VARIAXIS C-600, vhodné jako nákladově efektivní řešení 5osého obrábění pro širokou škálu odvětví, včetně leteckého a automobilového průmyslu.
VARIAXIS C-600, nástupce úspěšného modelu VARIAXIS j-600/5X, charakterizuje vysoký výkon bez kompromisů v tuhosti. Kompaktní stroj, umožňující obrábět dílce do průměru 730 mm, výšky 450 mm a hmotnosti 500 kg, byl navržen s konstrukcí vyznačující se vysokou tuhostí, plně podepřeným otočným stolem o průměru 600 mm a roller gear cam na osách B a C. Nabízí výjimečnou hodnotu rychloposuvu 42 m/min v osách X, Y a Z.

Vysoce variabilní stroj s integrovanou AI
Novinka přichází s celou řadou specifikací, které uživatelům stroje umožňují jeho uzpůsobení nejlépe odpovídající konkrétní aplikaci. VRX C-600 může být nakonfigurován se čtyřmi různými typy vřetene s vysokou tuhostí tak, aby umožňoval výkonnostní obrábění oceli i vysokorychlostní obrábění neželezných materiálů, jako je hliník. Kromě standardního vřetene s 12 000 ot./min je na výběr i vřeteno s vysokým točivým momentem a rychlostí 15 000 ot./min, vysokorychlostní vřeteno s 18 000 ot./min a vysoce výkonné vřeteno s 20 000 ot./min. Nový VARIAXIS je standardně osazován zásobníkem s 30 pozicemi a automatickou výměnou nástrojů s dvojitým ramenem, jež může výrazně zkrátit dobu výměny nástroje – čas výměny mezi dvěma odběry třísek 4,5 s výrazně zkracuje dobu cyklu. Kromě standardní specifikace jsou k dispozici i zásobníky pro 60, 90 a 120 nástrojů.
U této novinky výrobce široce uplatnil zapojení umělé inteligence. Nový VARIAXIS je vybaven novým řídicím systémem SmoothAi s umělou inteligencí, se zabudovanou schopností učení a neustálého zlepšování výkonu stroje. Systém Smooth Machining Configuration Plus umožňuje operátorům snadno upravit parametry, jako je doba obrábění, drsnost povrchů či tvar na displeji CNC, což je zvláště efektivní u složitých obrobků s obrysy definovanými v malých programových přírůstcích. Specifická nastavení lze uložit a následně snadno použít pro obráběcí cykly v budoucnosti.
Smooth Project Manager umožňuje snadnou správu dat potřebných k obrábění, jako jsou data nástrojů, upínací přípravky, souřadnice, parametry a 3D modely obrobků. Vysokou přesnost obrábění zajišťuje i nová funkce Ai Thermal Shield, která pomocí algoritmů automaticky kompenzuje změny teploty.Ve výbavě VRX C-600 je i funkce SmoothAi Spindle Mazak, založená na adaptivním řízení umělou inteligencí, která díky přizpůsobení technologie řezání podle zpětné vazby ze senzorů vestavěných do stroje potlačuje chvění frézovacího vřetena. Pro různé aplikace až do tlaku 70 bar je k dispozici řada balíčků chlazení optimalizovaných pro obrábění oceli, hliníku, kompozitních materiálů a litiny.
Kromě vynikajícího přístupu a ergonomie nabízí VARIAXIS C-600 obsluze také snadnou integraci s řadou automatizačních systémů, např. MPP a PALLETECH, a volitelné doplňky, jako jsou boční nakládací dveře a příprava s rozhraním pro hydraulické a pneumatické upínání, které zajišťují podporu zakázkových automatizačních systémů s kloubovými roboty. Integraci automatizace dále vylepšuje nové ovládání Smooth RCC (Robot Cell Controller), které přidává pokročilé funkce, jako je kontrola nebo nastavení nástrojů a přípravků. Asistent nastavení robotů umožňuje jejich efektivní programování ve stejném souřadném systému jako stroj.

Zaměřeno na maximální produktivitu
Mazak na trh nedávno uvedl i nové kompaktní 3D laserové obráběcí centrum pro řezání trubek a profilů malých průměrů. Stroj s označením FT-150 FIBER vybavený rezonátorem o výkonu 3 kW kombinuje výjimečnou produktivitu vláknového rezonátoru, vysokou rychlost řezání, schopnost provádět více různých operací a automatizaci nakládání a vykládání obrobků. Má ergonomickou konstrukci s prostorem pro obsluhu a zakládání i vykládání materiálu probíhá na téže straně.
Na stroji lze zpracovávat širokou škálu materiálů včetně konstrukčních a nerezových ocelí, mědi, mosazi i hliníku. A to až o délce 6500 mm, hmotnosti polotovaru 150 kg a maximálním průměru 152,4 mm. K dispozici je ale i opce obrábění 8000 mm s hmotností až 180 kg. K výbavě stroje patří i podpěry pro dlouhé obrobky, které zabraňují průhybu během řezání.
Laser FT-150 FIBER může vykonávat více procesů včetně řezání, závitování, vrtání a flowdrillu, což snižuje neproduktivní časy a odstraňuje operace jako vysekávání, externí závitování a odstraňování otřepů, a zajišťuje maximální produktivitu. Výjimečné výkony stroje jsou dosaženy vysokými řeznými rychlostmi vláknového laseru a rychlostí indexování. K dispozici je i otočné nástrojové vřeteno s ATC pro vrtání, závitování otvorů a termální vrtání.
Produktivita je dále vylepšena díky velkokapacitnímu zakladači materiálu, do něhož je možné založit polotovary o až 4tunové hmotnosti, což umožňuje nepřetržitý provoz po velmi dlouhou dobu. Vykládání obrobků může probíhat různými způsoby, od standardních řešení po automatické třídicí systémy pro efektivní velkoobjemovou a opakující se výrobu. Stroj je schopen vykládat hotové díly délky až 3000 mm (volitelně 4500 mm) do obrobkových zásobníků nebo prostřednictvím volitelného dopravníkového pásu. Třídicí systém může třídit a vykládat malé, střední a velké obrobky ve čtyřech různých oblastech.
Importování a editace 3D dat značně zkracují dobu přípravy a prodlev. Celkovou produktivitu zvyšuje NC řízení MAZAK FX, zahrnující důležité funkce jako jsou rychlý restart programu, možnost plánování pomocí QR kódů generovaných v FX TUBE, inovativním CAD/CAM programu umožňujícím snadnou integraci časových studií a spotřeby do zákaznického ERP systému, a prohlížeč databáze řezných podmínek stroje.
FT-150 má také řadu funkcí, které zajišťují přesné a vysoce kvalitní řezání. Patří mezi ně další osa U v řezné hlavě, která usnadňuje dělení materiálu ultravysokou rychlostí, a naklápění řezné hlavy pro vysoce přesné pálení úkosů. Vysoké přesnosti řezu je docíleno i díky řadě speciálních funkcí – např. Optické detekci sváru, využívající vysoce výkonný software pro analýzu kamerového obrazu k detekci svarových švů trubek a stanovení požadované radiální polohy obrábění. Lokace středu obrobku detekuje jakýkoliv průhyb a zkroucení polotovarů a před samotným řezem automaticky provede potřebné úpravy. Ochrana před vnitřním rozstřikem zabraňuje poškození vnitřního povrchu obráběného materiálu, stroj je také vybaven řadou automatických funkcí včetně čištění trysky a její kalibrace, což vede k dalšímu zvýšení výrobní produktivity.

Pro vice informací o novinkách a širší nabídku automatizace společnosti Mazak navštivte: www.mazakeu.cz

 
Publikováno: 16. 11. 2020 | Počet zobrazení: 164 článek mě zaujal 26
Zaujal Vás tento článek?
Ano