murr Schunk

Nejvýkonnější raketový motor

Nový raketový motor Raptor společnosti SpaceX prošel tlakovou zkouškou – a vytvořil světový rekord, když dosáhl tlaku v komoře 330 bar.

 
Pohonná jednotka, kterou firma plánuje použít pro novou generaci svých raket Starship, dosáhla při testu tlaku v komoře 330 bar, což je dokonce i pro raketový motor skutečně extrémní tlak, jímž překonal předchozí rekord sovětského motoru RD-701 z 80. let.
Jeden motor Raptor byl úspěšně použit během prvního letu prototypu rakety Starship (SN5) na začátku srpna letošního roku, který SpaceX zalétala na své zkušebně v Boca Chica v Texasu. Gigantická válcová konstrukce z nerezové oceli se vznesla do vzduchu do plánované výšky 150 m a poté hladce provedla zpáteční sestup dolů. Další zkušební let osmého prototypu Starship (SN8) v plném měřítku bude pravděpodobně testován s využitím tří motorů k výstupu do maximální výšky 20 km.
K tomu, aby SpaceX dostala masivní kosmickou loď Starship mimo dosah zemské gravitace, plánuje použít šestici motorů, zatímco samotný posilovač Super Heavy jich podle dřívějšího vyjádření Elona Muska bude pravděpodobně potřebovat kolem 40. Firma bude ale ještě muset prokázat, že motor Raptor může hořet pro dlouhodobé lety – a že jej lze znovu použít pro Starship, což mj. znamená i výrazně zvýšit produkci motorů a otestovat, zda dokážou udržet vysoký tah po dobu 5 až 10 minut.
 
Publikováno: 22. 10. 2020 | Počet zobrazení: 141 článek mě zaujal 18
Zaujal Vás tento článek?
Ano