IBM Rosler murr Schunk

„Ústní joystick“ se ovládá jazykem

Studentka na Köln International School of Design Dorothee Clasen navrhla prototyp zařízení umožňující ovládat počítač jazykem.

 

Náustek [In] Brace, který vyvinula jako součást své diplomové práce o interakci člověka s počítačem, obsahuje plastový držák přizpůsobený patru a zubům, v němž se pomocí jazyka pohybuje malý přepínač v podobě kuličky ve vodicí drážce. Ten je připojen vodiči k bezdrátovému vysílači za uchem, který předává signály snímané vysoce citlivými magnetickými senzory ze zařízení v ústech.
Ovládání zařízení vyžaduje určitou praxi, ovšem podle zkušeností autorky to lze zvládnout poměrně rychle. Existuje sice již několik asistenčních technologií, které nabízejí podobné možnosti, většinou jsou však nekomfortní, neohrabané a mají omezený rozsah funkcí, zejména pro úkoly vyžadující jemnou motoriku. A protože většina elektronických rozhraní je ovládána prsty, může mít [In] Brace výraznou hodnotu pro handicapované s fyzickými omezeními rukou pro přístup do různých digitálních prostředí, jako je např. běžné přihlášení do počítače.
Zařízení umožňující to provést pomocí jazyka ovšem není určeno jen pro lidi se zdravotním postižením, může být užitečné i pro ty, kteří potřebují mít obě ruce volné, např. pianista si může při hraní jazykem převracet digitální noty.

Foto: Dorothee Clasen

 
Publikováno: 22. 10. 2020 | Počet zobrazení: 975 článek mě zaujal 207
Zaujal Vás tento článek?
Ano