murr Schunk

Sbohem, Jaku!

Druhého září se AČR rozloučila na vojenském letišti Praha-Kbely se dvěma dopravními letouny Jak-40, které sloužily pro přepravu ústavních a státních činitelů.   

 
Ukončení provozu obou dopravních letadel, jejichž další modernizace by již nebyla rentabilní, proběhlo za slavnostního nastoupení vojáků 24. základny dopravního letectva české armády v Kbelích, jimž sloužily. Nechyběla ani armádní kapela, pocta české vlajce a poslední přelet jednoho z vyřazených Jaků.
Výrobce SAZ (Saratovské výrobní závody) nechal první prototyp třímotorového proudového dopravního letounu, označeného jako Jakovlev Jak-40, vzlétnout 21. října 1966. Od začátku sériové výroby v roce 1967 až do jejího ukončení v listopadu 1981 bylo vyrobeno celkem 1011 těchto letadel, z čehož 125 ks bylo exportováno do zahraničí.
Dvěma strojům, které sloužily pro potřeby ČSA, byla prodloužena technická životnost prostřednictvím společnosti Glomex, která zajišťovala všechny servisní služby pro oba letouny. Nahradit by je měly větší stroje CASA C-295M.
 
Publikováno: 22. 10. 2020 | Počet zobrazení: 133 článek mě zaujal 18
Zaujal Vás tento článek?
Ano