IBM Rosler murr Schunk

Toyota dobije baterii za 15 minut

Japonská Toyota společně s firmou Panasonic vytvořila funkční prototyp lithium-iontové baterie pro elektromobily – k plnému dobití stačí pouhých 15 minut.

 
V současnosti trvá dobití elektromobilu z běžné domácí zásuvky celou noc (tj. zhruba 10 hodin), použitím dobíječek typu CHAdeMO okolo 1,5 hodiny. Čas dobití je pro provoz elektromobilu na delší vzdálenosti klíčový a dlouhé prostoje u nabíječek, jejichž síť zatím není dostačující, výrazně snižují provozní komfort elektromobilů. Dalším nešvarem je čekací doba u nabíjecího stojanu, pokud někdo zrovna „tankuje“ před vámi.
To by měl vyřešit prototyp nové baterie, který využívá pevný elektrolyt. Umožňuje nejen rychlejší dobíjení (až 10násobně kratší), ale i výrazně větší dojezd. Ve srovnání s lithium-iontovým akumulátorem má nová baterie shodné rozměry, ale disponuje větší hustotou energie. Nyní bude několikaleté testování, během kterého musí automobilka zajistit, aby byla novinka bezpečná a odolná a aby dokázala zvládat časté dobíjení. Po náročném testování by se na trhu měla objevit za pět let, tj. v roce 2025.
Vývoj nové baterie je součástí plánu Toyoty masově proniknout na trh čistých elektromobilů. Do roku 2025 chce mít v nabídce nejméně 10 elektrických modelů.  
 
Publikováno: 11. 9. 2020 | Počet zobrazení: 814 článek mě zaujal 195
Zaujal Vás tento článek?
Ano