murr Schunk

Budou roboty dobíjet elektromobily?

VW zvažuje řešit hlavní nevýhodu elektromobilů pomocí mobilní robotické nabíjecí stanice, která by umožnila doplnění energie kdekoliv.

 
Automobilka Volkswagen představila koncept autonomního dobíjecího robota, který by mohl elektromobil dobít kdekoliv. Robot, který by jednoduše přijel dobít auto na zavolání, je možností, jak aspoň částečně překlenout nedostatečnou infrastrukturu pro dobíjení elektromobilů kvůli nízké hustotě sítě veřejných nabíječek a mj. například i vyřešit otázku dobíjení v odlehlých místech, kde se výstavba dobíjecích stanic jejich provozovatelům jednoduše nevyplatí.
„Konstrukční práce a cena výstavby nabíjecí infrastruktury může být značně redukována využitím robotů,“ uvedl Mark Möller, vedoucí vývoje divize VW Group Components.
Podle informací automobilky je robot vlastně mobilním bateriovým modulem o kapacitě 25 kWh, který by bylo možné přivolat prostřednictvím mobilní aplikace nebo přes komunikační systém vozidel V2X (vehicle-to-everything). Teoreticky by si tedy dokonce auto mohlo přivolat v případě potřeby tuto pomocnou nabíječku samo. Robot má být schopen pracovat s několika externími moduly, které po dobití zase odveze zpátky do výchozího místa pro doplnění energie a další využití. Prozatím jde však pouze o koncept, jehož možnost realizace firma teprve zvažuje.

 
Publikováno: 13. 5. 2020 | Počet zobrazení: 710 článek mě zaujal 166
Zaujal Vás tento článek?
Ano