murr Schunk

Unikátní lampa od průkopníka vysavačů

Z dílny britského vynálezce Jamese Dysona vzešly proslulé cyklonové vysavače, ale jeho tým se věnuje i jiným oborům. Posledním počinem je novinka LightCycle.

 

Jde o unikátní osvětlovací systém, který nepatří mezi levné záležitosti. Cena podle modelu začíná na 450 librách (ca 13 000 Kč), nicméně který výrobce vám nabídne záruku na kvalitu světla na celých 60 let? A tak jako ostatní Dysonovy projekty je i jím vytvořený osvětlovací systém (ano, není to jen lampička, ale komplexně pojatý systém) pozoruhodná kolekce inovativních řešení a špičkových technologií.
LightCycle využívá jako světelný zdroj LED, ale tato energeticky úsporná technologie má i své mouchy. Když se LEDky přehřejí, mohou změnit barvu i své parametry. Inženýři Dyson Studia našli na tento problém řešení – teplo odvádí vakuově zapouzdřená měděná trubička, kde je uzavřená kapka vody, která se vypařuje a rozvádí teplo podél potrubí, po kondenzaci se kapilárním způsobem opět vrací k LED diodě. To poskytuje nekonečně se opakující nepřetržitý bezenergetický chladicí cyklus a také výrazně prodlužuje životnost diod na ca 60 let. Speciální technologií je redukováno i blikání světla, které namáhá oči, stejně tak přednastavené režimy svícení jsou laděny tak, aby světlo namáhalo zrak co nejméně.

Inteligentní světelný zdroj
Inteligentní optická hlava využívá 32bitový procesor neustále interpretující data na jejichž základě je řízen optický ovladač pro dynamické ladění barev. Senzor sledování okolního světla dokáže v automatickém režimu přizpůsobovat svícení, tak aby odpovídalo konkrétní části dne. Trojice teplých a trojice studených LED diod automaticky simuluje vlastnosti denního osvětlení v průběhu dne. S indexem podání barev vyšším než 90 poskytuje světlo velice podobné skutečnému dennímu svitu.
Pro automatickou regulaci světla, které se mění nejen v průběhu dne, ale i na různých místech na zemi, byl použit inteligentní algoritmus vyvinutý na základě času, dat a GPS lokalizace pro výpočet teploty barev a jasu denního světla kdekoli na Zemi. Ověření softwaru bylo provedeno pomocí informací získaných z více než milionu atmosférických měření.
Heptagonální reflektor rozdělený vrstvou PMMA (lehká alternativa skla odolná vůči rozbití) s difúzním filmem míchá světlo a pomáhá vytvářet jednolitý světelný zdroj. Spodní reflektor je konstruován tak, aby poskytoval ochranu očí před oslněním a bodovým světlem a dosáhlo se rovnoměrného osvětlení.
Aplikace Dyson link nepřetržitě posílá data do řídicí jednotky osvětlení pro dynamické ladění barev, od místních dat denního svitu až po ručně zadávané informace. Ty umožňují detailnější a uživateli přizpůsobené nastavení podle toho, na jakou práci osvětlení potřebuje, ale např. i věku. Systém totiž bere v úvahu i to, že 65letý člověk potřebuje až čtyřikrát více světla než 20letý, a koriguje jas podle údajů zadaných do aplikace. Pokud se podmínky náhle změní, senzor okolního světla jemně upravuje úrovně světla, aby v prostoru kolem lampy zůstal konstantní jas.

Různé scénáře
V aplikacích lze nastavit předvolby pro dvě desítky různých scénářů, od ranního probouzení se (světlo se postupně rozjasňuje, takže i při špatném počasí dokáže při vstávání vytvořit pocit, že se budíte do slunečného rána) přes relax až po svícení pro seniory. Už v základním nastavení ale lampa nabízí uživateli výběr ze tří přednastavených světelných režimů: Relax, Study nebo Precision pro cílenější práci. K dispozici je i tlačítko Boost pro 20 minut světla s vyšší intenzitou.
Vestavěný infračervený pohybový senzor šetří energii – zapne světlo, když jste blízko a zhasne, jakmile budete pryč po dobu 5 minut. Když přijdete do místnosti, lampa se opět automatický rozsvítí. Ovládání je možné i dotykem. Regulace stmívání a jasu se provádí posuvem prstu přes ovládací prvek na liště ramene v rozsahu od 100 do 1000 lx (luxů) a teploty světla od relaxačních 2700 K (kelvinů) až po chladnou bílou 6500 K. Pohyb ve třech osách umožňuje nastavit pozici světla přesně podle požadavků uživatele.
Lampa je vybavena integrovanou nabíječkou s USB-C konektorem pro nabíjení smart zařízení, nechybí ani časovač, díky kterému může lampa sloužit i jako bezpečnostní prvek.

Inovace na místě
Firma představila i nový typ Lightcycle Morph ve dvou provedeních. Umožňuje jako stolní lampa a také pokojové svítidlo variabilnější nastavení (hlava lampy má 360° přizpůsobitelný kloub). Nabízí čtyři světelné režimy označené jako Indirect, Task, Feature a Ambient.
V Indirect módu lampa rozptyluje světlo v 360° tak, aby se přirozeně odráželo od stěn, stropu a podlahy. Režim Task poskytne dostatek světla na práci, ale zároveň udržuje světlo v nastavení šetrném k očím. Ve Feature módu osvětlení dotváří a podporuje prostor, režim Ambient pak nabízí měkké oranžové osvětlení, kdy je v maximální míře potlačena modrá složka světla, proto je tento mód ideální na večer, relax a na svícení před spaním.
Výrobce proslulý svou snahou o dokonalost neopomenul kromě technického řešení ani na designovou stránku. Jeho design je navíc plně funkční. Pro osvětlení se totiž kromě vlastní světelné hlavy využívá i tělo lampy, vytvořené kombinací hliníku a polykarbonátu, perforované 16 740 otvory. Konstrukce využívá zejména Ambient mód, kdy se teplota světla může dostat až na 1800 K, což působí dojmem, že místnost osvětluje zapálená svíčka.

 
Publikováno: 13. 5. 2020 | Počet zobrazení: 736 článek mě zaujal 167
Zaujal Vás tento článek?
Ano