hnv murr

ABB slaví 20 let růstu a úspěchu na českém trhu

Společnost ABB si v letošním roce připomíná již 20 let působení na českém trhu a slavnostně otevřela u této příležitosti své nové sídlo. Přední světová firma působící v oblasti energetiky a automatizace, která je i významným hráčem na poli českého průmyslu vstupuje do třetí dekády svého působení v ČR v novém sídle s unikátním výhledem na panorama hlavního města i pozitivním výhledem na 7–10% růst tržeb v rámci své globální strategie.  

 

Od ledna letošního roku funguje ABB v Česku v moderním novém sídle naproti pražskému Kongresovému centru. Jak uvedl při jeho slavnostní inauguraci Hannu Kasi, Country Manager ABB Česká republika, společnost se za dvě dekády svého působení u nás stala významnou součástí českého průmyslu a česká pobočka si může na své konto připsat řadu úspěchů. „Poskytujeme zaměstnání více než třem tisícům lidí a nepřímo další tisícovce prostřednictvím subdodavatelů. V určitých oborech je ABB jedničkou na českém trhu. Platí to například o elektroinstalačním materiálu, který lze najít téměř v každém domě a budově v České republice od běžných domácností až po Pražský hrad, letiště Ruzyně či metro. Náš brněnský závod je největší továrnou na výrobu přístrojových transformátorů pro vysoké napětí na světě. Přibližně 93 % tamní produkce míří na export, což svědčí o vysoké kvalitě výrobků ABB z České republiky,“ uvedl Hannu Kasi.
V posledních letech vykazuje firma velmi dobré hospodářské výsledky a její úspěšné působení na českém trhu dokumentuje řada významných akvizic a prestižních zakázek. K jedné z největších patří např. kompletní dodávka elektro zařízení pro nový blok K7 elektrárny Alpiq Generation Kladno ve výši cca 470 mil. Kč. Mezi významné akvizice pak v roce 2010 patří převod výroby polovodičů společnosti Polovodiče a. s., člena skupiny ČKD. Do výrobního závodu investuje ABB přibližně 12,5 mil. USD, přičemž většina z nich směřuje do renovace a nových technologií s cílem v následujících třech letech ztrojnásobit objem výroby.
ABB je také průkopníkem nového odvětví tzv. inteligentních sítí (Smart Grids), jejichž cílem je uspokojit rostoucí poptávku po elektrické energii a zároveň snížit emise uhlíku. Firma stála i u zrodu sdružení s názvem Česká technologická platforma Smart Grids. Součástí konceptu inteligentních sítí je rovněž projekt E-mobility, ve kterém patří ABB k předním hráčům - v ČR představila první rychlonabíjecí stanici pro automobily a ta nechybí ani na nové adrese.

Nová rychlonabíjecí stanice nabíjí 2 elektromobily současně
S přesídlením ABB do nového objektu se zároveň rozšířila pražská síť nabíjecích stanic pro elektromobily - firma uvedla ve svém novém sídle do provozu unikátní rychlonabíjecí stanici s názvem Terra 100.2. Jde o nový model uvedený po více než půlročním zkušebním provozu první rychlonabíjecí stanice pro elektromobily. Terra 100.2 (2 x 50 kW), slouží pro rychlé nabíjení dvou elektromobilů současně a uplatnění této nejnovější nabíjecí stanice se očekává zejména na čerpacích stanicích nebo tam, kde je požadavek na dobíjení více vozů současně. Pro elektromotoristy je v případě stanice v novém sídle ABB výhodná i její pozice na strategickém místě v blízkosti začátku dálnice D1. Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnili zástupci klíčových hráčů na trhu E-mobility v ČR: PRE, RWE, EON, ČEZ, i automobilky Citroen, Nissan, Opel, Peugeot, Ford a EVC, kteří na akci představily své elektromobily.
Nabíjení elektromobilů stanicí ABB Terra 100.2 trvá (v závislosti na typu vozidla) 15-30 min., ale k dispozici je zde i pomalé dobíjení plug-in hybridů resp. vozidel, které rychlé DC dobíjení nepodporují, a to prostřednictvím AC nabíjecí stanice.
Zaregistrování elektromotoristé budou mít možnost si nabíjet své vozy u ABB zdarma. Polovinu kapacity stanice Terra 100.2 poskytne ABB do pilotního projektu Charge&GO společnosti Solar Center.
Všechny instalované stanice Terra jsou postaveny pro maximální spolehlivost a odolnost, jsou pod nepřetržitým dohledem technického centra ABB, které je schopno vzdáleně stanice dozorovat a konfigurovat. Situace, že by majitel elektromobilu přijel k nefunkční stanici, je tak (s výjimkou úmyslného vandalismu či výpadku energetické sítě) prakticky vyloučená.
Stanice jsou vybaveny plnohodnotným identifikačním systémem (RFID) včetně standardního SW rozhraní pro připojení do bilingových systémů. Disponují funkcí inteligentního řízení příkonu, je možné je připojit k inteligentním napájecím systémům. V případě nedostatečného příkonu v místě je možné stanici provozovat na nižších výkonových hladinách. Všechny modely je možné vybavit dalšími  nadstandardními prvky dle přání zákazníka.                     
Na trhu budou tři druhy rychlonabíjecích stanic ABB: Terra 51, Terra 51 ACDC a Terra 100.2. Stanice Terra 51 představuje nedělenou technologii tzv. Combo o výkonu 50 kW a k jejím výhodám patří hlavně jednoduchá instalace, kompaktní rozměry a příznivá cena. Druhý typ pod označením Terra 51 ACDC je klonem předchozího typu s tím, že umožňuje též střídavé dobíjení až do výkonu 22 kW. Třetí variantou je Terra 100.2, která představuje dělenou technologii (vnitřní a vnější jednotka)  o celkovém výkonu 100 kW (2x50 kW). Tato technologie je vhodná především tam, kde je málo místa a je možnost umístit výkonovou elektroniku (vnitřní jednotku) odděleně např. do technické místnosti či jiných vhodných prostor. Vnější jednotka má podobu štíhlého stojanu zhruba ve velikosti parkovacích hodin, jaké známe z městských ulic. Je opatřena dvěma nabíjecími konektory CHAdeMO, a umožňuje tak dobíjet 2 vozidla současně.
.
Nové sídlo ABB - QuBix v kostce
Novým domovem českého zastoupení ABB se stala administrativní budova QuBix ve Štětkově ulici v Praze 4. Jde o rekonstrukci původní budovy z roku 1976, pod níž je podepsán architekt Ing. Arch. Jan Štípek, a která je uváděna i v učebnicích české architektury. Nová koncepce rekonstrukce byla navržena vídeňskou architektonickou kanceláří Ernst Hoffmann. Byly otevřeny výhledy směrem na Vyšehrad a Kongresové centru (Palác kultury) a zprovozněn i systém členitých teras, které dávají objektu specifické kouzlo.
Budova, jejíž název charakterizuje architekturu objektu – opticky vypadá, jako kdyby vznikl poskládáním sady hranolů na sebe a ve stejném duchu je laděn i celý interiérový design - nabízí 12 000 m² kancelářské a 1800 m² obchodní plochy, má 7 pater a přes stovku parkovacích míst. Je vybavena nejmodernějšími technologiemi a řadí se mezi energeticky úsporné objekty. V současné době vlastní Zlatou precertifikaci „zelené budovy“ v systému LEED a v rámci konečné certifikace bude bojovat o nejvyšší stupeň, tj. LEED platinum. Budova je – jak jinak - kompletně vybavena elektronistalačním materiálem ABB včetně 2 trafostanic a 30 rozváděči. Počítačovou síť sídla společnosti propojuje 35 km kabelů, 230 přípojných bodů a více než 1000 zásuvek.
 

 

 
Publikováno: 6. 3. 2012 | Počet zobrazení: 3257 článek mě zaujal 631
Zaujal Vás tento článek?
Ano