IBM Rosler murr Schunk

SpaceX může začít stavět

Společnost SpaceX získala povolení postavit svůj výrobní závod a výzkumné centrum pro kosmickou loď Starship v přístavu v Los Angeles.

 
Elon Musk a jeho tým mohou pokračovat v rozvoji technologie určené k dopravě lidí na Měsíc a Mars. SpaceX požádala o povolení již před nějakou dobou, ale poté jej zrušila, když přesunula počáteční fázi projektu Starship do Texasu, kde v současné době vyrábí prototyp pro orbitální testování v zařízení v Boca Chica.
Přístav Los Angeles Port však přibližuje vývoj lodi Starship k ústředí společnosti v LA a součástí smlouvy je i možnost rozšířit továrnu z 12,5 na 19 akrů (tj. z 5 na 7,7 ha). V losangeleském areálu se však nebudou provádět žádné starty, zařízení bude použito pouze pro výzkum, design a tvorbu komponent. Podle Muska má být Starship připravena na svůj první orbitální zkušební let ještě letos. Plášť lodě je nově vyroben z netradičního materiálu – nerezové oceli, resp. její speciální slitiny se zvýšeným obsahem chromu a niklu. Díky tomu je dosaženo až o 50 % zvýšené odolnosti pláště při teplotách pod –180 °C. Slitina by měla díky vysokému bodu tání nerezové oceli být schopna operovat i při teplotách okolo 850 °C.
 
Publikováno: 10. 4. 2020 | Počet zobrazení: 1177 článek mě zaujal 240
Zaujal Vás tento článek?
Ano